TARSİM Hasar Ödemesi Ne Zaman? (2022)

TARSİM hasar ödemesi ne zaman? Hasar ödeme prosedürü ne şekilde işler? Hasar ödemesi almak için ne yapmak gerekir?


TARSİM Hasar ödemesi ne zaman?” tarzında sorulan soruların, üreticilerin gerek poliçe aldıkları zaman gerekse hasar durumuyla karşılaştıkları zaman sıkça merak edilen sorular arasında yer aldığı söylenebilir.
 Hasar ödemeleri bir diğer adıyla TARSİM tazminat ödemeleri, üreticilerin tarımsal üretim unsurlarında herhangi bir hasarın meydana gelmesi ve bu hasarın da poliçe kapsamına uygun olması durumunda üreticilere yapılır. Ödemenin ne zaman yapıldığına dair elbette ki belirli süreler vardır ancak süre unsurunun hasar ya da üretim unsurlarına göre değişim gösterdiğini söylemek doğru olacaktır. TARSİM her ne olursa olsun hasar ödemeleri durumunda üreticileri mağdur etmemek ve en kısa sürede hasar ödemelerini yaparak, zararlarını karşılamak amacıyla kurulmuş bir kuruluştur. Ödeme tarihleri ise şu şekilde üreticilerin karşılarına çıkar:
  • TARSİM Bitkisel Ürün Sigortası kapsamında yapılacak hasar ödemesinin, poliçe bitiş yani, hasat döneminden sonra 30 gün içerisinde yapılması söz konusudur.
  • Bitkisel Ürün Sigortası kapsamında tespit edilen hasar 0 oranındaysa, hasar ödemesi poliçe vadesi dolmadan gerçekleştirilir.
  • Erken dönemlerde meydana gelen bitki hasarlarında, eksper tarafından yeniden ekim kararı verilirse, tespit edilen hasar ödemesi hemen yapılmaktadır.
  • Hayvan Hayat, Ağaç/ Fidan ve Sera Sigortası gibi sigorta türlerinde, hasar tespitinin yapılması ve hasar dosyasının tamamlanmasının hemen ardından 30 gün içerisinde gerekli ödeme üreticilere yapılır.
TARSİM hasar ödemesi konusunda, üretim sınıfınıza göre hangi tarihler içerisinde ödemenizi alacağınıza dair net bilgiler poliçe sözleşmesinde de yer alır ve yetkili acente tarafından size bu konuda bilgi verir. Hasar ödemesi alabilmek adına hasar ihbarında bulunma ve hasar ihbarında bulunma tarihleri hakkındaki zorunluluklar gibi konularda da son derece dikkatli olmanız gerekmektedir.

TARSİM Hasar Ödemesi Nedir?

TARSİM hasar ödemesi nedir?” gibi bir sorunun özellikle yeni TARSİM poliçesi almış olan üreticiler tarafından çok sorulduğunu söylemek doğru olacaktır. Bilindiği üzere TARSİM poliçesi, üretim faaliyetleriniz ne olursa olsun tarımsal alanda yapmış olduğunuz üretimleri güvence altına alan bir poliçedir. Teminat kapsamları dahilinde yaşamış olduğunuz maddi zararların, size bir kayıp olarak yansımamasına olanak sağlarken, üretim faaliyetleriniz konusunda zarar riskleri nedeniyle motivasyon ve hacim kaybı yaşamanız yerine, direkt olarak üretim faaliyetlerinize daha çok odaklanmanıza olanak sağlayan bir güvencedir.
 
TARSİM hasar ödemesi ise poliçe kapsamında yer alan risklerin, yine poliçe kapsamında yer alan tarımsal üretim faaliyetlerinize zarar vermesi durumunda, yapılan hasar tespitleri sonucunda eksperler tarafından karar kılınan hasar tutarı olarak adlandırılabilir. Poliçe teminatlarınızda hasar ödemelerinin kaç TL’ye kadar yapılacağı ve ne kadarlık bir güvence altında olduğunuz gibi detaylar yer alır. TARSİM hasar ödemesi veya üreticilere yapılan ödemeler, aslında tüm çiftçilerin poliçe ödemeleri sonrasında oluşan havuzdan yapılır. Böylelikle bir nevi tüm tarımsal üreticilerin birbirlerini koruma altında tutmaları sağlanır.

TARSİM Hasar Ödemesi Nasıl Alınır?

TARSİM hasar ödemesi nasıl alınır?” sorusunun yanıtını merak eden üreticilerin, bu konu özelinde en çok hasar ihbarı konusuna dikkat etmeleri gerekir. Bilindiği üzere TARSİM hasar ihbarı olmadan, eksperler tarafından zarar hakkında herhangi bir inceleme yapılması söz konusu olmaz. İnceleme olmaması durumunda da bir hasar dosyanız oluşmaz ve haliyle ödeme almanız gibi bir ihtimal de ortadan kalkar. Hasar ödemeleri için mutlaka öncelikle hasar ihbarında bulunmanız gerekir ve hasar ihbarının ardından eksperler tarafından inceleme yapılması gerekir. TARSİM hasar ihbarı konusunda da en çok önem taşıyan detay, hasar ihbarlarının belirlenen günler içerisinde yapılması gerekliliğidir. Üretim faaliyetlerine göre belirlenen hasar ihbar günlerinin kaçırılması durumunda, direkt olarak hasar ihbarınız geçersiz sayılacaktır.
 
TARSİM hasar ödemesi nasıl alınır?” sorusunun en önemli detaylarından biri olan hasar ihbar gün sınırının ise üretim faaliyetlerine göre sınırlarının şu şekilde olduğunu belirtmek isteriz:
  • Sera ve Hayvan Hayat Sigortası sahibi olan üreticilerin mutlaka hasar ihbarını 24 saat gibi çok kısa süre içerisinde yapmaları gerekir.
  • Bitkisel Ürün Sigortası kapsamında yaşanan don olayları için hasar ihbar süresi maksimum 10 gün olarak belirlenmiştir.
  • Bitkisel Ürün Sigortası kapsamında, don dışında meydana gelen diğer hasarlar için maksimum hasar bildirim süresi 15 gündür.
Sigorta kapsamına göre söz konusu sürelerin kaçırılması durumunda, ne yazık ki TARSİM hasar ödemesi gibi bir imkandan yararlanmak söz konusu olmamaktadır.

TARSİM İlk ve Son Kabul Tarihleri 2022

TARSİM ilk ve son kabul tarihleri 2022 yılı için üreticilere bildirmiş ve her üreticinin, her bölgenin de ilk ve son kabul tarihleri TARSİM resmi internet sitesi üzerinden duyurulmuştur. Genel olarak ilk ve son kabul tarihleri konusunda düşülen en büyük yanlışlardan biri, üreticilerin bu tarihleri birkaç gün olarak kabul etmeleri veyahut belirli tarih olarak kabul etmeleridir. Üreticiler bu tarihlerin örnek vermek gerekirse; Mart-Nisan ayları arasında olduğu gibi bir yanılgıya kapılırlar. Halbuki bölgeye göre ve üretim faaliyetlerine göre TARSİM son kabul tarihleri bilgileri değişim gösterir. Tarihler hakkında bilgi sahibi olmak adına TARSIM son kabul tarihleri sayfasında yer alan tablo üreticiler için yeterli olacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler