TARSİM Poliçe Son Kabul Tarihleri (2022)

TARSİM poliçe son kabul tarihleri, TARSİM poliçesi alabilmek adına bu konu özelinde acentelere başvuru yapabileceğiniz son tarihleri ifade eder.


TARSİM poliçe son kabul tarihleri, üreticilerin TARSİM güvencesi altına girmeleri konusunda başvuru yapmak için belirlenen son gün olarak tanımlanabilir. Üreticilerin bu kabul tarihleri için farklı farklı yanılgılar içerisinde olduklarını söylemek doğru olacaktır. Genel anlamda üreticilerin belirli ay veya zaman dilimleri içerisinde son kabul tarihlerinin dolduğunu düşündükleri görülür. Halbuki son kabul tarihlerinin değişken olduğu görülür. Üretim sınıfı son kabul tarihlerini değiştiren önemli detaylardan biri iken, üretim yapılan bölgenin dahi son kabul tarihlerine etki ettiği görülebilir. TARSİM poliçe son kabul tarihleri konusunda, TARSİM tarafından yapılan sınıflandırmanın şu şekilde olduğu görülmektedir:

  • Tarla Son Kabul Tarihleri: 2021 yılı için 14 Şubat’tan başlayan son kabul tarihleri, 15 Ağustos’a kadar uzamaktadır. Ürün adı, ilçe adı, il adı ve üretim tipi gibi detaylar neticesinde üreticiler kendileri için geçerli olan son kabul tarihlerini görebilirler.
  • Meyve Son Kabul Tarihleri: TARSİM 2021 yılı poliçe son kabul tarihleri için meyve son kabul tarihlerinin, 2021 Şubat’tan başlayarak, 2021 Temmuz ayına kadar uzandığını söylemek doğru olacaktır. Üreticiler meyve son kabul tarihleri bölümünde; ahududu, antep fıstığı, armut, avokado, ayva, badem, badem erkenci, böğürtlen, ceviz, çam fıstığı, dut, elma, elma erkenci, erik grupları, fındık, kayısı ve daha birçok meyve türünü görebilirler. İl bazında ve meyve türüne göre son kabul tarihleri hakkında bilgi alabilirler.
  • Turunçgiller İlk ve Son Kabul Tarihleri: 2021 yılında 1 Ocak’tan başlayan son kabul tarihleri 14 Temmuz’a kadar uzanmaktadır. Altıntop, limon, portakal ve mandalina gibi meyvelerin yer aldığı bu kısımda, turunçgillerin sınıfına göre ilk ve son kabul tarihlerini net bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.
  • Diğer Ürünler İlk ve Son Kabul Tarihleri: Bu kısımda sadece 2021 yılı için çilek, zeytin, avokado ve muz gibi meyveler yer alır. Çilek için ilk kabul 02.11.2020 ve son kabul tarihi 25.04.2021 olarak belirlenmiştir. Zeytin ilk kabul tarihi 01.02.2021 ve son kabul tarihi 14.07.2021 olarak açıklanmıştır. Avokado ilk kabul tarihi 15.04.2021 ve son kabul tarihi 14.09.2021 olarak belirlenmiştir. Son olarak; muz için ilk kabul tarihi 01.04.2021 ve son kabul tarihi 28.06.2021 olarak açıklanmıştır.
  • Yeni Ürünler İlk ve Son Kabul Tarihleri: 2021 yılı için yeni ürünler bölümünde yer alan ürün gruplarının kabul tarihleri 1 Ocak’tan başlayıp, 15 Haziran’a kadar uzanmaktadır. Son kabul tarihi ürüne göre farklılık gösterirken; çiçek soğanları, korunga, kenevir, İtalyan çimi, çayır otu, safran, ekinezya, hatmi çiçeği, mercan köşk, kişniş, ketencik, reyhan, ejder meyvesi, çarkıfelek, kızılcık, kuşburnu, mürver ve aronya gibi ürün grupları üreticilerin karşılarına çıkmaktadır.
TARSİM poliçe son kabul tarihleri ekranı sayesinde, üretim sınıfınıza ve bölgenize göre sizin için geçerli olan son kabul tarihleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

TARSIM Poliçe Son Kabul Tarihleri Nedir?

TARSİM poliçe son kabul tarihleri nedir?” gibi bir soruyu soran üreticiler için son kabul tarihlerinin poliçeler açısından çok büyük önem taşıdığını söylemek doğru olacaktır. TARSİM poliçe son kabul tarihleri, üreticilerin TARSİM poliçesi alırken, devlet desteği ile tarım sigortası yaptırabilmeleri adına TARSİM acentelerine bu konuda başvuru yapmaları gereken tarih olarak bilinir. Öte yandan üreticilerin son kabul tarihlerinden önce ilgili acentelere başvurmaları durumunda, Tarım ve Orman Bakanlığı kayıtlarının olması ya da kayıtlarının güncel olması gibi bir konu da son derece büyük önem taşımaktadır. Poliçe son kabul tarihleri hakkında detaylı bilgiler ilgili acentelerde de verilecektir.

TARSIM Poliçe Son Kabul Tarihleri Kaçırılırsa Ne Olur?

TARSİM poliçe son kabul tarihleri kaçırılırsa ne olur?” gibi bir sorunun tarımsal üreticiler tarafından sıklıkla sorulduğu söylenebilir. Tarımsal üreticiler zaman zaman birçok nedenden ötürü başvuru tarihlerini kaçırabilirler veya TARSİM için geç karar alabilirler. Bu gibi durumlarda ise ne yazık ki devlet destekli tarım sigortası gibi bir haktan yararlanmaları söz konusu olmamaktadır. Bu nedenle son kabul tarihleri içerisinde başvuru yapmanın önemi büyüktür. Ayrıca ilgili acentelerin, daha önce TARSİM kaydınız varsa bu konuda size telefonla arayarak hatırlatma yapacağını da söylemek isteriz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler