Taşıt kredisi erken kapatma hesaplama

Taşıt kredilerinde erken kapatma nasıl hesaplanır? Kredi erken ödemesinde indirim ya da cezai işlem uygulanıyor mu? Merak edilen soruların yanıtlarını sizler için verdik.


Taşıt kredisi erken kapatma hesaplama işlemi için merak edilen hususları yazımızda işleyeceğiz. Taşıt kredisi kullanan bireylerin en çok merak ettiği konulardan biri de kredi borcunu erken ödeme durumunda ödenecek tutarın nasıl hesaplandığıdır. Bu hesaplama için öncelikle 2023 yılındaki faiz oranları bilinmelidir. Ayrıca bu hesaplama kişilerin kredi çektikleri bankalara göre farklılık gösterebilir. Dolayısıyla taşıt kredisi erken kapatma işlemi için kredi veren bankaya başvurmak gerekecektir.
 Fakat biz bu yazımızda taşıt kredisi erken kapatma hesaplama işlemi için bazı örnekleri sizinle paylaşacağız.

Taşıt kredisi erken kapatma işlemi nedir?

Taşıt kredisi erken kapatma, araç kredisi alan kişinin borcunu bir defada kapatma seçeneğidir. Taşıt kredisi çekildiğinde, banka çekilen tutarın üzerine faiz ekler. Ancak erken ödeme durumunda bu faizin ödenmesine gerek kalmaz. Ödenen taksit tutarı, toplam çekilen tutardan düşülerek hesaplanan ödenecek tutar daha az olacaktır. Erken kapatma işlemi sonrasında, kalan aylar için herhangi bir faiz veya kâr payı uygulanmaz.
 
Bir örnekle açıklayalım;
Soru: Bir kişi 2023 yılında bir taşıt kredisi çekti ve kredi süresi 36 ay olarak belirlendi. Toplamda 50.000 TL kredi aldı ve aylık faiz oranı %1 olarak kabul edildi. Eğer kişi bu krediyi 12 ay sonra erken kapatmak isterse ve o ana kadar ödediği taksitlerin toplamı 15.000 TL ise erken kapatma durumunda ödemesi gereken tutar nasıl hesaplanacak?
 
Bu hesaplama için öncelikle kalan aylar için faiz ödemeyecek olduğumuzu unutmayalım. Dolayısıyla erken kapatma tutarı, toplam kredi tutarından ödenen taksit tutarı düşülerek hesaplanır. Yani 50.000 TL (kredi tutarı) - 15.000 TL (ödenen taksit tutarı) = 35.000 TL (erken kapatma tutarı) olacaktır.
 
Bu hesaplamanın sadece bir örnek olduğunu unutmayın. Eğer bankanın kendi çıkış maddeleri varsa bunları da incelemeniz gerekecektir.

Taşıt kredisi erken kapatma indirimi var mı?

Taşıt kredisi erken kapama durumunda, kalan anapara tutarı ödendiği için genellikle indirim uygulanır. Normal şartlarda aylık taksitlerle ödenen toplam tutarda faiz veya kar bulunur ve bu nedenle ödenen miktar daha yüksek olur. Ancak erken ödemelerde geri kalan aylar için faiz veya kar uygulanmaz. Bu nedenle ödenecek toplam tutar düşer. Ne var ki bankalar genellikle araç kredisi erken kapama için özel bir indirim uygulamazlar. Erken kapama işlemi yapılması durumunda sadece kalan anapara miktarı ödenir. Bu nedenle, indirimli bir faiz oranı veya ek bir avantaj sağlanmaz.

Taşıt kredisi erken kapatma yapılırken cezai bir işlem uygulanır mı?

Taşıt kredi erken kapatma yaparken en fazla merak edilen soru budur: cezai işlem uygulanacak mı? Bankalar.ORG olarak bu konunun ilk nereden çıktığını merak ediyoruz. Zira, yasal açıdan böyle bir cezai durum vs. söz konusu olamaz. Cezai işlem gibi yaptırımlar uygulayan bankaların olduğunu duyduk elbette. Bu gibi durumları yaşıyorsanız taşıt kredisi erken kapatma cezası saçmalığı için Tüketici Hakem Heyeti’ne şikâyette bulunabilir, BDDKya bankayı şikâyet edebilirsiniz.

Taşıt kredisi erken kapatma başvurusu yapmak

Araç kredisi erken kapama başvurularının nasıl yapılacağı ve şartları bankalara göre farklılık gösterir. Başvurular genellikle mobil bankacılık veya internet bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru için hesaba giriş yapılması gerekmektedir. Kredi menüsünden erken kapama seçeneği olup olmadığı öğrenilebilir.
 
Borcun erken kapatılması için şubeye giderek başvuru yapmak gerekmektedir. Araç kredisi erken kapama taahhütnamesi alınarak işlemler başlatılır. Taşıt kredisi erken kapatma işlemi gerçekleştikten sonra, araç üzerindeki rehinin kaldırılması için bankaya tekrar başvuruda bulunmanız gerekebilir. Bazı bankalar rehini otomatik olarak kaldırırken, bazıları ek bir başvuru talep edebilmektedir. Sorun yaşamamak için, taşıt kredisi erken ödeme yapıldıktan sonra rehinin kaldırılması için başvuruda bulunmanız önemlidir. Taşıt üzerindeki rehinin kaldırılıp kaldırılmadığını kontrol etmek için e-devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. E-devlete giriş yaptıktan sonra "adıma tescilli araç sorgulama" sayfasına girmeniz gerekmektedir. Bu sayfada kayıtlı araçlarınız listelenerek üzerlerindeki rehinler görüntülenebilir.
 
Araç kredisi erken kapatma işlemi sonrasında hayat sigortası poliçesi otomatik olarak iptal edilir ve kalan prim tutarı hesabınıza iade edilir. Eğer kredinin erken kapatılmasına rağmen prim tutarı iade edilmezse, bankaya bildirimde bulunmanız gerekmektedir. Bildirim yapıldıktan sonra, talebin sonuçlanması için genellikle 5 iş günü beklenir.

Kredi erken kapatma tutarı nasıl hesaplanır?

Kredi erken kapatma tutarını yukarıda hesaplamıştık. Ancak o hesabın biraz basit kalabileceğini düşünüyoruz. İşi biraz daha detaylı görebiliriz.
Kredi detayları:
 • Kredi tutarı: 200.000 TL
 • Faiz oranı: %1,63
 • Vade süresi: 24 ay
 • Aylık faiz oranının hesaplanması:
 • Aylık faiz oranı, yıllık faiz oranının 12'ye bölünmesiyle bulunur:
 • Aylık faiz oranı = 1,63 / 12 = %0,1358
Aylık taksit tutarının hesaplanması:
Aylık taksit tutarı, aşağıdaki formül kullanılarak bulunur:
 • Aylık taksit tutarı = (Kredi tutarı x Aylık faiz oranı) / (1 - (1 + Aylık faiz oranı)^(-Vade süresi))
 • Aylık taksit tutarı = (200.000 TL x 0,001358) / (1 - (1 + 0,001358)^(-24))
 • Aylık taksit tutarı ≈ 9.146,44 TL
Erken kapama durumunda kalan anaparanın ödenmesi:
Erken kapama durumunda, kalan anapara miktarı ödenir. Hangi ayda erken kapama yapılacaksa o aya kadar olan taksitler ödenir ve kalan anapara hesaplanır.
Örneğin 10. ayda erken kapama yapılırsa:
 • Ödenen toplam taksit tutarı = 9.146,44 TL x 9 = 82.318,96 TL
 • Kalan anapara = Kredi tutarı- Ödenen toplam taksit tutarı
 • Kalan anapara = 200.000 TL- 82.318,96 TL = 117.681,04 TL

Kategori:

Diğer Makaleler