TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

TEB bitcoin ve kripto para hesabı nasıl açılır, kripto para nasıl alınır? gibi soruların yanıtlarını bu makalede arıyoruz.


“TEB bitcoin, ethereum gibi kripto para hesabı açmak mümkün mü? TEB’de altcoinler alıp satılabilir mi? Kripto para bozdurmak için ne gerekiyor?” gibi sorularla sıkça muhatap oluyoruz. Son dönemlerde hem dünyada hem de ülkemizde bitcoin, ethereum gibi kripto paralar oldukça hareketli durumdalar. Bu akışkanlık ve hareketlilik de kripto paraların fazlaca tercih edilmesine neden oluyor. Yatırımcıların en fazla bitcoin ve ethereum gibi enstrümanları tercih ettiği düşünülse de diğer altcoinleri de tercih ettiklerini biliyoruz. Bu geniş dünyaya sorularımızla girecek ve soruları yanıtlayacağız.
 Bitcoin’in ilk kez ortaya çıktığı zamandan bu yana pek çok kripto para ortaya çıktı. Bitcoin bu konuda blockchain sisteminin öncüsü olsa da pahada yüksek olduğu için altcoinler daha fazla akışkanlık yakaladı diyebiliriz. Bu çeşitlilik de ortaya arz talep sistemini çıkardı. Ülkemizde de bu arz talep sistemine ilgi oldukça yoğun. Kendi para birimine, döviz ürünlerine ya da altına güvenmeyen yatırımcılar, kripto para birimlerine yöneliyor ve kazanç umuyorlar. Yatırımın bitcoin, ethereum ya da altcoinlere kaymasının sebeplerinden başka biri de akışkan ve merkeziyetsiz bir sistemde işlem yapılıyor olmasıdır.
 
Ülkemizdeki yatırımcılar da kripto borsalarında gerçekleştirdikleri alışverişle para değişimi yapıyorlar. Ancak kripto para borsalarını bilmeyen yatırımcılar da bankalar aracılığı ile yatırımlarını bu piyasada değerlendirme niyetindeler. Bu yatırımcıların “TEB bitcoin ve kripto para hesabı nasıl açılır? Kripto para alma satma işlemi nasıl yapılır?” sorularını sorduğunu biliyoruz. Dilerseniz merak edilen soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim.

TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Nasıl Açılır?

“TEB bitcoin ve kripto para hesabı açılabilir mi?” sorusu, henüz yeni yeni kripto piyasalarına girmeye çalışan yatırımcılar tarafından soruluyor. TEB (Türkiye Ekonomi Bankası), ülkemizin önemli bankalarından biri. Bankanın oldukça fazla müşterisi bulunuyor. Bu yüzden TEB kripto para hesabı açılabilse, ilk tercih edilecek bankalardan biri olabilirdi şüphesiz. Ne yazık ki TEB, kripto para hesabı açabileceğiniz bir banka değil. Sadece TEB değil, ülkemizde lisans almış hiçbir banka müşterilerine kripto para; bitcoin, ethereum hesabı açamaz! Türkiye’de mevcut bankacılık kanunları ve BDDK düzenlemeleri bankaların krediler vermesine ve mevduatlar toplamasına izin veriyor. Yönetmeliklerde kripto para hesabı ile ilgili bir tabir kullanılmaması ise hesabın açılamayacağına delalet ediyor.

TEB Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Alınır?

TEB bitcoin, ethereum gibi kripto paraları doğrudan satın alabileceğiniz bir sistemi size sunamaz. Ülkemizde bulunan yasal mevzuatlar bankacılık sistemini tanımlarken kripto para sistemini işin içine sokmadığından dolayı böyle bir durumla karşı karşıyayız. Fakat TEB’de kripto para hesabının bulunmaması sistemin tamamen dışında kalması demek değildir. TEB ya da diğer bankalar, kripto para piyasalarıyla yatırımcı arasında bir aracı faaliyeti yürütürler. Sonraki başlığımızda konuyu daha detaylı şekilde açıklıyor olacağız. Bu konuyla ilgili sizin için hazırlamış olduğumuz “Bankalar Neden Bitcoin ve Kripto Para Satmıyor?” isimli makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

TEB Kripto Para – Bitcoin Satın Alıyor Mu?

Bitcoin, ethereum gibi kripto paralar satmak istediğinizde direkt olarak TEB’e satmanızın bir olanağı bulunmuyor. Hesabınızda bulunan dövizi Türk lirasına çevirebilirsiniz, zira bir döviz hesabınız ve Türk lirası hesabınız var. Ancak kripto paralarınızı satmak istediğinizde, bir kripto para hesabı açamayacağınız için TEB’de kripto paranızı bozduramazsınız. Konuyu biraz daha açarsak, yatırımcının elindeki kripto parayı satması için bir kripto para borsasına girmesi gereklidir. Güncel kur üzerinden kripto para borsasında parasını TL’ye ya da diğer döviz kurlarına çeviren yatırımcı, parasını çekmek istediğinde banka hesabına ihtiyacı olacaktır. Bu noktada TEB devreye girebilir ve yatırımcı TEB hesabına parasını çekebilir. Detaylarla ilgili “Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Bozdurulur?” konumuzu incelerseniz daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.
 
Siz de kripto para borsalarına para göndermek ya da bozdurduğunuz paranızı hesabınıza almak istiyorsanız bir banka hesabına ihtiyacınız olacaktır. TEB’de hesap açmak isterseniz TEB Hesap Açma sayfasından hesabınızı nasıl açacağınızı öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz de TEB şubelerine uğrayabilirsiniz. TEB Şubeleri sayfamızda il ve ilçe bilgilerini girerek basit bir arama yaparak yaşadığınız yerdeki TEB şubelerinin adreslerini, telefon numaralarını öğrenebilirsiniz.

TEB Bitcoin – Kripto Para Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

borsalardan en fazla tercih edileni de BTC Türk olarak görünmektedir. Pek çok banka ile özel anlaşması bulunan borsanın şu anda TEB ile özel bir anlaşması yok. Anlaşmalı olan bankalar ile sınırsız şekilde 7/24 havale işlemleri yapılabilirken, anlaşmalı olmadıkları bankalarla resmî tatil olmayan hafta içleri 09:00 – 16:45 arası EFT yapılabiliyor.Türkiye’de Bitcoin ve Kripto Para Nereden Alınabilir?” Başlıklı yazımızda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
 
Ülkemizde kripto para alışverişi için TEB ya da diğer bankalardan ziyade, yatırımcının güvenilir bir kripto borsasına ihtiyacı var. Sadece kripto para borsalarında işlem yapmak da yeterli değil. Yatırımcı elde ettiği karı edinmek istediğinde ya da kripto para borsalarına para göndermek istediğinde bir banka hesabından bu işlemleri yapması gerekecektir. Bu nedenle bankaların da sistem içindeki yerleri oldukça önemli. Kripto para almak için öncelikle kripto para borsalarından birini tercih etmelisiniz. Türkiye’deki güvenilen piyasalardan bazılarından bahsedelim. Paribu ve BTC Türk, iki yerli kripto para borsasıdır. Aynı zamanda Binance isimli firma da yabancı bir kripto para borsası. Dilediğinizi seçerek işlem yapabilirsiniz.
 
Bahsi geçen borsalardan en fazla tercih edileni de BTC Türk olarak görünmektedir. Pek çok banka ile özel anlaşması bulunan borsanın şu anda TEB ile özel bir anlaşması yok. Anlaşmalı olan bankalar ile sınırsız şekilde 7/24 havale işlemleri yapılabilirken, anlaşmalı olmadıkları bankalarla resmî tatil olmayan hafta içleri 09:00 – 16:45 arası EFT yapılabiliyor.Türkiye’de Bitcoin ve Kripto Para Nereden Alınabilir?” Başlıklı yazımızda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Farklı Bankaların Bitcoin ve Kripto Hesapları

Farklı bankaların kripto para; bitcoin ya da altcoin hesapları olup olmadığını incelemek için dilediğiniz bankanın konusunu inceleyebilirsiniz. Bundan önce isterseniz sizin için hazırladığımız “Hangi bankalar bitcoin ve kripto para satıyor?” konusunu da inceleyebilirsiniz.
 
Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Diğer Makaleler