TEB Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

TEB kur korumalı Türk lirası mevduat hesabı ürünü hakkında merak ettiğiniz genel bilgileri bu makalede bulabilirsiniz.
TEB kur korumalı TL mevduat hesabı henüz açıklanmamış olsa da biz hem konuyla ilgili detayları sizlere eriştirmek hem de bankanın bu ürünü açıklaması durumunda sizlere anında bilgi vermek istiyoruz. Döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat ürünü, ülkemizde bulunan döviz tevdiat hesaplarındaki mevduatların fazlalaşması üzerine devreye sokuldu. Türkiye Ekonomi Bankası da bu ürünü açıkladı. Banka, yatırımcılara sağladığı TEB mevduat ürünlerinde olduğu gibi kendi faiz oranı ile bu ürünü sunabilir. Fakat vadeler konusunda Merkez Bankası’nın açıkladığı kriterlere sadık kalmak zorundadır.
 Bu makalemizde ürünün banka tarafından nasıl işletileceğini ve diğer merak ettiklerinizi açıklamaya çalışacağız.

TEB Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Ürününe Kimler katılabilir?

TEB kur korumalı, döviz endeksli TL mevduat hesabı, ülkemizde yerleşik bulunan gerçek ve tüzel kişilerce tercih edilebilecek. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketler döviz endeksli mevduat ürününden ilk etapta yararlanamayacaktı. Ocak 2022'de gerçekleştirilen bir değişiklik ile firmaların da bu bu mevduat ürününden yararlanmasının önünü açıldı. Amaçlanan, özellikle döviz tevdiat hesaplarında yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmek

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

TEB Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

TEB kur korumalı TL mevduat hesabı sadece belirli süreler için açılabilir. 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay vade ile açılabilecek olan mevduat ürünü, gün olarak hesaplandığında 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 gün olarak hesaplanacaktır. Bankanın normal Türk lirası mevduat hesaplarını incelemek isterseniz TEB Vadeli Mevduat linki üzerinden oranlara erişebilirsiniz.

TEB Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

TEB döviz endeksli ve kur korumalı TL mevduat hesabı üç finans enstrümanı için açılabilecektir. Bunlar Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleridir. Bu üç enstrüman dışında farklı para birimlerinde bu mevduat hesabı açılamayacaktır. Aynı zamanda 20 Aralık 2021 tarihine kadar açık bulunan döviz tevdiat hesaplarında bulunan doları bu ürüne çevirenlere daha uygun faiz oranları da sağlandığını diğer bankalarda görüyoruz. TEB kur korumalı TL mevduat ürününde de benzeri olabilir.

TEB Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

TEB dövize endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı için banka kendi faizini belirleyebilir. Ancak en düşük ölçekte kullanması gereken faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faiz oranıdır. Bankalar, özelde de TEB, politika faizi üzerinden bir faiz vererek nemalandırma yapabilir. En yüksek faiz limiti ise Merkez Bankası tarafından belirtilen politika faizinden 300 baz puan kadar fazla olabiliyor. Bu da şu andaki faizin yan, yüzde 14’ün 3 puan fazlası kadar olabilir. TEB'in faiz oranları tabloyla aşağıda sunulmuştur.

Yıllık Faiz Oranları:

Vade/Bakiye Aralığı 20.000-249.999 TL 250.000-499.999 TL 500.000 TL ve üzeri
3 ay (91 gün) ,50 ,75 % 17
6 ay (180 gün)     % 17
9 ay (272 gün)     % 17
12 ay (365 gün)   % 17 % 17
Faiz oranlarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz bankanın müşteri iletişim hattına TEB İletişim sayfamızdan erişebilirsiniz. Size en yakın TEB şubesini bulmak isterseniz de TEB Şubeleri sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

TEB Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

TEB kur korumalı TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün alto defa, 10 ila 15 saatleri saat başı açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Detaylara inmemiz gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız günkü kur alış fiyatı ile vade sonundaki açıklanan kur satış fiyatı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.
 
Yatırımcı, yüzde 17 faiz ile 25.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına 366 günlüğüne yatırmış olsun. Vade başlangıcında 5 TL olan döviz, vade sonunda 7,25 TL olmuşsa, bu durumda kişi döviz almış olsaydı parasını 36.250 TL olarak bozdurabilecekti. Ancak mevduat hesabındaki tutar vade sonunda 29.250 TL’de kaldı. İşte bu aradaki 7.000 TL fark Hazine tarafından kişinin hesabına ödenecektir. Bu durumda da kişi hem yüzde 17’lik faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

TEB Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

TEB kur korumalı TL mevduat hesabında herhangi stopaj uygulaması yok. Bankaların normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından TEB’de bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

TEB Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

TEB kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 25.000 TL olan yatırımınız 25.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

TEB Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

TEB kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı olması beklenmektedir. Bunun da büyük ihtimalle 20 Bin TL olacağı düşünülmektedir. Bunun üzerinde de olabileceğini belirtmemiz gerekir. Ancak daha düşük limitler ortaya çıkabilir. Bunun örneğinin bazı devlet bankalarında uygulandığını belirtelim.

TEB Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Akbank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 
 

Diğer Makaleler