TEB kimin? Hisseleri kime ait? 2022

TEB kimin, sahibi kim? Türk Ekonomi Bank nerede kuruldu? Kim kurdu? Hisseleri kime ait? Kaç çalışanı var? Makalemizde bu konuları ve merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlıyoruz.


“TEB kimin? Türk Ekonomi Bankası’nın sahibi kimdir? Bankanın hisseleri kimin ve ortakları var mı?” tarzında soruların yanında bu makalemizde merak edilen “TEB’in çalışan sayısı kaç? TEB güvenilir mi?” gibi soruları da esas alarak TEB’in merak edilen noktalarını sizin için derleyeceğiz.
 TEB, bir diğer adıyla Türk Ekonomi Bankası, ülkemizde bulunan bankalar arasında en fazla müşteriye sahip olan bankalardan bir tanesidir. Her türlü bankacılık faaliyetini başarılı şekilde yürüten banka, güvenilir yapısı sayesinde özel bankacılık alanında güvenin ve istikrarın sembol bankaları arasında yerini alıyor. 5411 sayılı bankacılık kanununa ve BDDK düzenlemelerine uygun olarak bankacılık faaliyeti gösteren banka önemli bir işlem hacmine sahiptir. Yazımızın kalanında bankanın ne zaman kurulduğu, sahibi, hisseleri, çalışan sayısı ve şube sayısı gibi bilgileri de bulabilirsiniz.

TEB ne zaman kuruldu? TEB’in kurucusu kim?

Türk Ekonomi Bankası, 1927 yılında Kocaeli Halk Bankası ismiyle kuruldu ve ismini değiştireceğiz 1982 yılına kadar bu isimle faaliyet gösterdi. Kocaeli’nde kurulan banka 1982 yılında İstanbul’a taşındı ve ismini de Türk Ekonomi Bankası olarak değiştirerek tek bir şehre değil tüm yurt sathına faaliyetlerini yaydı. Türkiye’de hizmet veren bankaların en köklüleri arasındadır. 1863 yılında kurulan Ziraat Bankası’ndan ve 1924 yılında kurulan İş Bankası’ndan sonra üçüncü sıradadır.
 
Bankanın kuruluşunda İzmit İktisat Kongresi’nin büyük bir etkisi var. 83 kişinin oluşturduğu geniş bir kadro ile kurulan banka, günümüzde ulusal bir kimlikle Türk Ekonomi Bankası olarak faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

Türk Ekonomi Bankası’nın sahibi kim?

Türk Ekonomi Bankası, yani TEB, TEB Holding’in sahibi olduğu bir bankadır. Yönetim kurulu başkanı Yavuz Canevi, Ümit Leblebici ise Genel müdürlük koltuğunda oturmaktadır. BNP Paribas Grubunun Fortis Bank Belçika ve Fortis Bank Luksenburg’un çoğunluk hisselerini satın almış ve büyük ortak olmuştur. Daha önce Fortis Bank olarak Türkiye’de faaliyet gösteren bankayı bünyesi altına alarak şubelerini TEB olarak değiştirdi.

TEB’in hisseleri kimin? Ortakları var mı?

TEB hisseleri, ortaklık yapısına göre TEB Holding’in yüzde 55 hisseye sahip olmasıyla TEB Holding’i büyük ortak yapmaktadır. BNPP Yatırımlar Holding yüzde 23,51 ve BNP Paribas Fortis Yatırımlar Holding yüzde 21,23 hisseye sahiptir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Fortis Bank’ın çoğunluk ortağı TEB Holding’tir. Devamında BNP Paribas SA hisselerin yüzde 0,24’üne sahiptir. Kocaeli Ticaret Odası’nın bankada yüzde 0,02 oranında bir hissesi bulunmaktadır.
 
Gruba ait TEB Faktoring, TEB Portföy Yönetimi, TEB Yatırım ve Menkul Değerler isimlerinde iştirakler bulunmaktadır.

TEB’ hangi statüde çalışıyor? TEB devlet bankası mı?

Türk Ekonomi Bankası, özel sermayeli mevduat bankaları kategorisinde faaliyetlerini sürdüren bir bankadır. Ülkemizde çok ilgi gören bir banka olması nedeniyle de majör bankalar arasında kendine yer edinmiştir. Kuruluşu İzmit İktisat Kongresi’ne dayanıyor olsa da devletin sermayesinde bir katkısı olmamasından ve kanunla kurulmuş bir banka olmamasından dolayı devlet bankası statüsünde değildir. Bankacılık yapısı itibariyle krediler verir ve mevduatlar toplar. Bankanın kredilerini incelemek, faiz oranları hakkında bilgi almak için TEB Kredileri sayfamızı incelemenizi öneriyoruz. Eğer mevduat birikiminizi TEB ile yapmak isterseniz incelemek için TEB Mevduatları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Kredi kartı ürünleri için TEB Kredi Kartları ve bankanın iletişim kanalları için de TEB İletişim Bilgileri sayfalarımızı inceleyebilirsiniz.

TEB şube sayısı ve çalışan sayısı kaç?

TEB’in ülkemiz çapında 71 ilde toplam 471 şubesi bulunuyor. Şubelerde ve bölgelerde çalışan personel sayısı Mart 2020 verilerine göre 8906’dır. Bu personeller arasında İlkokul mezunu sayısı sadece 15’tir. 1088 personel ise lise ve dengi okullardan mezun olmuştur. Lise mezunu personelin 368 tanesi kadın, 720 tanesi ise erkektir. 7073 yüksek öğretim mezunu çalışanın ise 2393 tanesi erkekken 4134 tanesi kadındır. Yüksek lisans mezunlarında ise 730 personelin 358 tanesi kadın 372 tanesi de erkektir.
 
Türk Ekonomi Bankası ülkemiz çapına yayılmış geniş bir şube ağına sahiptir. TEB Şubeleri sayfamızda ilinizde bulunan TEB şubesinin nerede olduğunu öğrenebilir, iletişim bilgilerine erişebilirsiniz.

TEB güvenilir mi?

Türk Ekonomi Bankası, ülkemizde kurulmuş yerel bir özel sermayeli banka statüsündedir. Tüm bankalar gibi 5411 sayılı bankacılık kanununa göre ve BDDK düzenlemeleri esas alınarak faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Bankanın devlet bankası olup olmadığını merak edenlere Türk Ekonomi Bankası’nın bir kamusal sermayeli banka olmadığını da belirtelim. Bir bankanın güvenilir olması için kâfi olan şart Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca denetlenmesi ve faaliyetlerinin devamına karar verilmesidir. Türk Ekonomi Bankası da BDDK tarafından denetlenen ve faaliyetlerine izin verilen bir banka olması nedeniyle güvenilir bir bankadır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler