TEB Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

TEB Kolay Adres, kişisel bilgilerinizi kullanarak TEB’e para almanızı ya da farklı bankalara kullanıcıların tanımladıkları KOLAS yardımıyla para göndermenizi sağlayan bankalararası bir protokoldür.


TEB Kolay Adres ve FAST sistemleri basit bir bankacılık deneyimini TEB müşterilerine sunuyor. Kolay Adres sayesinde IBAN adresinizi ya da hesap numaranızı kullanmadan para transfer edebilecek ya da para alabileceksiniz. Aynı şekilde FAST ile hızlı bir EFT tecrübesi de yaşayacaksınız. TEB, 12 Kasım 2020’de ilk defa Merkez Bankası tarafından duyurulan ve 8 Ocak 2021’de yürürlüğe giren Kolay Adres ve FAST sistemlerine hemen entegre olmuştur. Makalemizin devamında “TEB Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “TEB Kolay Adres nedir?”, FAST nedir?” gibi merak edilen sorularınıza yanıt bulacağız. Öncesinde konuyu ana hatlarıyla açıkladığımız Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme konusunu sitemizde inceleyebilirsiniz.

FAST Nedir?

TEB Kolay Adres incelemesinden önce biz FAST yani Fonların Anında ve Sürekli Transferi konusunu inceleyelim. Bu konu ile Kolay Adres konusu birbirine bağlantılı olduğundan biri olmadan diğerini tam olarak anlayamayız. FAST; hafta sonları, tatil günleri, mesai sonları gibi eskiden EFT yapılamayan zamanlarda dahi hızlıca ve güvenli bir şekilde para transferi yapabilmenizi sağlayan ortak bir bankalararası protokoldür. Artık para gönderemeyeceğiniz ya da alamayacağınız tarihler, saatler geride kaldı. 7 gün, 24 saat boyunca hızlıca para gönderip alabilirsiniz. Konuyla ilgili daha önce yayınlamış olduğumuz FAST İle EFT İşlemleri 7 Gün 24 Saat isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.

TEB Kolay Adres Nedir?

TEB Kolay Adres, kişisel bilgilerinizi kullanarak TEB’e para almanızı ya da farklı bankalara kullanıcıların tanımladıkları Kolay Adresleri yardımıyla para göndermenizi sağlayan bankalararası ortak bir bankacılık protokolüdür. Uzun, 26 haneli IBAN adresi ya da hesap numaraları yerine Kolay Adres bilgilerinizi kullanarak para alabilir ya da farklı kişilerin Kolay Adreslerine para gönderebilirsiniz. Cep telefonu numaranız, yabancı kimlik numaranız, T.C. kimlik numaranız, pasaport numaranız Kolay Adres tanımlayabileceğiniz bilgilerinizdir. Aynı zamanda şirketleriniz için de vergi numaranızla Kolay Adres tanımı yapabilirsiniz.

TEB Kolay Adres Tanımlama

TEB Kolay Adres tanımlayarak akılda tutulamayan hesap numaralarına, 26 haneli uzun IBAN adreslerine veda edeceksiniz. Sadece Kolay Adres tanımlayarak TEB’de bulunan hesaplarınıza para transfer edilmesini sağlayabilir ya da arkadaşlarınızın TEB hesaplarına Kolay Adreslerini kullanarak para gönderebilirsiniz. Kolay Adres öncesinde yaşanan IBAN’ın yanlış girilmesinden kaynaklı zaman kayıplarının önüne de bu yolla geçilmiş oluyor. TEB Kolay Adres tanımlamak için CepteTEB uygulamasını cep telefonunuza yükleyin ve giriş yaptıktan sonra, Ayarlar menüsündeki Kolay Adres bölümüne gelin. Bu bölümden kolayca dilediğiniz kişisel bilgilerinizle Kolay Adres tanımlayabilirsiniz. Diğer bir Kolay Adres tanımlama yolu da internet sitesidir. CepteTEB internet sitesine girerek hesabınızı açın ve Kontrol Paneli üzerindeki vadesiz TL hesaplarınızdan istediğinizi seçin. Sonrasında Kolay Adresinizi tanımlayabilirsiniz.
 İnternet sitesinden ya da CepteTEB uygulamasından Kolay Adres tanımlayamayan müşteriler TEB şubelerinden yardım isteyebilirler. Size en yakın TEB şubesini öğrenmek için TEB Şubeleri sayfamızı, diğer bankaların şubelerini öğrenmek için de Banka Şubeleri sayfamızı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

TEB Kolay Adres Ne Zaman Başlıyor?

TEB Kolay Adres ve FAST sistemleri 12 Kasım 2020’de Merkez Bankası tarafından duyurulmuştu. 8 Ocak 2021’de de uygulamaya kondu. 11 bankanın entegre olacağı ve pilot olarak bu sistemleri uygulayacağı belirtilse de TEB Kolay Adres sisteminin uygulamaya koyan pek çok banka arasındaki yerini aldı. Diğer bankalar ile ilgili bilgi almak için en alttaki Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar başlığını inceleyebilirsiniz.

TEB Kolay Adres Ücretli Mi?

TEB Kolay Adres tanımlamak istediğinizde banka sizden hiçbir kesinti başlığı altında bir ücret talep etmeyecektir. BKM alt yapısı kullanıldığından bu sistem tamamen ücretsizdir. Ancak az sonra inceleyeceğimiz üzere, FAST sistemi Merkez Bankası tarafından bir ücret tarifesine tabidir.

TEB Kolay Adres Transfer Limiti Var Mı?

TEB Kolay Adres ile bir kerede en fazla 1000 TL para transferi yapabilirsiniz. Bu limitin asıl kaynağı ise FAST yani Fonların Anında ve Sürekli Transferi sistemidir. Gün içinde toplam 50 Bin TL limiti de bulunduğunu belirtelim. FAST’ın bir özelliğinden daha bahsetmemiz gerekirse, tıpkı EFT’de olduğu gibi Fonların Anında ve Sürekli Transferi sisteminde de bir ücret tarifesi bulunur. Bu tarifenin kaynağı ise TEB değil Merkez Bankası’dır.

TEB Kolay Adres Bilgilerim Güvende Mi?

TEB’de tanımlayacağınız Kolay Adres bilgileriniz güvenli bir şekilde Bankalararası Kart Merkezi sunucularında saklanır. Banka ya da BKM bilgilerinizi asla alakasız üçüncü kişilerle paylaşmaz. Sadece fon çekme, fon aktarma işlemlerinin yerine getirilmesi amacıyla; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişi / kurumlara verilebilir.

Kolay Adres Kaç Hesapta Kullanılır?

Tüm bankalar dahil olmak üzere toplamda 5 tane kolay adres tanımlayabilirsiniz. Bir örnekle sizlere durumu anlatmaya çalışalım. TEB’de bulunan bir hesabınız için 5 tane Kolay Adres tanımladığınızı düşünürsek, bu 5 adresinize de para gönderenler tek bir IBAN hesabına yani sizin TEB’deki hesabınıza para göndermiş olurlar. Bu 5 Kolay Adres’ten bir tanesini başka bir banka için tanımladığınızı düşünürsek, artık TEB için o tanımlama ortadan kalkar ve diğer banka için tanımlanmış olur. Son tanımlanan Kolay Adresin burada geçerli olacağını belirtelim.

TEB Kolay Adres Hangi Hesaplarda Kullanılır?

TEB Kolay Adres kullanımı için Vadesiz TL hesabınızın bulunması gerekir. Şimdilik vadeli hesaplar için ya da döviz hesapları için Kolay Adres tanımlama yapamazsınız. Eğer ilerleyen zamanlarda bu durumda bir değişiklik olursa bu başlık altında sizlere bilgi vereceğimizi belirtelim.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Kolay Adres tanımlayabileceğiniz diğer bankalar aşağıda sunulmuştur. Dilediğiniz bankanın Kolay Adres ve IBANSIZ Para Göndermek konusundaki genel politikasını ve yöntemlerini makalelerden öğrenebilirsiniz. Bununla birlikte bankalarda herhangi bir hesabınız bulunmuyorsa ve açmak istiyorsanız Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler makalemizi okuyabilirsiniz.
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıf Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme

 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler