Tefas Nedir?

Tefas getirileri ve tefas yatırımları.


Tefas, yalnızca tek bir yatırım hesabı ile özel şartlardan sorumlu olmadan, yatırım fonları hariç olacak şekilde, Sermaye Piyasası Kurulu’nun izninde yaratılan ve sermaye piyasasında faaliyette olan bütün yatırım fonlarına erişme imkanı veren elektronik bir mecradır. Tefas yatırımcıların ulaşmak istedikleri fona anında erişim sağlayan bir ortamdır.
Ülkemizde faaliyetlerini sürdürmekte olan Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yetkili belgesini alan yatırımcı kuruluşları ve yatırım hesabı olarak portföy yönetim şirketi görevini üstlenen mevcut müşterisi olan bireysel ve kurumsal, yerli ya da küresel yatırımcılar Tefas kullanabilirler.

Belirtilen şartlara uyumlu bir yatırımcıysanız ya da kuruluş iseniz portföy yönetim şirketlerinden bir tanesine başvuru yapmanız yeterlidir. Yatırım hesabı olan yatırımcılar herhangi bir ek prosedüre tutulmadan platform üzerinden yatırım fonu alım satım işlerini yapabilirler.

Alım ve satım işlemlerine başlamadan önce Fon Bilgilendirme Platformu’na erişmeniz gereklidir. Erişiminizi sağladıktan sonra platform dahilin de alınacak ya da satılacak yatırım fonlarını karşılaştırmalı olarak getirisi, alım satım saatleri, yönetim ücreti, işlem kısıtlamaları ve faiz ile altın borsa endeksi gibi yatırımınıza yararlı olacak ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tefas Getirileri Nelerdir?

Faaliyete geçmesi ile birlikte yatırımcılar Tefas kullanarak gelecek dönemlerde fon portföy yönetimi ve rekabetinin artmasını sağlıyorlar.
Aynı zamanda yatırımcıların ülkemizde faaliyette olan bütün yatırım fonlarına erişimi kolaylaşırken, tasarruf edilen yatırım fonlarının değerlendirilmesi de Tefas ile mümkün oluyor.
Kategori:

Diğer Makaleler