Teminatlı Kredi Kartı Kredi Notunu Etkiler mi?

Teminatlı kredi kartları kredi notunu etkiler mi?
Teminatlı kredi kartının kredi notuna etkisi oldukça önemli bir konudur. Her müşterinin kendine ait bir kredi notu bulunur. Ödemelerin düzensiz olması ise kredi notunun düşmesine sebep olabilir. Ancak kredi notunun yükselmesi için bazı yöntemler mevcuttur. Bunlardan birisi de teminatlı kredi kartı kullanımıdır. ‘Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?’ başlıklı yazımızdaki detayları inceleyerek konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.
 Bilindiği gibi kredi çekme ve diğer tüm bankacılık işlemleri için bankaların ilk dikkat ettiği unsur kredi notudur. Takip süreci nedeniyle kredi ya da kredi kartı alamayan kişiler teminatlı karta başvurabilir. Bankaya yatırılan bloke bedeline kadar limitli kredi kartı alınabilir. Alınan teminatlı kredi kartının kredi notuna etkisi bulunur. Özellikle ödemelerin zamanında gerçekleştirilmesi ve sorunsuz bir müşteri potansiyeli kredi notunu yükseltme konusunda önemli bir etkendir. Konunun ayrıntıları için ‘Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?’ yazımıza göz atabilirsiniz.

Teminatlı Kredi Kartı Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Teminatlı kredi kartı ödemelerinin düzenli gerçekleştirilmesi kredi notunun yükselmesinde etkilidir.  Ayrıca kredi notunu belirleyen diğer bazı unsurlar şu şekildedir:
  • Kredi kullanımı
  • Mevcut borç ve hesap durumu
  • Kredili ürün ödeme düzeni
  • Yeni alınan krediler
 
Kredi notunu etkileyen unsurlar arasında teminatlı kredi kartı kullanımının yanı sıra yukarıdaki etkenler de söz konusudur. Kredi notunu yükseltmek için teminatlı kredi kartı ödemelerine özen göstermek ve kartı aktif kullanmak önemlidir. Kredi notu ile ilgili diğer püf noktalar için ‘Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?’ başlıklı yazımızı değerlendirebilirsiniz.

Diğer Makaleler