Teminatlı Kredi Kartı Nedir? Neden İhtiyaç Duyulur?

"Teminatlı kredi kartı nedir, neden ihtiyaç duyulur?" sorularının yanıtlarını ve başvuru hakkında bilinmesi gerekenleri yazımızda bulabilirsiniz.
Teminatlı kredi kartı önceden kredi ya da kredi kartı sorunları sebebiyle kanuni ve idari takip yaşamış kişilerin sıklıkla başvurduğu bir uygulama yöntemidir. Takip sonrası borçların kapatılması ile yine de yeni kredi kartı başvurusu onaylanmayan kişilerin bloke teminatına sahip kredi kartı başvurusu yapması mümkündür.
 Bankaların kredi işlemleri için genel yaklaşımlarını daha net anlamak adına ‘Krediler’ başlığı altındaki yazılarımıza göz atabilirsiniz. Bankalar mevcut ödemeler konusunda daha önce sorun yaşamış kişilerden teminat isteme noktasında hassastır. Burada da aynı durum geçerlidir ve daha önce banka sicilinde sorun yaşayan kişilerin kredi notunun yükseltilmesi önemlidir.

Teminatlı Kredi Kartına Neden İhtiyaç Duyulur?

Kredi notunu yükseltme işleminin en düzenli ve hızlı yollarından birisi doğru kredi kartı kullanımı teminatlıdır. Kredi kartına ihtiyaç duyulmasının sebebi alışveriş işlemleri için kullanımının yanı sıra kredi notunu yükseltmek ve bankaların güvenini kazanmaktır. Kredi notu yükseltmenin farklı ve etkin yöntemlerini incelemek isterseniz ‘Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?’ başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Teminatlı Kredi Kartı Başvurusu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teminatlı kredi kartı başvurusu yapmadan önce alternatif bankaları değerlendirmek ve blokeli değil doğrudan kredi kartı kullanımına yönelmek gerekir. Kredi kartı başvurusunun onaylanmaması halinde teminatlı kredi kartı başvurusu yapmak daha sağlıklı olacaktır. Blokeli sisteme sahip kredi kartı başvurusu için bazı adımları uygulamak gerekir. Şimdi, bu süreci yakından bakalım:

Teminatlı Kredi Kartı Başvuru Adımları

Teminatlı kredi kartı başvuru işlemi cep telefonu ya da internetten gerçekleştirilen bir uygulama değildir. Başvuru için doğrudan bankaya müracaat etmek gerekir. Bunun yanı sıra nakit teminata sahip kredi kartı için verilebilecek bloke miktarının kart limitinin üzerinde tutulması gerekir. Genelde bankalar tarafından kredi kartının dönem borcunun da tamamının ödenmesi talep edilir.
 
Bu koşullar göz önünde bulundurularak bloke edilecek miktarın yatırılması gereken mevduat hesabı açılır. Açılan hesap üzerinden kredi kartı başvurusu banka personeli tarafından alınır. Banka herhangi bir yasal takibi söz konusu olup olmadığını değerlendirir. Verilen teminat üzerinde banka tarafından bloke konulması ile işlem gerçekleşir.
 
Herhangi bir yasal takip söz konusu değilse bloke tutarın %80’i civarında miktar kredi kartı limiti olarak tanımlanır. Bu nedenle almak istediğiniz kredi kartı limitini değerlendirerek ona göre belirli bir miktar yatırmanız daha uygun olacaktır. Bankaların kredi işlemleri ve politikaları ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahibi olmak için ‘Krediler’ başlıklı yazılarımızı değerlendirebilirsiniz.
 

Diğer Makaleler