Teminatlı Kredi Ne Demektir? Teminatlı Kredi Nasıl Çekilir?

Teminatlı kredi nedir, ne demektir? Teminatlı kredi nasıl kullanılabilir?


Teminatlı kredi, ipotek gibi belli bir teminat karşılığında sunulan ve kullanımı sıklıkla tercih edilen kredi çeşitlerinden birisidir. KOBİ ve şirket kredilerinden bağımsız olarak gerçek kişilere yönelik verilen teminatlı kredi çekimi için başvuran kişilerin belli şartları taşıması gerekir. Teminatlı krediler; genellikle uzun vadeli ve yüksek tutara sahip ihtiyaçlar için kullanılır.
 Mevcut kredi, bireyin kendisine ya da yakınına ait işyeri, arsa ya da ev gibi teminatlar verilerek talep edilen bir finansman türü olarak öne çıkar. Teminatlı kredi ve diğer kredi türleriyle ilgili ayrıntılı bilgi sahibi olmak için; ‘İhtiyaç Kredileri’ başlığı altındaki yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Teminatlı Kredi Nasıl Çekilir?

Teminatlı kredi çekimi yapabilmek için öncelikle uygun koşullar altında bireysel başvurunun gerçekleştirilmesi gerekir. Bankalar bu kredi türü için farklı taleplerde bulunabilir ve hizmet almak istediğiniz banka ile doğrudan görüşerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun yanı sıra ipotekle sunulan ve bireysel özelliğe sahip olan finansmanı alabilmek için talep edilen bazı belgeler bulunur. Bankalar tarafından sunulan farklı başvurulardan söz etmek mümkündür. Banka ile doğrudan görüşme, müşteri hizmetleri ya da dijital başvuru yöntemleri mevcuttur. Talep onaylandığı takdirde aşağıda sıralanmış belgeler eşliğinde başvuru yapmak mümkündür.
 
  • Nüfus cüzdanı pasaport ya da sürücü belgesi
  • Teminat için gösterilecek arsa, işyeri ya da konut tapu belgesine ait fotokopi
  • Kişinin çalışma durumu göz önünde bulundurularak gelir belgesi talebi
  • Tüketim malı ya da hizmet ile ilişkili proforma fatura
  • Gerek duyulması koşulunda talep edilebilecek diğer belgeler
 
Yukarıdaki evraklar teminatlı kredi kullanmak amacıyla yapılacak başvuruda talep edilen belgelerdir. Bununla birlikte ipotekli kredi olarak da bilinen ve teminat sunumuyla gerçekleşen kredi kullanımının bazı özellikleri mevcuttur. Tüm ayrıntıları başvurulan bankanın müşteri hizmetleri üzerinden erişmek mümkündür. Bankaların kredi politikaları işleyişe göre farklılık gösterebilir. Bankacılık işlemlerine dair ayrıntılı bilgi sahibi olmak için ‘Bankalar’ başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Teminatlı Kredi Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Teminatlı kredi kullanımı yüksek bütçeli ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bir kredi biçimidir ve uzun vadede düşük tutarlı ödeme imkânı sunar. Kullanılacak kredi limiti teminat için sunulan ipotek değerinin yüzdesi üzerinden belirlenir. Arsa, işyeri ve konut için belirlenen ekspertiz değerleri bankalara göre farklılık gösterir.
 
Ayrıca ipotekli kredi kullanımı hususunda geri ödeme dönemi mevcut ödemeye göre değişiklik gösterir. Ayrıca kredi talep ederken sunulan gayrimenkul üzerinde ipotek uygulanması söz konusu olur. Teminatlı ve diğer tüm kredi alımlarına dair bankaların sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak için; ‘Krediler’ başlığı altındaki yazılarımıza göz atabilir ve ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler