Ticari Kredilerde Masraf İadesi

Kullanılan ticari kredilerin masraf iadesi nasıl alınır?


Son 10 yıl içerisinde kullanılan kredilerin dosya masraflarının geri alınabileceğine dair Tüketiciyi Koruma amaçlı alınan kararı biliyoruz. Artık bankacılık ürünleri içinde kredi, kredi kartı, hayat sigortası masrafları geri alınabilecek.
 Bununla ilgili pek çok yöntem de haberlerde, sosyal medyada ve televizyonda sürekli duyuruluyor. Fakat; tüketicilerin kafasını karıştıran soru bireysel kredilerin dosya masrafları geri alınabildiği gibi, ticari kredilerin de dosya masrafı geri alınabiliyor mu?

Ticari Kredi Dosya Masrafı İadesi Alınabiliyor mu?

Sadece bireysel krediler için konuşulan dosya masraflarının iadesi konusu son dönem alınan kararlar ile ticari krediler konusunda da mümkün sayılacak.
 
Henüz Yargıtay’da ticari krediler ile ilgili belli bir karara varılıp varılmadığı konusunda net bir bilgi yok ancak; ticari kredi kullanan kişiler ilgili bankalara başvuruda bulunup dosya masraflarını talep edebilecekler.
 
Ticari kredi kullanan şahıslar tüketici konumunda bulunmadıklarından dolayı iade işlemi mümkün görünmüyordu. Eğer belli bir karar çıkar, bu karar onanır ise Tüketici haklarına yapılacak başvurular ile ticari kredi kullananlar da bu haklardan yararlanabilecekler. 

Diğer Makaleler