Turkish Bank kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Turkish Bank kimin? Sahibi kim? Turkish Bank hangi ülkenin bankası? Devlet bankası mı? Personel sayısı kaç? Kaç şubesi var? Bu soruların ve merak ettiğiniz diğer soruların cevapları makalemizde.


“Turkish Bank ne zaman kuruldu, kurucusu kim? Bankanın sahibi kim ve hisseleri kime ait? Turkish Bank yerel banka mı? Devlet bankası mı?” gibi sorular banka müşterileri ve bankaya mevduat yatırmak isteyen mudilerin en fazla sordukları sorular arasındalar. Biz de bu yazımızda Turkish Bank’ın sahibinin kim olduğunu, hisselerinin kime ait olduğunu, hangi ülkenin bankası olduğunu ve Türkiye’de hangi statüde çalıştığını anlatmaya çalışacağız.
 Turkish Bank, ülkemizdeki bankalar gibi güvenilir bir banka olup, çok fazla tanınmamasının ana kaynağı bireysel bankacılıktan ziyade kurumsal bankacılık ile uğraşmasıdır. Bireysel bankacılık yapmayan bankaların fazla kitlelere ulaşamaması durumu söz konusu. Bireysel bankacılık yapmamasına karşın, sadece kurumsal bankacılıktan elde ettiği gelirlere bakıldığında Turkish Bank’ın önemli bir banka olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Bu yazımızda Turkish Bank ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları sizlere anlatacağız.

Turkish Bank ne zaman kuruldu? Kurucusu kim?

Turkish Bank, ilk kez 1982 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde kuruldu. Esasen kökleri Osmanlı dönemine kadar giden banka Hacı Hafız Zyai Efendi başkanlığında 1901’de kuruldu. 1943 yılında Lefkoşa Turkish Bank adını aldı.  O dönemki adı Türk Bankası idi. Kuruluşunun 6. yılında Türkiye finans piyasasına giren banka ilk şubesini İzmir’e açtı. Türk Bankası, Türkiye’deki ikinci şubesini ise 1989’da Mersin’e açtı. Türk Bank ile ilgili en önemli detay ise bankanın Türkiye’de bulunan iki şubesi de yabancı bir bankanın şubesi olarak görünüyordu. TurkishBank Grubunun, Türkiye operasyonları 27 Aralık 1991 yılında yabancı banka statüsünden çıkarak TurkishBank A.Ş. oldu ve Türk Bank olan banka adı da Turkish Bank olarak değiştirildi. Böylece banka günümüzde özel sermayeli mevduat bankaları arasına girmiş oldu.

Turkish Bank’ın sahibi kimdir?

Turkish Bank’ın sahibi Özyol Holding’tir. Büyük ortak olan Özyol Holding’in ortakları da bulunuyor. Özyol Holding 1995 yılında bankaya ana hissedar olarak katılmıştır. Bankanın Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hakan Börteçene, Genel Müdür ise Mithat Arıkan’dır.

Turkish Bank hisseleri kimin? Ortakları var mı?

Turkish Bank’ın 175 milyon TL çıkarılmış sermayesi bulunuyor. Bunlardan ana hisse sahibi 103 milyon TL’lik hisseyi elinde bulunduran Özyol Holding’tir. Yabancı ortaklardan National Bank of Kuwait 60 milyon TL’lik yüzde 34,29’luk hisseye sahip. Özyol Holding’in sahibi Mehmet Tanju Özyol ise bankanın yüzde 5,63’üne sahip. Çıkarılan 2 milyon TL değerindeki hisse ise halka arz edilmiştir ve dolaşımdadır. Hisse oranı ise yüzde 1,16’ya denk gelmektedir.

Turkish Bank ülkemizde hangi statüde çalışıyor? Devlet bankası mı?

Turkish Bank, ortaklık ve sermaye yapısı itibariyle özel sermayeli mevduat bankası olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Kuruluşunda devletin payı olmadığından ve kanun ile kurulmadığından bir kamusal sermayeli mevduat bankası yani devlet bankası statüsü bulunmaz. Ortakları arasında yabancı ortakların bulunmasından dolayı da yabancı sermayeli bankalar kategorisine girmediğini belirtelim. Zira en büyük ortak Türk sermayelidir.
 
Turkish Bank 5411 sayılı bankacılık kanuna göre faaliyet yürüten ve BDDK tarafından denetlenen bir banka olarak ticari krediler ve bireysel krediler vermektedir. Siz de Turkish Bank’tan kredi kullanmak için faiz oranlarını incelemek isterseniz Turkish Bank Kredileri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda Turkish Bank Mevduatları bölümünden vadeli mevduat faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Bankaya ait kredi kartı ürünleri de bulunuyor. Onlara da Turkish Bank Kredi Kartları sayfamız aracılığıyla erişebilirsiniz. Bankanın iletişim kanallarını öğrenmek için de Turkish Bank İletişim Bilgileri sayfamıza göz atabilirsiniz.

Turkish Bank şube sayısı kaç? Turkish Bank’ta kaç personel çalışıyor?

Turkish Bank’ın ülkemiz çapında toplam 10 şubesi bulunmaktadır. Bu şubelerinde ve Nişantaşı’nda bulunan genel müdürlüğünde çalışan toplam personel sayısı 178’dir. Bu çalışan personelin sadece 6 tanesi ilkokul seviyesinden mezundur. 29 lise mezunundan 13’ü kadın, 16’sı erkektir. 113 üniversite mezunu personelden 49’u erkek, 64’ü kadındır. Yüksek lisans mezunu 30 personelden ise 16’sı kadın, 14’ü erkektir.
 
Turkish Bank’ın şubelerinin nerede olduğunu, adres ve iletişim bilgilerini öğrenmek isterseniz Turkish Bank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. İl ve ilçe seçerek yapacağınız aramalarda size en yakın banka şubesini kolayca bulabilirsiniz.

Turkish Bank güvenilir mi?

Turkish Bank, ülkemizdeki her banka gibi 5411 sayılı bankacılık kanununa göre faaliyet gösteren bir bankadır. Aynı zamanda tüm bankalar gibi BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından denetlenmektedir. Faaliyetlerine devam etmesi için de BDDK’nın denetlemelerinden sağlıklı bir şekilde geçmesi gerekir. Bu açıdan bakıldığında faaliyet izni almasından ve halen faaliyetlerine devam etmesinden anladığımız, bankanın güvenilir banka olduğudur.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler