Turkish Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Turkish Bank kur korumalı TL mevduat ürünü hangi özelliklere sahip? Stopaj vergisi ödenecek mi? Detaylar makalemizde.
Döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı ürünü, ülkemizdeki döviz tevdiat hesaplarının sayısının artması ve ülkemizdeki döviz kurunun gün aşırı artması nedeniyle 20 Aralık 2021 tarafından duyuruldu. Döviz kurundaki yükselişin kaynaklarından en önemli sebeplerinden de döviz tevdiat hesaplarında tutulan birikimlerdir. Turkish Bank kur korumalı TL mevduat ürünü banka tarafından yatırımcılarının hizmetine sunuldu.
 Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Turkish Bank Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Turkish Bank enflasyon korumalı, dövize endeksli Türk lirası mevduat hesabı için TCMB’nin belirlemiş olduğu politika faizi, en düşük faiz oranı olarak kullanılmaktadır. Fakat banka bu politika faizinin üzerinde de faiz uygulayabilir. Bunun için bir sınırlandırma bulunmamaktadır. Bankalar diledikleri şekilde politika faizinin üzerinde nemalandırma yaparak müşterilerini memnun etme yolunu seçebilir. Fakat yeni tebliğe göre, politika faizinden 300 baz puan fazlaya kadar verilmesi istenmiştir.
 
Mevduat faiz oranlarının ne olacağı hakkında bilgi almak isterseniz bankayı arayabilirsiniz. Turkish Bank İletişim sayfamızda bulunan bilgiler yardımıyla banka ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları sorabilirsiniz.

Turkish Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

Turkish Bank döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay olarak açılabilmektedir. Hesabı gün cinsinden yapmamız gerekirse, vadeler 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 gün olacaktır. Normal şartlarda Turkish Bank Vadeli Mevduat ürünlerinde banka kendi vade sayısını belirlemektedir. Fakat bu yeni ürün için Merkez Bankasının ortaya sunduğu şartlar geçerli olacağından belirlenen vade sayılarının dışına çıkılamayacaktır.

Turkish Bank Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Turkish Bank döviz korumalı TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 saatlerinde günün hesaplama kurunu ilan edecektir. Mevduat hesabını açtırdığınız günkü kur alışı ile vade sonundaki saat 11’deki kur satışı kıyaslanır ve oranı yüksek olan değer üzerinden hesaplamalar yapılır. Eğer mevduat hesabındaki birikiminiz, kur karşısında kayıp yaşamamışsa sadece faiz getirisi kazanacaksınız. Ancak kur karşısında değer yitirmişse fark Hazine tarafından ödenecek. Aşağıdaki örnek hesaplama yapabilmek için oldukça makuldür.
 
Birikimini değerlendirmek amacıyla Turkish Bank’a gelen bir yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 150.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başında 5 TL olan döviz, vadenin sonunda 6,80 TL olarak Merkez Bankasınca satış tutarı olarak açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında faiz oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 21.000 TL faiz alacaktı ve 171.000 TL olarak vade sonunda yatırımcının hesabına eklenecekti. Fakat yatırımcı vade başlangıç tarihindeki kur fiyatından döviz almış olsa 30.000 dolar tutarındaki yatırımı, 204.000 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL mevduat ürünü sayesinde arada bulunan 33.000 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.
 
Kur korumalı TL mevduat ürünü Turkish Bank’ta hizmete sunulduğunda sadece banka şubelerinden açılabilecektir. Bankaya giderek Turkish Bank enflasyon korumalı, döviz endeksli TL mevduat hesabı açtırmak isterseniz, Turkish Bank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve il ilçe bilgilerinizi yazarak arama yapabilirsiniz.

Turkish Bank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Kimler Açtırabilir?

Turkish Bank döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı ürününü Türkiye’de bulunan gerçek ve tüzel kişiler açtırabilir. Kamuoyunda oluşan “yabancı ülkelerde yerleşik kişilerin de bu ürüne sahip olabileceği” öngörüsü doğru değildir. Ancak Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir.

Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketlerin de bu mevduat ürününden faydalanmaları en başta öngörülmemişti. Ocak 2022'de yeniden düzenlenen karar ile tüzel kişilik olan şirket ve kurumlar da bu mevduat ürününe katılmak isterlerse katılabilmektedirler. İstenen, özellikle döviz yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmektir

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir. Bunun için bir sınırlama bulunmuyor. Bu noktada belirtmemizde yarar var ki 20 Aralık 2021 ve öncesinde döviz tevdiat hesaplarında paraları bulunan yatırımcılar bu üründen faydalanacaklar.

Turkish Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Turkish Bank kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından TURKİSH Bank’ta bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Turkish Bank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Turkish Bank kur korumalı TL mevduat ürününde vadesinden önce para çekmek istediğiniz durumda kazanılmış haklarınızdan feragat etmeniz gerekir. Vadenin dolmasını beklemeden para çekilmesi halinde, vadeli mevduat ürünü vadesiz mevduat hesabına dönüşecek ve faiz hakkı da ortadan kalkmış olacaktır. Diğer yandan vade sonunda hesaplanacak kur garantisi de söz konusu olamayacağından, örneğin 120 bin TL’lik yatırımınız, 120 bin TL olarak hesabınızda kalacaktır.

Turkish  Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Turkish Bank kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Farklı bankalarda bu tutar daha düşük ya da daha yüksek olabilir. 

Turkish Bank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Turkish Bank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler