Türkiye Finans E-Katılma Hesabı Nedir? Nasıl Açılır? 2022

Türkiye Finans e-katılma hesabı, kar-zarar ilişkisi ile yatırım yapabileceğiniz bir hesap türüdür ve bu hesabı Türkiye Finans online kanalları ile açabiliyor olmanız, en önemli özelliklerinden biridir
Türkiye Finans e-katılma hesabı nedir? Nasıl açılır?” sorusuna yanıt arayan tüketiciler için söz konusu hesap türünün, yatırımcılar nezdinde önem taşıyan vadeli hesap seçeneklerinden biri olduğunu ifade etmek söz konusudur.
 Türkiye Finans, vadeli hesap ürünleri konusunda Türkiye geneli bankalar içerisinde en çok esnek seçenekleri sağlayan ve en önemli vadeli hesap ürünlerine sahip olan bankalar arasında yer alır. Türkiye Finans genelindeki tüm vadeli hesap seçenekleri ya da bir diğer deyişle, katılma hesap seçenekleri genel manada şubeler vasıtasıyla açılırken, Türkiye Finans e-katılma hesabı direkt olarak internet kanalı ya da dijital seçenekler ile açılan bir hesap türüdür. Böylelikle yatırımcıların; prosedür, sıra bekleme, evrak yığıntıları ve benzer durumlarla uğraşmadan, dijital seçenekler ile doğrudan hesap açma işlemi yapmaları söz konusu olur.
 
Peki tüketiciler, Türkiye Finans e-katılma hesabı açma işlemini nasıl yapabilirler? Söz konusu hesap türünün özellikleri nelerdir? Kar oranları nelerdir? Stopaj detayları nasıldır? Tüm bu sorulara içeriğimizin devamında yanıt alabilirsiniz.

Türkiye Finans E-Katılma Hesabı Açma

Türkiye Finans e-katılma hesabı açma işleminin, Türkiye Finans müşterileri ve Türkiye Finans müşteri olmayan kişiler özelinde farklılık göstereceğinden bahsetmek söz konusudur. Belirtmek gerekir ki Türkiye Finans müşterisi olmasanız dahi, online başvuru kanalları sayesinde Türkiye Finans e-katılma hesabı açma işlemi yapmanız mümkün olur.
 
Türkiye Finans E-katılma hesabı açma işleminin yapıldığı başlıca kanallar, Türkiye Finans internet bankacılığı ve mobil bankacılıktır. Her iki seçeneğin de internet bankacılığı olarak anılması söz konusu iken, iki yöntemde de hesap açma işlemleri için uygulanacak adımlar aynıdır. Türkiye Finans e-katılma hesabı açma işlemi ise Türkiye Finans internet bankacılığı özelinde şu adımlar sayesinde yapılabilir:
 • Türkiye Finans internet bankacılığına mobil veya masaüstü cihazlar sayesinde erişim sağlayınız ve ardından ana menüde bulunan “Hesaplar” kısmına doğru ilerleyiniz.
 • Bu kısımda yer alan “Katılma Hesabı Aç” seçeneğini tıklayınız ve Standart Vade ile Esnek Vade seçeneklerinden, size en uygun olanını seçiniz.
 • Ardından bankacılık sözleşmesini onaylayınız ve katılma hesabınıza yatırmak istediğiniz tutarı seçiniz.
 • Bununla birlikte Türkiye Finans e-Katılma Hesabının bağlı olacağı vadesiz hesap türünü de seçiniz.
 • Tüm bu işlemlerin ardından Türkiye Finans e-katılma hesabı açma işlemlerini tamamlamış olur ve artık yatırım hesabınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Türkiye Finans E-Katılma Hesabı Açma (Türkiye Finans Hesabı Olmayan Yatırımcılar İçin)

Türkiye Finans e-katılma hesabı açma işlemi yalnızca Türkiye Finans müşterileri tarafından değil, aynı zamanda Türkiye Finans müşterisi olmayan yatırımcılar tarafından da yapılabilir. Türkiye Finans yatırımcısı olmayan yatırımcıların da müşteri olma formunu doldurmaları durumunda kolaylıkla Türkiye Finans e-katılma hesabı sahibi olmaları söz konusu olur. Türkiye Finans müşterisi olmayan tüketiciler için hesap açma adımları ise şu şekilde ilerler:
 • Türkiye Finans Müşteri Olma Formu sayfası sayesinde Türkiye Finans müşterisi olabilmek adına gerekli bilgileri forma iletmelisiniz.
 • Form neticesinde Türkiye Finans tarafınızla iletişime geçecek ve ardından sizi belirtmiş olduğunuz adres özelinde ziyaret edecektir.
 • Ziyaret esnasında gerekli bilgileriniz alınacak ve ardından Türkiye Finans e-katılma hesabınızın tüm vade ya da kar oranı detayları tarafınıza aktarılacaktır.
 • E-katılma hesabının online kanallar üzerinden nasıl yönetileceği de ziyaret eden ekip tarafından size bildirilecektir.  

Türkiye Finans E-Katılma Hesabı Özellikleri

Türkiye Finans e-katılma hesabı özellikleri, yatırımcıların bu hesap türünü açmalarına neden olan hesap detayları olarak tanımlanabilir. Avantajlı e-katılma hesabı özellikleri sayesinde, şubeye gitmeden dilediğiniz gibi online kanallar sayesinde yatırım hesap sahibi olabilir ve yatırımlarınızın sürekli olarak belirli bir kar oranıyla ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Türkiye Finans e-katılma hesabı özellikleri ise şu şekilde özetlenebilir:
 • Türkiye Finans e-katılma hesabınızda en az seçebileceğiniz en az vade 32 ay olarak belirlenmiştir.
 • E-katılma hesabı, belirli bir kar oranıyla birikimlerinizin değerlenmesini sağlarken, Türkiye Finans ile kar-zarar ortaklığı kurmanıza imkan tanır. Bu nedenle mutlak bir getiri vaadi olmaması, dikkat edilmesi gereken en önemli detayların başında gelir.
 • E-katılma hesabının faiz getirisi söz konusu olmaz. Az önce de belirtmiş olduğumuz gibi kar-zarar çerçevesi özelinde getiri elde edilmesi durumu mevcuttur.
 • E-Katılma hesaplarında kar paylaşım oranları şu şekildedir: Türk Lirası %95/5, USD %50/50 ve Euro %50/50 gibi oranlarda kar paylaşım oranlarının olması, bu hesap türünün en önemli avantajlarından biridir.
 • Türkiye Finans e-katılma hesabına yatırmış olduğunuz tutarlar tarafından banka tarafından ticaret ve sanayi alanında sağlanan fonlar üzerinden elde edilen karlar neticesinde hesap sahiplerine kar dağıtımı yapılması esası söz konusudur.
 • E-katılma hesabı açmak isteyen tüketicilerin en az 250 TL/Euro/USD gibi tutarlar özelinde hesaplarına yatırım yapmaları gerekir.
 • Hesap açılışı için maksimum tutar 1.000.000 TL ve 100.000 USD ya da EUR olarak belirlenmiştir.

Türkiye Finans E-Katılma Hesabı Kar Oranları

Türkiye Finans e-katılma hesabı kar oranları, tüketicilerin en çok merak ettikleri detaylardan biridir ve tüketiciler kar oranları konusunda ciddi anlamda merak sahibidirler.
Türkiye Finans, söz konusu hesap türü özelinde yatırımcılara herhangi bir şekilde mutlak kar oranı sunmaz. Türkiye Finans e-katılma hesabı açıp, bu hesaba yatırım yapmanız durumunda, yatırım yapmış olduğunuz tutarı Türkiye Finans ticaret ve sanayi alanlarında yaptığı yatırımlar özelinde değerlendirir. Yapmış olduğu yatırımların kar veya zarar etmesi durumunda ise hesabınıza karınız aktarılır ya da zararınız yansıtılır. Bu nedenle Türkiye Finans e-katılma hesabı kar oranları konusu özelinde, banka ile bir kar-zarar ortaklığı ilişkisi içerisinde olmanıza yol açar.
 
Türkiye Finans e-katılma hesabı kar paylaşım oranları sayfası ise yapmış olduğunuz yatırımlar neticesinde elde edebileceğiniz kar tutarları hakkında bilgi sahibi olmanıza yol açacaktır.

Türkiye Finans E-Katılma Hesabına Uygulanan Stopaj Oranları Tablosu

Türkiye Finans e-katılma hesabına uygulanan stopaj oranları tablosu, yatırımlarınız neticesinde ne kadar stopaj kesintisiyle karşılaşacağınız hakkında tarafınıza bilgi sağlar. Söz konusu tablo ise aşağıdaki gibi özetlenebilir ve böylelikle tarafınızdan alınacak stopaj oranları hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız mümkün olur:
 • 6 aya kadar vadeli (180 gün dahil), 30 Eylül 2020 – 31 Mart 2022 tarihleri arasında açılan ve vadesi yenilenen TL hesaplar için %5, TL hesaplar için , yabancı para birimleri için %20 ve altın gibi kıymetli madenler için oranında stopaj kesintisi yapılır.  
 • 1 yıla kadar vadeli (181 gün ve 365 gün dahil), 30 Eylül 2020 – 31 Mart 2022 tarihleri arasında açılan ve vadesi yenilenen TL hesaplar için %3, TL hesaplar için , yabancı para birimleri için %20 ve altın gibi kıymetli madenler için oranında stopaj kesintisi yapılır.  
 • 1 yıldan uzun vadeli  (366 gün ve üzeri), 30 Eylül 2020 – 31 Mart 2022 tarihleri arasında açılan ve vadesi yenilenen TL hesaplar için %0, TL hesaplar için , yabancı para birimleri için ve altın gibi kıymetli madenler için oranında stopaj kesintisi yapılır.  
 

Türkiye Finans E-Katılma Hesabı Kapatma

Türkiye Finans e-katılma hesabı kapatma işlemi ister bireysel müracaatınız isterseniz de hesap bakiyesi sayesinde kolaylıkla yapılabilir.
 
Hesap bakiyesinin, Türkiye Finans e-katılma hesabı açma işlemi için minimum tutar olan 250 TL/EUR/USD’nin altına düşmesi durumunda otomatik olarak e-katılma hesabı kapatılır ve bakiye vadesiz hesaba devredilir. Bununla birlikte Türkiye Finans internet bankacılığı ile e-katılma hesabının ayarları vasıtasıyla kapatılması söz konusu olur. Öte yandan Türkiye Finans e-katılma hesabı kapatma işlemi için 0850 222 22 44 numaralı telefonun aranması ve sesli yanıt sisteminde “Hesap İşlemleri” seçeneği vasıtasıyla müşteri temsilcisine bağlanılması durumunda da vermiş olduğunuz hesap kapatma talebi ile kapatılması da mümkün olur. Tüm bunların yanı sıra size en yakın Türkiye Finans şubesine giderek, hesap kapatma işlemlerinizi nüfus cüzdanınız vasıtasıyla hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler