Türkiye Finans kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Türkiye Finans Katılım Bankası kimin, hisseleri kime ait? Türkiye Finans'ın sahibi kim? Türkiye Finans Katılım Bankası hangi ülkenin? Bu soruların yanıtları ve fazlası makalemizde.


“Türkiye Finans ne zaman kuruldu? Kurucusu kim? Türkiye Finans Katılım Bankası’nın sahibi kim? Türkiye Finans devlete mi ait? Türkiye Finans Katılım Bankası güvenilir bir banka mı?” gibi sorular son zamanlarda oldukça sık soruluyor. Bunun yanında banka müşterileri ve mevduatlarını bankada değerlendirmek isteyen yatırımcılar da “Türkiye Finans’ın sahibi kim? Hisseleri kime ait? Kaç şubesi var ve çalışan personel sayısı kaç?” tarzında sorular soruyorlar. Biz de bu yazımızda Türkiye Finans Katılım Bankası ile ilgili merak edilen tüm noktaları sizler için inceleyeceğiz.
 Türkiye Finans Katılım Bankası, katılım bankacılık sistemini esas alan ve müşterilerince çok güvenilen bankalardan bir tanesi. Müşteri güveni, bankaya hatırı sayılır bir müşteri potansiyeli de sağlıyor. 5411 sayılı bankacılık kanunu uyarınca kurulan ve BDDK düzenlemelerine tabi olarak faaliyet sürdüren banka, bağımsız kurumlarca da denetlenmektedir. İçeriğimizin kalanında Türkiye Finans Katılım Bankası’na ait merak ettiğiniz önemli soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Türkiye Finans Katılım Bankası ne zaman kuruldu? Kurucusu kim?

Türkiye Finans, yüzde 100 Türk sermayesi ile 1991 yılında kurulmuş ve faaliyete geçmiş bir banka olarak finans hayatına başladı. O dönemde Anadolu Finans olarak biliniyordu. Kurucuları ise 100 kişilik bir gruptu. Sadece Kurucu ortakları saymamız gerekirse Hasan Hüseyin Özbek, Fevzi Mercan, Osman Gülen, Hilmi Gürdoğan, Şükrü Baktır ve Oğuz Özkaya’dır. Sonrasında Anadolu Finans ile Family Finans’ın birleşmesiyle ortaya çıkmış yapının adı Türkiye Finans olarak kondu. Birleşmenin 2005 yılında kabul edilmesi ardından bankanın yeni adı da daha net şekilde ortaya çıkmış oldu: Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş. Evet, banka kısa süre içinde Katılım Bankaları arasında hatırı sayılır bir seviyeye gelecekti.

Türkiye Finans’ın sahibi kimdir?

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın sahibi bir otaklıktır. Az sonra detaylarına değineceğiz. 31 Mart 2008 tarihinde bankanın yüzde 60 oranındaki hissesini alan Saudi National Bank, bankanın yönetiminde söz sahibi konuma geldi. Türkiye Finans Katılım Bankası, Orta Doğu bölgesinde faaliyet gösteren güçlü bankalardan biri olan Saudi National Bank’ın bünyesi altına girmesinin ardından büyük bir ivme kazandı. Bankanın hedef kitlesi büyüdü ve katılım bankacılığına yeni bir soluk getirdi.

Türkiye Finans hisseleri kimin? Ortakları var mı?

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın sahibinin bir ortaklık olduğundan söz etmiştik. Şimdi bu ortaklık yapısını inceleyelim ve hisse yapılarına göz atalım. Türkiye Finans’ın en etkili ortağı yüzde 67,03’lük paya sahip olan Saudi National Bank’tır. İkinci sırayı ise yüzde 10,57’lik bir hisse payıyla Şok marketler zinciri ve FLO ayakkabının da hissedarı olan Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş. almaktadır. Diğer ortaklar ise genel hissenin yüzde 22,40’ına sahiptir. 2 milyar 600 milyon TL’lik bir çıkarılmış sermayesi bulunur.

Türkiye Finans ülkemizde hangi statüde çalışıyor? Devlet bankası mı?

Türkiye Finans Katılım Bankası yapısı itibariyle bir katılım bankasıdır. Sermaye itibari ile ise şu anda yabancı sermayeli bankalar arasında gösterilebilir. Kuruluşunda devletin bir hisse payı olmadığından ve kanunla kurulmadığından bir devlet bankası olmadığını belirtelim. Türkiye Finans, bankacılık kanunun öngördüğü üzere krediler veren ve mevduatlar toplayan bir bankadır. Siz de Türkiye Finans Katılım Bankası’ndan kredi kullanmak için kredi faiz oranlarına göz atmak istiyorsanız Türkiye Finans Kredileri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Dilerseniz Türkiye Finans Mevduatlar sayfasından bankaya ait mevduat ürünlerini gözleyebilirsiniz. Bankaya ait kredi kartlarını takip etmek isterseniz de Türkiye Finans Kredi Kartları sayfamıza göz atmanız yeterli. Türkiye Finans Katılım Bankası’nın iletişim bilgileri için Türkiye Finans İletişim linkimizi kullanabilirsiniz. 

Türkiye Finans şube sayısı kaç? Türkiye Finans’ta kaç personel çalışıyor?

Türkiye Finans’ın ülkemizde 339 şubesi bulunuyor. 2021 Ocak ayı sonu raporuna göre ise 3823 çalışan personeli var. Yenilikçi ve güler yüzlü hizmet konusunda sürekli yenilenen ve personelini yetiştiren banka, islami kurallara uygun olarak katılım bankacılığı ilkelerine göre hizmetlerini her geçen gün daha da ileri boyutlara çıkarıyor.

Türkiye Finans güvenilir mi?

Türkiye Finans Katılım Bankası, ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankalar gibi 5411 sayılı bankacılık kanununa ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu denetimine tabidir. Faaliyete geçmesinden önce BDDK’dan izin almış ve BDDK izniyle faaliyetlerine başlamıştır. Her dönem BDDK tarafından ve bağımsız denetleme kurumları tarafından incelenen banka ülkemizin en güvenilir bankaları arasında yer alıyor.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler