Türkiye Finans Konut Hesabı Nedir? 2022

Türkiye Finans Konut Hesabı ile belirli bir miktar birikim yaparak hem kar oranı hem de devlet desteği ile ev satın alma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.
​“Türkiye Finans konut hesabı nedir?” sorusu, devlet destekli konut almak isteyen tüketicilerin merak ettikleri ve merakları sonucunda yaptıkları araştırmalarda karşılarına çıkan bu ürüne dair sıklıkla sordukları sorulardan biri olarak ifade edilebilir.
 Bankalar, tüketicilere krediler, finansmanlar veya çeşitli destek hesapları ile konut alma konusunda yardımcı olurlar. Özellikle devlet destekli hesaplar sayesinde, belirli bir birikim süresi ve yılının ardından konut satın alımlarında destek alınması söz konusu olur. Türkiye Finans konut hesabı ise tam olarak bu noktada yatırımcıların karşılarına çıkan bir hesap türü olarak ifade edilebilir. İlk kez ev sahibi olma heyecanı yaşayacak olan tüketiciler tarafından tercih edilebilecek bu ürün, en az üç yıl birikim süresi sonrasında belirli oranda tarafınıza getiri sağlar ve bu getiriyle birlikte ev satın alma işlemleri çok daha kolay bir hale bürünür.
 
Peki, Türkiye Finans konut hesabı özellikleri ve avantajları nelerdir? Tüketiciler neden bu birikim aracını tercih etmelidir?

Türkiye Finans Konut Hesabı Avantajları Nelerdir?

Türkiye Finans konut hesabı avantajları nelerdir?” gibi bir soru, tüketicilerin bu birikim aracını tercih etmeden önce, bu ürünü tercih etme konusunda ikna olabilmek adına sordukları bir soru olarak tanımlanabilir.
 
Türkiye Finans bünyesinde konut hesabı açmanın temel avantajları ise şu şekilde özetlenebilir:
 • Ev satın alma amacıyla yapmış olduğunuz birikimlerin, banka gibi güvenilir bir ortamda devamlı hale gelmesi ve aynı zamanda belirli bir katkı oranıyla desteklenmesi söz konusu olur.
 • Hayalini kurmuş olduğunuz evi, en az 3 yıl gibi bir birikim süreci sonunda %20’ye varan katkı payı ile satın almanız söz konusu olur.
 • Devlet katkısının yanı sıra belirli bir kar payı oranında hesabınızdaki tutarın gitgide artış göstermesi söz konusudur.
 • Devlet katkısından vazgeçmeniz ya da devlet katkısına hak kazanamamanız sonucunda, kar payı vasıtasıyla birikimlerinize ek olarak belirli oranda kar payı almanız söz konusu olur.
 • 36 ay boyunca yapmış olduğunuz birikim sonucunda, Türkiye Finans’ın finansman ürünlerinden de yararlanarak devlet katkısı, Türkiye Finans Konut Hesabı’nın kar oranıyla birlikte ilk evinizi çok daha kolay bir şekilde alabilirsiniz.

Türkiye Finans Konut Hesabı Temel Özellikleri

Türkiye Finans Konut Hesabı temel özellikleri, bu hesap türünü açmadan önce tüketicilerin göz atmaları ve bilgilenmeleri gereken bir konu olarak ifade edilebilir.
 
Konut hesabının temel özellikleri ise aşağıdaki gibi tüketicilerin karşılarına çıkar:
 • Türkiye Finans Konut Hesap yalnızca TL para birimi özelinde açılabilen bir hesap türüdür.
 • Devlet katkısı alabilmeniz adına zorunlu olarak 3 yıl boyunca birikim sürecini devam ettirmeniz gerekir.
 • Hesap özelinde belirlenen ödeme seçenekleri dışında herhangi bir şekilde ara ödeme yapılması söz konusu olmaz.
 • Aylık olarak ya da 3 aylık olarak vade birikim seçenekleri ile bu hesap türünü açmanız mümkündür.
 • Aylık ödemeler minimum 707,09 TL, maksimum ödeme tutarı ise 7.070,86 TL olarak ifade edilmiştir.
 • 3 aylık ödeme seçeneğinde ise minimum ödeme tutarı 2.121,26 TL, maksimum ise 21.212,59 TL olarak belirlenmiştir.
 • Aylık ödeme seçeneği içerisinde bir yıl içerisinde ödemelerinizi en fazla 3 defa aksatabilirsiniz ancak 3 aylık ödeme seçeneğinde ise yıl içerisinde sadece bir defa ödemelerinizi aksatmanız söz konusudur.
 • Bir yıl içerisinde hesabınızdan en fazla 2 defa para çekme işlemi yapabilirsiniz.
 • Yıllık olarak çekim haklarının kullanılması durumunda, hesap bakiyesinin yıl bazında toplam yatırılan minimum ödeme tutarının altında olmaması büyük önem taşır.
 • Hesap açılışı sırasında tüketicilerin bir defaya mahsus olarak maksimum ödeme tutarının üzerinde ödeme yapmaları söz konusudur ve bu tutarın 84.850,36 TL’yi geçmemesi gerekir.

Türkiye Finans Konut Hesabı ile Devlet Katkısı Nasıl Alınır?

Türkiye Finans Konut Hesabı ile devlet katkısı nasıl alınır?” gibi bir soru, tüketicilerin en çok merak ettikleri konulardan biri olarak tanımlanabilir.
 
Söz konusu hesap türü özelinde devlet katkısının alınabilmesi adına dikkat edilmesi gereken detaylar ise şu şekildedir:
 • Tüketicilerin devlet katkısından yararlanabilmeleri adına ilk evini alıyor olmaları gerekir. Aynı zamanda TC vatandaşı olmaları ve adlarına kayıtlı herhangi bir tapunun olmaması da önemli olan detaylardan bir diğeri olarak tanımlanabilir.
 • Türk vatandaşlığından çıkan bireylerin söz konusu birikim hesabından yararlanmaları söz konusu değildir.
 • Devlet katkısının birikim tutarı ve oranına göre en fazla 42.425,18 TL’yi geçmesi söz konusu olamaz. Bu tutarın artması ise yalnızca Bankalar Kurulu ile mümkündür.
 • Devlet katkısı konusunda tarafınıza iletilecek tutar, sadece bir banka hesabınız ya da bir başka deyişle bir birikim hesabınız özelinde tarafınıza verilir.
 • 36 ay ila 47 ay arasında yapılan birikimlerde oranında devlet katkısı söz konusudur ve en fazla 36.768,49 TL tutarında devlet katkısı alınabilir.
 • 48 ay ila 59 ay arasında yapılan birikimlerde oranında devlet katkısı alınabilir ve en fazla alınabilecek devlet katkısı tutarı 39.596,84 TL’dir.
 • 60 ve üzeri yapılan birikimlerde ise devlet katkısı oranı %20 olarak belirlenmiştir ve en fazla alınabilecek devlet katkısı tutarı da 42.425,18 TL’dir.
Size en yakın Türkiye Finans şubesine giderek, ilgili hesaba dair daha kapsamlı bilgiler alabilir ve hesap açılışını gerçekleştirebilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler