Türkiye Finans Kira Sertifikası 2022

Türkiye Finans kira sertifikası ile orta ve uzun vadeli kesin olarak getirisi olan, riskin neredeyse sıfır olduğu bir yatırım ürününden faydalanabilirsiniz.


Türkiye Finans kira sertifikası ile yatırımcıların herhangi bir faize tabi olmadan, risksiz bir şekilde yatırım yapmalarına imkan tanıyan bir yatırım aracıdır.
 Bankalar, birikimleri vasıtasıyla yatırım yapmak isteyen ve bu yatırımlar neticesinde faiz geliri elde etmek istemeyen yatırımcılar adına çeşitli ürünler sunarlar. Kira sertifikası yatırım ürünü de bu ürünlerden biridir ve her türlü varlığın ya da hakkın finansmanını sağlamak maksadıyla varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen, sahiplerinin de bu varlık özelinde ya da hak özelinde belirli bir pay çerçevesinde gelir elde etmelerini sağlayan, faiz içermeyen bir yatırım ürünüdür. Türkiye Finans kira sertifikası özelinde öne çıkan özellikler ise şu şekildedir:
 • Yapısal olarak son derece korunaklı yani, güvenli bir yatırım aracıdır. Satılıp kaynağa kolaylıkla dönüştürülebilir bir varlık özelinde gelir sağlıyor olması, yatırım aracının böyle bir özelliğe bürünmesine imkan tanır.
 • Söz konusu yatırım aracında elde edilecek getiri, direkt olarak yatırım öncesinde bellidir ve bu nedenle en az risk içerir.
 • Kısa vadeli değil de orta ve uzun vadede getiri sağlayan bir yatırım aracı olarak tanımlanması söz konusudur.
 • Sahipliğe dayalı, yönetim sözleşmesine dayalı, alım-satıma dayalı, ortaklığa dayalı ve eser sözleşmesine dayalı olarak birçok türünün olduğundan bahsetmek söz konusudur.

Türkiye Finans Kira Sertifikası Nasıl Alınır?

Türkiye Finans kira sertifikası nasıl alınır?” gibi önemli bir konu, bu yatırım ürünü özelinde varlıklarını değerlendirmek isteyen tüketiciler tarafından sıklıkla araştırılır.
 
Türkiye Finans başta olmak üzere, diğer bankalarda da kira sertifikası ürünüyle karşılaşmanız söz konusudur ancak söz konusu bu yatırım ürünün direkt olarak satın alınması mümkün değildir. Belirli tarihlerde alımları vardır ve bu tarihlere dikkat edilmesi büyük önem taşır. Kira sertifikası alma işlemleri konusunda dikkat etmeniz gereken detaylar ise şu şekildedir:
 • Halka arz edilerek satılan kira sertifikalarının belirli alım tarihleri vardır ve bu tarihleri Türkiye Finans kanalları vasıtasıyla takip etmeniz gerekir.
 • Türkiye Finans kira sertifikası satın alma işlemi yapabilmeniz adına yatırım hesabı sahibi olmanız son derece önemlidir.
 • TFXTarget, Türkiye Finans internet şubesi veya mobil şubesi üzerinden satın alım işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.
 • Yukarıda belirtmiş olduğumuz kanallar vasıtasıyla kira sertifikası satın alma işlemlerinizi 09.00 – 16:30 saatleri arasında işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Türkiye Finans Kira Sertifikası Kazancı

Türkiye Finans kira sertifikası kazancı, yatırımcıların söz konusu yatırım aracına başvurmadan önce doğal olarak en çok merak ettikleri detaylardan biridir.
 
Kira sertifikasının kazancı konusunda şu detaylardan bahsetmek mümkündür:
 • Kira sertifikası sayesinde sabit kira gelirine dayalı ve güvenceli bir gelir imkanı söz konusudur.
 • Getiri oranları, kira sertifikasının ihraç durumuna göre farklılık gösterir.
 • Satın alınan kira sertifikasında %5 oranında stopaj kesintisi söz konusudur. Belirtilen vergi nihai vergidir ve yıllık gelir vergisi beyannamesine dahil edilmez.
 • İkinci el piyasada likidite imkanına sahip olan kira sertifikaları, BİST’te kote edilmiştir.
 • Yatırımcıların sahip oldukları kira sertifikalarını, vadesinden önce tamamını ya da belirli bir kısmını nakde dönüştürebilirler.
 • Türkiye Finans kira sertifikalarının yatırım tutarı özelindeki getirilerini hesaplayabilmeniz adına size en yakın Türkiye Finans şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler