Türkiye İş Bankası bireysel emeklilik iptali ve para iadesi 2022

Türkiye İş Bankası bireysel emeklilik iptali ve Türkiye İş Bankası Anadolu Hayat Emeklilik bireysel emeklilik para iadesi konusunda gerekli bilgiyi içeriğimizde bulabilirsiniz.


Türkiye İş Bankası bireysel emeklilik iptali ve para iadesi konusunda internet üzerinden banka müşterilerinin ya da Anadolu Hayat Emeklilik’in bireysel emeklilik katılımcılarının araştırma yaptıklarını istatistiklerde görebiliyoruz. Bunun belki de en önemli nedeni olarak, katılımcıların bir süre sonra kazançlarının azalması ve bireysel emeklilik sisteminde biriken parayı farklı işler için kullanmak istemeleri olarak görebiliyoruz. Sebebi ne olursa olsun, bu yazımızda Türkiye İş Bankası bireysel emeklilik iptali ve para iadesi konusunu bu makalemizde inceleyeceğiz.
 Bireysel emeklilik iptali için birçok nedene sahip olabilirsiniz. Başka bir emeklilik sözleşmeniz vardır, katkı payı ödemekte güçlükler yaşıyorsunuzdur, acil nakit ihtiyacınız olabilir… Tabii bu süreçte kafanızda birçok soru işareti de oluşacaktır. Bireysel emeklilik iptali nasıl yapılabilir? Bireysel emeklilik iptalinde ne gibi olumsuzluklarla karşılaşabilirim? Bireysel emeklilik iptalinde yapılabilecek kesintiler nelerdir? Hesabımda kesinti sonrası ne kadar para kalır? Para iadesi nereye kaç günde yapılır? Türkiye İş Bankası özelinde bireysel emeklilik iptalini ve para iadesini inceleyeceğimiz bu yazımızda kafanızda oluşan tüm bu soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi nedir?

Bireysel emeklilik sistemi size, çalışma sürecinizde mevcut olan yaşam standartlarınızı emeklilik döneminizde de sürdürebilmeniz adına sizi düzenli birikim yapmaya teşvik eden ve birikiminizin devlet katkısı ile desteklendiği tasarruf ve yatırım sistemidir. Sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olan bireysel emeklilik sistemi; emekliliğinizde size sağlayacağı ek gelir ile refah seviyenizi artırmayı hedefler.

Bireysel emeklilik sisteminde ödemiş olduğunuz katkı payları profesyonel fon yönetimi ekiplerinin yardımları aracılığıyla emeklilik yatırım fonlarında geniş bir yatırım araçları yelpazesinde değerlendirilir. Sistemden emekli olduğunuzda çalışma yaşamınızda ertelediğiniz birçok şeyi elde edeceğiniz emeklilik geliri ile emekliliğinizde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sistemden emeklilik hakkı elde etmeden bireysel emekliliğinizi iptal ettirmek durumunda da kalabilirsiniz. Bu durumda bazı olumsuzluklarla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz bir hale gelebilir.

Bireysel emeklilik iptalinde karşılaşabileceğiniz dezavantajlar

Bireysel emeklilik sistemi dahilinde katılımcı olarak katkı paylarınızı öderken gerek sözleşmenizin size tanıdığı gerekse sistemin kendisinden gelen haklarınız sayesinde birçok avantajın sahibiyken bireysel emeklilik iptali durumunuzda bazı olumsuzluklarla karşılaşabiliyorsunuz. Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının yatırdığı katkı payları ile devinimine devam ederken sistemden ayrılmanız durumunda sistemin gelir akışı sekteye uğrar. Bunun sonucunda gerek devletin gerekse emeklilik şirketlerinin mali açıdan çeşitli zararları oluşabilir. Oluşan bu zarar sizden çeşitli şekillerde karşılanmaya çalışılır. Bunun da hangi yollarla ve nasıl olabileceğini maddeler halinde inceleyelim.
 
  • Emeklilik hakkınızı elde etmeden önce bireysel emeklilik sisteminden ayrılmanız halinde sisteme giriş tarihinizden kaynaklanan süreye dair haklarınızı kaybedersiniz.
  • Bireysel emeklilik iptali durumunda gerek hesabınıza yatırdığınız katkı payları gerekse hesabınızdaki birikim üzerinden yapılacak çeşitli yasal kesintiler dolayısıyla olumsuz bir mali sonuç ile karşılaşabilirsiniz.
  • Bireysel emeklilik sisteminden emekli olmadan emeklilik birikiminize ek olarak yapılan devlet katkısı ile devlet katkısının getirisinin toplamına tamamen hak kazanamazsınız.
  • Bireysel emeklilik iptali halinde, bireysel emeklilik sistemindeki vergi avantajını kaybedersiniz. Sistemde kaldığınız süre ile ters orantılı olarak sistemden elde edeceğiniz getirinize farklı oranlarda stopaj kesintisi ya da diğer adıyla gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olmaya hak kazanılması ve bireysel emeklilik iptali

Bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinizden itibaren en az on yıl sistemde kalmanız şartıyla 56 yaşınızı tamamlamanızın ardından emekliliğe hak kazanırsınız. Emeklilik hakkınızı elde etmenize rağmen dilerseniz katkı payı ödeyerek sistemin avantajlarından yararlanmaya devam edebilirsiniz. Hatta katkı payı tutarınız üzerinden devlet katkısı alabilirsiniz. Peki, emeklilik hakkınızı kullanabilmek için aynı ya da farklı şirketlerde bulunan diğer bireysel emekliliklerinizi iptal ettirmeli misiniz?
 
Birden fazla emeklilik sözleşmenizin bulunduğu durumlarda bu sözleşmelerinizin herhangi birinden emeklilik hakkını elde ettiğiniz tarihte yürürlükte bulunan diğer sözleşmelerinizin tarafı olan emeklilik şirketine talepte bulunarak ve emeklilik hakkı kazandığınız sözleşmeniz ile birlikte seçmiş olduğunuz diğer sözleşmelerinize ilişkin hesaplarınızı talepte bulunduğunuz şirketteki sözleşmenize ilişkin hesabınız ile birleştirmek suretiyle, emeklilik hakkınızı tüm sözleşmeleriniz için kullanabilirsiniz. Ayrıca elde ettiğiniz bireysel emeklilik hakkınızı kullanabilmeniz için diğer bireysel emeklilik sözleşmelerinizi iptal ettirmeniz gerememektedir. Dilediğiniz takdirde emeklilik hakkınızı kullanmış olsanız bile diğer bireysel emeklilik hesaplarınızda birikim yapmaya devam edebilirsiniz.

Bireysel emeklilik iptali

Bireysel emeklilik sistemi dahilinde imzalamış olduğunuz bireysel emeklilik sözleşmenizi feshederek bireysel emeklilik iptalinizi dilediğiniz anda gerçekleştirebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminde emeklilik hakkı elde etmeden sistemden ayrılma durumunuzda altını çizmemiz gereken en önemli husus emekli olmanızın size sağlayabileceği avantajlardan mahrum kalacağınızdır.

Bireysel emeklilik iptal süreci, emeklilik sözleşmesini imzalamış olduğunuz şirkete göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu yüzden bireysel emekliliğinizi iptal ettirmek istediğinizde emeklilik sözleşmenizin tarafı olan banka ya da hayat ve emeklilik şirketi ile temas kurarak onların iletişim kanalları üzerinden öğrenmeniz faydalı olabilir. Örneğin bazı emeklilik şirketleri bireysel emeklilik iptalinizi çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirebilirken kimi bankalarda iptal işleminiz için bankaya çeşitli evrakları teslim etmeniz gerekmektedir.

Türkiye İş Bankası bireysel emeklilik iptali

Türkiye İş Bankası, kendi kuruluşu olan Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş. aracılığıyla hazırladığı 12 farklı bireysel emeklilik planını bireysel emeklilik sistemine katılmak isteyen müşterilerine sunmaktadır. İş Bankası’nın emeklilik planları hakkında detaylı bilgi almak için İş Bankası şubelerine gidebilir ya da Anadolu Hayat Emeklilik’in internet sayfası aracılığıyla ürünler menüsünden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca şubede Anadolu Hayat Emeklilik’in temsilcisi ile görüşüp istediğiniz emeklilik planını kendi bütçenize ve ödeme planınıza göre şekillendirebilirsiniz. Bir sonraki adımda istekleriniz doğrultusunda oluşturulan emeklilik planınıza dair sözleşmeyi imzalayarak bireysel emeklilik sistemi katılımcısı olabilirsiniz.
Bireysel emeklilik sözleşmenizi her ne kadar İş Bankası şubesi üzerinden imzalamış olsanız da bireysel emeklilik iptali için takip etmeniz gereken yol daha farklı olacaktır. Bireysel emeklilik iptali için şubeden süreç hakkında bilgi alabiliyorken emeklilik sözleşmenizin fesih sürecini, sözleşmenizin sunucu tarafı olan Anadolu Hayat Emeklilik ile irtibata geçerek başlatabilirsiniz.

İş Bankası şubelerinden bireysel emeklilik iptali

Bireysel emeklilik iptal işleminize dair birçok bilgiyi şubedeki bireysel emeklilik temsilciniz alabiliyorken bireysel emeklilik iptali başvurunuzu Türkiye İş Bankası şubelerine giderek gerçekleştiremezsiniz. Bireysel emeklilik iptali için Anadolu Hayat Emeklilik’in çağrı merkezi ya da canlı yardım müşteri temsilcisi ile görüşerek talep oluşturabilirsiniz.

Anadolu Hayat Emeklilik bireysel emeklilik iptali

Anadolu Hayat Emeklilik ile imzalamış olduğunuz sözleşmenize dair bireysel emeklilik iptal talebinizi Müşteri Hizmetleri Merkezi veya canlı yardım müşteri temsilcisi üzerinden oluşturabilirsiniz. Bireysel emeklilik iptali ile ilgili birim tarafından size bilgilendirme yapılabilmesi ve ayrılma talep formu gönderimi için en kısa sürede dönüş yapılacaktır.

Müşteri Hizmetleri Merkezi üzerinden bireysel emeklilik iptali

Anadolu Hayat Emeklilik’in 0 850 724 55 00 numaralı Müşteri Hizmetleri Merkezi’ni aradıktan sonra ilgili tuşlamalar sonucunda bireysel müşteri temsilcinize bağlanabilirsiniz. Yürürlükte olan bireysel emeklilik sözleşmenizden cayma ya da bireysel emeklilik iptali isteğiniz doğrultusunda talebinizi oluşturabilirsiniz. Talebinizin oluşturulmasına müteakip ilgili birim, tarafınıza gerekli bilgilendirmeyi yapabilmek ve ayrılma talep formu gönderimi için en kısa süre zarfında size dönüş yapılacaktır. Tarafınıza iletilmiş olan ayrılma talep formunu kendi el yazınız ile doldurup imzaladıktan sonra yanına kimlik fotokopinizi ekleyerek belgeleri hizmet@anadoluhayat.com.tr e-posta adresine ya da (0212) 317 70 77 faks numarasına gönderebilirsiniz. Evraklarınızın Anadolu Hayat Emeklilik’e ulaşmasının ardından iptal işleminiz başlatılacaktır.

Canlı Yardım aracılığıyla bireysel emeklilik iptali

Anadolu Hayat Emeklilik’in https://www.anadoluhayat.com.tr adresli internet sitesinde sağ alt köşede yer alan AHE Asistan üzerinden bireysel emeklilik ve hayat sigortalarıyla ilgili sorularınıza yanıt bulabilir birçok işlem için Canlı Yardım müşteri temsilcisine bağlanabilirsiniz. Müşteri temsilcileri ile hafta içi ve cumartesi günleri 08.00 ile 20.00 ve pazar günleri 10.00 ile 19.30 saatleri arasında görüşerek bireysel emeklilik iptal talebinizi oluşturabilirsiniz. Sürecin devamı Müşteri Hizmetleri Merkezi üzerinden bireysel emeklilik iptali ile aynıdır.

Türkiye İş Bankası bireysel emeklilik sözleşmesinden cayma

Bireysel emeklilik teklif formunu imzaladığınız ya da yapmış olduğunuz yapılandırmalar sonucunda oluşturduğunuz emeklilik planını Anadolu Hayat Emeklilik’in onayladığı tarihi takip eden 60 gün içinde cayma hakkınız bulunmaktadır. Sözleşmenizden caymanız halinde, bildiriminizin şirkete ulaştığı tarihten sonra verdiğiniz katkı payı ödeme talimatlarınız şirket tarafından iptal edilir.

Türkiye İş Bankası para iadesi

Bireysel emeklilik mevzuatı uyarınca emeklilik şirketleri bireysel emeklilik faaliyetlerinin gerektirdiği masrafları karşılayabilmek amacıyla giriş aidatı kesintisi, fon toplam gider kesintisi ve yönetim gider kesintisi olmak üzere üç farklı kesinti uygulayabilmektedirler. Emeklilik şirketleri yasal sınırlar içerisinde bu kesintilerde farklı uygulamalara sahip olabilirler.
 
Bireysel emeklilik iptalinde yapılacak gelir vergisi kesintisi birikiminizin emeklilik yatırım fonlarında elde ettiği getiri üzerinden hesaplanır. Emekliliğe hak kazanmadan sistemden ayrılmanız durumunda vergi kesintisine ek olarak bireysel emeklilik ürününüzün yapısına göre giriş aidatı da ödeyebilirsiniz. Sistemde geçirdiğiniz süreye bağlı olarak devlet katkısı hesabınızdaki hesaba farklı oranlarda hak kazanabilirsiniz. Tüm bu kesintiler hesabınızdan tahsil edildikten sonra emeklilik hesabınızda kalan birikiminiz belirtmiş olduğunuz banka hesabınıza Anadolu Hayat Emeklilik tarafından 20 iş günü içerisinde iade edilir. Bireysel emeklilik sözleşmenizden caymanız halinde Anadolu Hayat Emeklilik, yaptığınız tüm ödemeleri fon toplam gider kesintisi haricinde hiçbir kesinti yapmadan varsa yatırım getiriniz ile birlikte istediğiniz banka hesabına 10 iş günü içinde iade eder.

Diğer Makaleler