Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Türkiye İş Bankası bitcoin ve kripto para hesabı nasıl açılır, bankadan kripto para nasıl satın alınır ya da bozdurulur? Soruların cevapları makalemizde.


“Türkiye İş Bankası bitcoin ve kripto para hesabı açılabilir mi? Türkiye İş Bankası kripto para satıyor mu, bozuyor mu?” gibi sorular kripto paralar ile ilgilenen yatırımcıların merak ettiği sorulardan bazıları. Uzaktan ya da yakından kripto para piyasalarını takip eden herkesin dönem dönem benzer sorular sorduğunu biliyoruz. Biz de bu yazımızda Türkiye İş Bankası ve kripto para ilişkisini inceleyeceğiz.
 Son dönemlerde bitcoin ve altcoinler hareketli bir seyir izliyor. Bu da yatırımcının daha fazla kar elde etmesi için bir fırsat çıkarıyor ortaya. Bitcoin 2008’de ilk kez ortaya çıktığında hiç kimse bugünkü seyri yakalayacağını ve diğer coinlere de bir kapı açacağını düşünmüyordu. Dünyada ve ülkemizde gelişen bu piyasadan pay almayı bekleyen yatırımcılar oldukça fazla. Tercih sebebi olmasında en önemli nedense yatırımcıların kendi para birimlerine, dövizlere ya da altın gibi yatırım araçlarına güvenmemesi olarak gösterilebilir. Diğer yandan oldukça akışkan olan kripto paralar, mekândan ve merkeziyetçilikten uzak. Bu da hem takip edilirliği azaltıyor hem de parayı daha güvenilir kılıyor.

Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Nasıl Açılır?

Türkiye İş Bankası bitcoin ve kripto para hesabı var mı, açılabilir mi?” sorusu da yatırımcıların ve banka müşterilerinin sorduğu sorulardan biri. Türkiye İş Bankası, ülkenin ilk bankalarından bir tanesi. Oldukça fazla müşteri olması nedeniyle de bu tür soruların olması gayet normal. Zira en güvenilir bankalardan biri olması, henüz kripto para dünyasına yeni adım atmış banka müşterilerinin banka üzerinden kripto para almak istemesiyle sonuçlanıyor. Ülkemizde kripto para borsalarından habersiz olan ancak yatırımını kripto paralara yapmak isteyen büyük bir kitle bulunuyor.
 
Kripto para piyasalarına para yatırmak ya da kripto para piyasalarındaki paranızı çekmek istediğiniz zaman Türkiye İş Bankası ile çalışabilseniz de kripto para hesabı açabileceğiniz bir banka değil Türkiye İş Bankası. Yalnızca Türkiye İş Bankası için değil tüm bankalar için bu durum geçerli. Bankacılık kanunları ve BDDK hükümleri, bankalara hangi işlemleri, nasıl yapabileceğini alenen belirtmiştir. En önemli sorun ise kripto paralar ile ilgili müspet bir tabir kullanılmamasıdır. Bu da Türkiye İş Bankası için sadece krediler veren ve mevduatlar toplayan bir misyon yüklüyor. Yani Türkiye İş Bankası kripto para ve bitcoin hesabı açmak müşteri için mümkün değil.

Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Alınır?

Türkiye İş Bankası bitcoin ve kripto para almak istediğinizde kripto para borsalarına para gönderebileceğiniz, kripto para satmak istediğinizde ise borsadan para çekebileceğiniz bir bankadır. Türkiye’de bulunan yasal düzenlemeler nedeniyle bitcoin, ethereum ya da diğer altcoinlerin satışını yapamaz. Belirttiğimiz gibi sadece kripto para borsalarına banka hesabınızdan para gönderebilirsiniz ya da borsalardan para çekebilirsiniz. Banka, kripto para borsaları ile yatırımcı arasında sadece bir aracı görevi görür.
Bu konuyla ilgili sizin için hazırlamış olduğumuz “Bankalar Neden Bitcoin ve Kripto Para Satmıyor?” isimli makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

Türkiye İş Bankası Kripto Para – Bitcoin Nasıl Bozdurulur?

Türkiye İş Bankası bitcoin ve kripto paralarınızı bir döviz alışverişi yapar gibi sizden alarak bozamaz. Yatırımcının mutlak suretle kripto para işlemleri için güvenilir bir kripto borsasına ihtiyacı vardır. Kripto para borsaları sayesinde alıcılar ve satıcılar aynı platformda buluşurlar ve günün kurları üzerinden alışverişlerini gerçekleştirirler. Alışveriş sonrasında ise yatırımcı dilerse borsadaki parasını Türkiye İş Bankası hesabına çekebilir. Tabi ki belirtmemizde yarar var ki çekmek istediğiniz para birimine ait bir banka hesabınız olması gerekir. Borsada örneğin Ethereum satıp dolar aldıysanız, dolarlarınızı TL hesabına çekemezsiniz. Bunun için Türkiye İş Bankası’nda bir dolar hesabınızın bulunması gerekir. Ülkemizde kripto paraların nasıl bozdurulacağı ile ilgili bir bilgi arıyorsanız “Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Bozdurulur?” isimli yazımızı okumalısınız.
 
Türkiye İş Bankası’ndan hesap açmak isterseniz Türkiye İş Bankası Hesap Açma sayfasından hesabınızı nasıl açacağınızı öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz de Türkiye İş Bankası şubelerine uğrayabilirsiniz. Türkiye İş Bankası Şubeleri sayfamızda il ve ilçe bilgilerini girerek basit bir arama yaparak yaşadığınız yerdeki Türkiye İş Bankası şubelerinin adreslerini, telefon numaralarını öğrenebilirsiniz.

Türkiye İş Bankası Bitcoin – Kripto Para Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Bitcoin, ethereum ve diğer altcoinlerden almak için öncelikle bir kripto para borsasına üye olmanız gerekiyor. Direkt olarak Türkiye İş Bankası’ndan kripto para satın almak gibi bir düşünceniz varsa, maalesef henüz böyle bir imkânınız yok. Belki ilerleyen zamanlarda BDDK düzenlemeleri ve bankacılık kanunları değişirse mümkün olabilir. Ancak yine de kripto para piyasalarında el değiştiren paranın bankacılık sistemine girmesi gerekir. Böylece yatırımcı karını elde edebilir. Paribu, BTC Türk gibi yerel kripto para borsalarında ya da Binance gibi yabancı kripto borsalarında elde edilen gelir banka hesabına aktarılabilir.
 
BTC Türk’ün bazı bankalarla anlaşması bulunuyor. Şu anda Türkiye İş Bankası ile anlaşması bulunmasa da para gönderip, para çekebiliyorsunuz. BTC Türk’ün anlaşmalı olduğu bankalar ile sınırsız şekilde 7/24 havale işlemleri yapılabilirken, anlaşmalı olmadıkları bankalarla resmî tatil olmayan hafta içleri 09:00 – 16:45 arası EFT yapılabiliyor.Türkiye’de Bitcoin ve Kripto Para Nereden Alınabilir?” Başlıklı yazımızda daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Farklı Bankaların Bitcoin ve Kripto Hesapları

Farklı bankaların kripto para; bitcoin ya da altcoin hesapları olup olmadığını incelemek için dilediğiniz bankanın konusunu inceleyebilirsiniz. Bundan önce isterseniz sizin için hazırladığımız “Hangi bankalar bitcoin ve kripto para satıyor?” konusunu da inceleyebilirsiniz.
Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Diğer Makaleler