Türkiye Finans Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Nedir?

Türkiye Finans döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat ürünü hakkında merak ettiğiniz tüm konuları makalemizde bulabilirsiniz.
Ülkemizdeki döviz tevdiat hesabı sayısının artması ve yatırımcının yabancı paraya kayması üzerine kur korumalı TL katılma ürünü Yeni Türkiye Ekonomik Modeli kapsamında devreye alındı. Türkiye Finans kur korumalı TL katılma ürünü de kısa sürede ortaya çıktı ve yatırımcıların beğenisine sunuldu. Bankasının sunduğu faizin yanında kendi faiz oranını da yatırımcısına sunabilir.
 Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Türkiye Finans Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Türkiye Finans döviz endeksli, kur korumalı TL katılma hesabı, normal vadeli mevduat hesapları gibi bankanın kendi vadelerini belirleyebildiği bir mevduat ürünü değil. 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık vadeler halinde seçenekler sunulabilir. Bir başka deyişle, 92 günlük, 181 günlük ve 366 günlük vadeler kur korumalı TL mevduat ürününde geçerli olabilir. Normal durumlarda bankaya ait mevduat hesaplarının vadelerini banka kendisi belirleyebilir. Ancak belirttiğimiz üzere, devletin şartlarına göre bu hesaplar sürelendirilecektir.
 
Kur korumalı TL katılma ürünü Türkiye Finans’ta hizmete sunulduğunda sadece banka şubelerinden açılabilecektir. Bankaya giderek Türkiye Finans enflasyon korumalı, döviz endeksli TL mevduat hesabı açtırmak isterseniz, Türkiye Finans Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve il ilçe bilgilerinizi yazarak arama yapabilirsiniz.

Türkiye Finans Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Katılma Hesabı Kimler Açabilir?

Türkiye Finans döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı yalnızca gerçek ve tüzel kişilerin katılımına açık bir ürün olarak bankanın enstrümanları arasında yer alacak. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir.
 
Tüzel kişilik olan firma ve kurumlar, bu avantajlı üründen önceleri faydalanamayacaklardı. Ne var ki 2022 Ocak ayında yeniden düzenlenen karar ile tüzel kişilik özelliği bulunan firmalar da bu mevduat ürününe katılma hakkını elde etti. 

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Türkiye Finans Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Katılma Kar Payı Oranı En Düşük Kaç?

Türkiye Finans kura endeksli, enflasyon korumalı TL katılma hesabındaki kâr payı oranlarını banka kendisi de belirleyebilir. Açıklanan politika kâr payı üzerinde kâr payı sunarak yatırımcıdan daha fazla mevduat toplamak isteyebilir. Fakat en düşük kâr payı oranını Merkez Bankasının açıkladığı politika kâr payı olarak sunması da zorunlu bir durumdur. Bankalar, özelde de Türkiye Finans, politika kâr payı üzerinden bir kâr payı vererek nemalandırma yapabilir. Ancak yeni açıklanan yönergeye göre bankanın belirleyebileceği kâr payı oranı en fazla Merkez Bankası’nın politika kâr payının 300 baz puan üzerinde olabilir. İnternet sitesi üzerinden genel bilgilere yer veren banka kâr payı oranlarını paylaşmamış. Dilerseniz aşağıdaki iletişim yöntemleri ile bankaya erişebilir ve kâr payı ile ilgili sorularınızı yöneltebilirsiniz.
 
Mevduat ürünün ne zaman çıkacağını merak ediyorsanız ya da kâr payı oranlarının ne olacağı hakkında bilgi almak isterseniz bankayı arayabilirsiniz. Türkiye Finans İletişim sayfamızda bulunan bilgiler yardımıyla banka ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları sorabilirsiniz.

Türkiye Finans Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Türkiye Finans kur korumalı TL katılma hesabındaki gelirinizi vade sonunda kur oranındaki yaşanan hareketlilik de yakından ilgilendiriyor. Bunun için baz alınacak kur tutarı ise Merkez Bankasının her altı kere (saat 10, 11, 12, 13, 14 ve 15) açıklayacağı kur tutarı olacak. Biraz detaya inmemiz gerekirse, kur korumalı TL mevduat hesabını açtığınız günkü bu alış kuru, vade sonunda da vade sonuna denk gelen günün saat 11’de açıklanan satış kuru kazanabileceğiniz ek geliri hesaplayacaktır. Vade başlangıcında döviz alış kuru 3 TL ise vade sonunda aynı döviz kuru 4 TL olursa, aradaki fark Hazinece karşılanacak. Şimdi dilerseniz aşağıda bir örnekle de durumu izah edelim.
 
Bir yatırımcının yüzde 17 kâr payı ile 200 bin TL tutarındaki parasını, 6 aylık vade ile kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olduğunu hayal edelim. Vade başlangıç tarihinde dolar kuru 5 TL olsun. 6 aylık vade tamamlandığında, dolar kurunun 8,41 TL olduğu gözlemlensin. Burada, yatırımcının kur korumalı TL mevduat hesabında toplamda 228 bin 000 TL’si olduğunu hesaplarız. Fakat dolar kurundan da anlayacağımız gibi bir mevduat hesabına yatırmak yerine yatırımcı 200 bin TL’si ile vade başlangıcındaki alış kuruyla 40.000 dolar alsaydı, vade sonundaki satış kuruyla 336 bin 400 TL’si olacaktı. Aradaki bu 108 Bin 400 TL’lik muazzam farkı döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabında Hazine üstleniyor.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Katılma Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir. 20 Aralık 2021’de ya da öncesinde açtırdığınız döviz tevdiat hesaplarınızın da dönüşümü sağlanmaktadır.

Türkiye Finans Kur Korumalı TL Katılma Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Türkiye Finans kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 250 TL olarak belirlenmiştir.

Türkiye Finans Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Katılma Hesabından Vade Dışında Para Çekmek

Türkiye Finans kur korumalı TL katılma hesabında kazanç sağlayabilmek açısından vade sonunu beklemelisiniz. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve kâr payı hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 200.000 TL olan yatırımınız 200.000 TL olarak kalacaktır.

Türkiye Finans Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Türkiye Finans kur korumalı TL katılma hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Türkiye Finans’ta bulunan kur korumalı TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Türkiye Finans Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Türkiye Finans kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 

Diğer Makaleler