Ucuz Seyahat Sigortası Nasıl Bulunur?

Seyahat sigortası hakkında merak ettiğiniz bilgileri bulabileceğin bir içerik.


Yurt dışı seyahat sigortası, öngörülmeyen sağlık sorunlarının tedavisini teminat altına alan bir sigorta türüdür. Vize istemeyen ülkelere seyahat ederken sigorta yaptırma zorunluluğunuz yoktur fakat Türk vatandaşlarından vize isteyen tüm ülkelerin şartları arasında, seyahat sağlık sigortası yer alır. Sigorta fiyatları ise birçok faktöre göre değişiklik gösterdiğinden, net bir ücret almak için yolculuğunuza dair tüm detaylarla birlikte araştırma yapmalısınız.

Ucuz seyahat sigortası yaptırmak istiyorsanız, sadece ana teminatları içeren bir sigorta türü tercih etmelisiniz. Aynı zamanda seyahatinizin süresi de fiyatlar üzerinde belirleyici bir etkendir. Bu nedenle 3-5 gün gibi kısa zaman dilimlerini kapsayan gezilerinizde, sigorta için ödeyeceğiniz miktarın daha düşük olduğunu söylemek mümkündür.

Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Seyahat sağlık sigortası fiyatları belirlenirken dikkate alınan bazı faktörler vardır. Poliçe kapsamı ve ek teminatlara göre fiyat skalası değişse de temel kriterler aşağıdaki gibidir:
  • Sigortanın gün sayısı
  • Sigortalının yaşı
  • Seyahat edecek kişi sayısı
  • Gidilecek ülke ve kıta
Bu faktörler doğrultusunda yurt dışı seyahat sigortası fiyatları belirlenir ve sizin için en uygun teklifler hazırlanır. Yüksek bütçeler ayırmak istemeyenler için sadece ana teminatları içeren sigorta türleri mevcuttur. Ancak yurt dışında yaşayabileceğiniz olumsuzluklar karşısında ciddi bir maddi yükün altına girmeniz gerekeceği için sigortanın ek teminatları içermesi, maddi açıdan çok daha avantajlıdır.
Yurt dışı seyahat sigortası, sadece sağlık sorunlarınızın değil, geziniz esnasında yaşayabileceğiniz birçok olumsuz etkenin doğuracağı maddi hasarın, sigorta şirketleri tarafından karşılanmasını sağlar. Örneğin; vize prosedürlerine göre, gideceğiniz ülkede konaklayacağınız adresten uçuş saatinize kadar her planın hazır olması gerekir. Uçuş iptali ya da seyahatinizi iptal etmeniz gereken durumlarda, ödediğiniz paranın geri dönüşü yoktur. Seyahat sigortasının kapsamını genişletirseniz, uçuş iptali gibi durumlardan doğan maddi kayıpların da önüne geçebilirsiniz.

Bagaj kaybı, pasaport kaybı, bagajın gecikmesinden doğan aksilikler, hukuki yardım masrafı, acil geri dönüş masrafı da ek teminatlar arasında yer alır. İlk etapta yüksek tutarlar ödeyecek olsanız da bu durumlarla karşılaşmanız halinde hem maddi hem manevi olarak çok daha avantajlı bir adım atmış olursunuz. Bu nedenle sigorta için ayıracağınız bütçeyi planlarken tüm faktörleri göz önünde bulundurabilir, sizin için en avantajlı olan teminatları değerlendirebilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Ana Teminatları

Uygun seyahat sağlık sigortası yaptırmak istiyorsanız sadece ana teminatları kapsayan bir sigorta türünü tercih etmelisiniz. Yurt dışı seyahat sigortasının ana teminatları şunlardır:
  • Ani rahatsızlık, hastalık, kaza, yaralanma gibi durumlarda; hastane, ameliyat, ilaç ve tedavi masraflarının teminatı
  • Nakil araçlarıyla refakatçi doktor eşliğinde en yakın sağlık kuruluşuna nakil masrafları
  • Sigortalının taburcu edildikten sonra ikametgâh adresine nakli
  • Sigortalının vefat etmesi halinde ikametgâh adresine cenaze nakli
Bu teminatların kapsamları, sigorta şirketine ve poliçelere göre değişiklik gösterebilir. Teklif aldığınız sigorta türünün poliçelerini detaylı olarak incelemeyi ihmal etmemelisiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası Ek Teminatlar

Yurt dışı seyahat sigortası, ek teminatlarla birlikte kapsamının genişletilmesi mümkün olan sigorta türlerinden biridir. Kapsamlı teminatlar içeren tekliflerin fiyatları nispeten yüksek olsa da uzun vadede daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır.

Bagaj kaybı, rötar teminatı, uçuşun kaçırılması, erken dönüş masrafları gibi teminatları içeren poliçeler vardır. Şirketler, seyahatiniz esnasında yaşayabileceğiniz öngörülmeyen hadiselerin tümünü planlayarak sizin için en uygun poliçeyi hazırlayacaktır. Teminatlardan sadece birini talep edebileceğiniz gibi hepsini kapsayan bir sigorta yaptırmanız da mümkündür. Seyahat sağlık sigortası fiyatları bu kapsamlar dahilinde değişiklik gösterir.

Yurt dışı gezilerinde, hiç bilmediğiniz bir ülkenin prosedürlerine göre hareket etmeniz gerektiği için birçok durumda zorlanabilirsiniz. Örneğin, bagajın gecikmesinden dolayı toplantıya geç kalmanız, vize için yaptığınız ödemelerin karşılığını alamadığınız ve maddi olarak ciddi bir kayıp yaşadığınız olumsuzlukları doğurabilir. Sigorta şirketleri, bu gibi durumlarda paranızı güvence altına almanız için maddi kaybınızı giderme sorumluluğunu üstlenmektedir.

Ucuz Seyahat Sigortası Teklifleri

Uygun seyahat sağlık sigortası teklifleri almak için öncelikle gezi sürenizi, yaşınızı ve gideceğiniz ülkeyi, sigorta şirketine bildirmeniz gerekir. Şirketler, gezi planınız ve bütçeniz doğrultusunda sizin için en uygun poliçeleri hazırlayacaktır. Poliçe kapsamına eklemek istediğiniz teminatlar olması halinde değişikliğe gidebilirsiniz ancak her teminat için ekstra ücret ödemeniz gerekir. Bu etkenler doğrultusunda seyahat planınıza en uygun poliçeleri değerlendirebilir, gönül rahatlığıyla yolculuğa çıkabilirsiniz.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler