Vadeli Altın ile Vadesiz Altın Yatırımı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzün en fazla karlı yatırımlarından olan altın yatırımını vadeli ve vadesiz hesaplar oluşturarak yapabilirsiniz.


Yatırım yapmak isteyen kişilerin uzun vadeli olan yatırımlarında genellikle kaybetmediği ve tüm dünya tarafından en fazla tercih edilen yatırım aracı altın yatırımıdır. Yeni yatırım araçlarının ortaya çıkması ise bu gerçeği günümüzde değiştirememiştir.
Altın, yalnızca kuyumcularda satılan ve kuyumcular tarafından alınan değerli bir mücevher iken, sonralardan çıkan bankacılık kanunları ile bankaların da alım ve satım işlemlerini yapmasını sağlamıştır. TL ve dövizde de olduğu gibi altın yatırımlarında da bankalar sizlere vadeli ve vadesiz hesaplar açmanızı da sağlarlar.

Vadesiz hesaplarda faiz verilmeden yatırımcılar için saklama ve güvence altına alma işlemleri yapılır. Vadesiz altın hesaplarında diğer hesaplardaki sistem aynı şekilde işlemektedir. Buradaki fark altın hesabı açıldığı zaman kuyumcudan aldığınız gibi değil sanal bir altın şeklinde saklanmasıdır.

Vadesiz hesaplarda yatırımcılar tamamen bütçelerine uygun şekillerde altın alabilirler. Bankalar, yatırımcılara sürekli olarak altın alımı yapmaları için birtakım teşvik amaçlı kampanyalar da düzenlemektedirler. Altın almak istediğiniz zaman kredi kartlarınıza vereceğiniz talimatlar doğrultusunda bu işlemi düzenli bir şekilde gerçekleştirmeyi deneyebilirsiniz.

Altın hesapları vadesiz olduğu zaman hesaptaki yatırımlarınızı dilediğiniz zaman geri alabilir veya bozdurabilirsiniz. Vadesiz altın hesapları altın yatırımı yapmak isteyenler ama altınlarının çalınma riskinden korkanlar için ideal hesap türleridir.

Vadeli Altın Hesabı Nedir?

Vadeli altın hesabında ise piyasada üzerindeki artış değerlerinden elde edilen kar ve bankanın vereceği faiz ile elde edilen kar hesaba katılır. Risk sevmeyen bir kişiyseniz ve elinizde altının banka ve kendi tarafınızdan değer kazanmasını istiyorsanız vadeli altın hesabını uzun vadeli olarak düşünebilirsiniz.

Bankalar açmayı düşündüğünüz altın hesaplarına sizin belirlediğiniz vade sürelerine göre birtakım faiz oranları uygularlar. Vadeli altın hesaplarının vadesiz altın hesaplarından bir diğer farkı vade sürecine girmiş olan altın hesaplarına yeni altın yatırımının yapılamamasıdır.

Yeni altın yatırımı yapabilmek için hesabınızdaki yatırımları bekletmeli veya yeni bir vadeli altın hesabı açmanız gereklidir. Vade bitimi sonrasında karın oranında kısmı banka tarafından stopaj vergisi adı altında kesilerek devlete ödenmektedir. Devlet sizlere bu vergi ödemesi karşılığında 100.000 TL değerine kadar olan altınlarınızı güvencesi altına alma işlemini uygulamaktadır.

Vade veya vadesiz altın hesabı açarak yatırım yapmak istiyorsanız size en yakın banka şubelerine uğrayabilir veya internet bankacılığı hizmetlerinden yararlanarak yeni bir hesap oluşturmayı deneyebilirsiniz. Hesap açmadan önce en yüksek faiz alabileceğiniz bankaları da araştırmanızı tavsiye ederiz. 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler