Vadeli Döviz Tevdiat Hesabı Nedir?

Vadeli döviz tevdiat hesabı nedir? Vadeli ve vadesiz döviz hesaapları arasında ne gibi farklar var? Soruların yanıtlarını içeriğimizde bulabilirsiniz.


Vadeli döviz hesabı, birikimlerini döviz cinsinde değerlendirmek isteyenlerin tercih edebilecekleri bir tevdiat ürünüdür. Yatırımcıların banka ile en başta anlaşılan faiz oranı ve vade üzerinden bankada paralarını tutmasıdır. Para bankada kaldığı müddetçe, anlaşılan faiz getirisi yatırımcının birikimine eklenir.
 Türk bankalarında nasıl döviz hesabı açabileceğinizi merak ediyorsanız “Türk Bankalarında Döviz Hesabı Nasıl Açılır?” isimli içeriğimizi incelemenizi öneriyoruz. Ayrıca Vadeli Mevduatlar bölümümüzü inceleyerek bankaların mevduat ürünleri ile ilgili detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Vadeli Döviz Hesabı Nasıl Açılır?

Vadeli döviz hesabı açabilmek için bankaların internet şubelerinden, mobil şubelerinden ya da banka şubelerinden yararlanabilirsiniz. Banka Şubeleri sayfamızı incelerseniz, size en yakın banka şubesinin nerede olduğunu kontrol edebilirsiniz.
 
Müşterisi olmadığınız bir bankadan internet bankacılığı ya da mobil bankacılık kanallarından bir döviz hesabı açamazsınız. Banka şubelerine başvurarak işlem gerçekleştirmeniz gerekli. Her banka uygulamasa da bazı bankalar yatırım tutarına göre vadeli döviz tevdiat hesabı açmaktadır. Banka seçiminde bu konuya da dikkat edilmesi gerekir. Daha detaylı bilgi için “Türk Bankalarında Döviz Hesabı Nasıl Açılır?” konulu içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Vadeli ve Vadesiz Döviz Hesabı Farkları Neler?

Vadeli döviz hesaplarında paranız belirli bir süre durur, banka tarafından çeşitli şekillerde kullanılır ve bunun sonucunda size vadedilen vadede ve faiz oranında bir faiz ödemesi yapılır. Fakat vadesiz döviz hesaplarında faiz ödemesi bulunmaz. Vadesiz döviz hesapları döviziniz için sadece saklama alanı olarak vazife görür. Vadeli döviz hesaplarında genelde paranızı vadesi öncesinde çekemezsiniz. Çekmek isterseniz de bunun için sizden bir kesinti yapılacaktır. Ancak vadesiz döviz hesabınızdan dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Vadeli döviz hesaplarınız için hesap işletim ücreti alınır.  Vadesiz döviz hesaplarında ise düzenli olarak ödeme yapılıyorsa hesap işletim ücreti yoktur.

Vadeli Döviz Hesabı Hangi Bankalarda Daha Avantajlı?

Vadeli döviz hesabı açmak için her bankada farklı şartlar ve farklı avantajlar bulunur. Garanti BBVA, Vakıfbank, Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası, Kuveyt Türk, Enpara ve ING Bank gibi bankaları inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler