Vadeli Hesap Faiz Oranları 2016

Vadeli mevduat hesaplarına uygulanan güncel faiz oranlarını ve faiz oranlarını etkileyen durumları öğrenerek birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.


Uzun yıllar boyunca çalışarak kenara koyup biriktirdiğiniz paranızı en avantajlı şekilde değerlendirmek istiyorsanız bazı yöntemleri detaylı bir şekilde araştırmış olmanız gerekiyor. Yapılan tasarrufların en etkili şekilde değerlendirilebilmesi için ise son yıllarda vadeli hesap değerlendirmesi ön plana çıkıyor. Bankalar vadeli hesap ürünleri ile müşterilerine çeşitli avantajlar sunuyorlar. Vadeli hesap genel olarak aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık bazında vadeler ile açılıyor. Vadenizin sonuna geldiğinizde ise anaparanızın karşılığında sizlere faiz bedeli ödeniyor.
Türk Lirası üzerinden açılan vadeli hesap faiz oranları %4 ile %5 arasında değişkenlik göstermektedir. Bazı bankalarda bu oranlar %7 oranlarına kadar yükselebilmektedir. Döviz üzerinden açılan vadeli hesaplarda ise %0.80 ile %2 arasında oranlar uygulanmaktadır. TL vadeli mevduat faiz oranlarının, döviz vadeli mevduat faiz oranlarına göre büyük bir avantajı bulunmaktadır. Bunun sebebi ise döviz kurunun sabit olmamasıdır.

İnsanlar bankalar tarafından vadeli hesap faiz oranlarının aylık olarak uygulandığını sanmaktadır. Bu yüzden yanlış hesaplamalar sürpriz sonuçların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Vadeli hesaplardaki gösterge faiz oranları yıllık olarak açıklanırlar. Vadeli hesabınız ile elde edebileceğiniz geliri hesaplarken bu noktaya dikkat etmeniz gereklidir.

Vadeli hesaplar konusunda bir diğer önemli ayrıntı ise hesabınızı ilk açtığınız gün olmaktadır. Valör olarak adlandırılan bu gün vadeli hesap açılış gününüzün otomatik olarak bir sonraki iş gününde başlatılmasına yol açar. Bankalar ile hesap açılışı öncesinden yapacağınız görüşmeler ile hesap açılış gününüzü değiştirebilme ve ekstradan 1 fazladan gün kazanmanız da mümkündür.

İnternet Şubeleri Daha mı Fazla Faiz Veriyor?

Günümüzde gelişmekte olan internet teknolojileri bankaların internet ve mobil bankacılık hizmetlerine ağırlık vermesine de yol açmış durumda. Vadeli hesaplarınızın işlemlerini yapabileceğiniz internet bankacılığında yer alan faiz oranlarının daha yüksek olduğunu da sizlere hatırlatmamızda yarar var.

TL vadeli hesaplarınız ile şubeler üzerinden maksimum %7 oranında faiz alabilirken, internet bankacılığı kullandığınız zaman oranlarına kadar vadeli hesap faiz oranlarını alabilirsiniz. Vadeli hesaplar için geçerli olan faiz oranları, merkez bankasının faiz oranlarına göre dönem dönem ufak tefek değişiklikler de gösterebilmektedir.

Anlaşmalı olduğunuz bankanın standart faiz oranı mevcut olsa bile paranızın miktarı ek faiz oranlarından etkilenmenizi sağlayabilir. Bu yüzden paranızı yatırmadan önce anaparanız için en iyi faiz oranlarını elde edebileceğiniz bankayı araştırmanızda fayda var.

En yüksek vadeli faiz oranına sahip olan INGBANK'ı bu noktada sizlere tavsiye edebiliriz. İlk müşterilerine “Vadeli Hesap Hoş geldin Faizi” adı altında faiz veren INGBANK ile birlikte CEPTETEB, ODEABANK, YAPIKREDİ ve ENPARA gibi banka ve bankacılık hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler