Vadeli Mevduat ile e-Mevduat Arasındaki Fark Nedir?

Vadeli mevduat ile e-vadeli mevduat arasındaki farklılıkları anlatmaktadır.


Risksiz bir getiri sağlamak ve tasarruflarınızı uygun faiz oranları ile değerlendirmek istiyorsanız vadeli mevduat hesabı açtırmalısınız. Vadeli mevduat hesaplarında en uygun vadeyi seçerek, uzun süre sonunda oluşabilecek faiz oranı değişikliklerinden etkilenmeden getiri elde edebilirsiniz. Vadeli mevduata yatırdığınız birikimleriniz, aksini belirtmediğiniz sürece vade sonlarında güncel faiz oranları ile otomatik olarak yenilenir.
Tasarruflarını vadeli mevduata yatırarak risksiz bir getiri sağlamak isteyen mevduat sahipleri için mevduate-mevduat mı avantajlı araştırdık.

e-MEVDUAT İLE VADELİ MEVDUAT ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Klasik vadeli mevduat, banka şubelerinden açtırdığınız ve tasarruflarınızı banka şubesi üzerinden mevduata yatırabildiğiniz klasik vadeli hesap tipidir. Bankalar genellikle mevduat hesabı açtıran kişilere dört farklı vade türü sunarlar. Bu vadeler 32 gün, 46 gün, 92 gün ve 181 gün olarak belirlenir.

e-Mevduat ise bankaların internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak, tasarruflarınızı internet üzerinden değerlendirebildiğiniz mevduat türüdür. e-Mevduat ile vadeli mevduatın koşulları aynıdır fakat kazançları birbirinden farklıdır.

e-Mevduatla vadeli mevduat arasındaki en önemli fark, e-mevduat hesabında getiri oranları daha yüksektir. Çünkü e-vadeli mevduat türünde şube ve operasyon maliyetleri olmadığı için faiz oranları vadeli mevduata göre daha yüksek tutulmaktadır. Güncel faiz oranlarıyla örnek verecek olursak, Denizbank'ta bulunan vadeli hesabınıza ayda %4.50 faiz oranıyla 1000 lira yatırırsanız, ay sonunda elde edeceğiniz faiz getirisi 3,25 TL olacaktır. Denizbank'ın internet bankacılığını kullanarak 1000 liranızı e-mevduat hesabınıza yatırırsanız, .25 faiz oranıyla ay sonunda elde edeceğiniz getiri 8,12 TL olacaktır. Vadeli mevduat ve e-mevduat faiz oranları hakkında daha geniş bilgi sahibi olmak için ''Mevduat Hesaplama'' aracımızı kullanabilirsiniz.

MEVDUAT MI E-MEVDUAT MI AVANTAJLI?

Vadeli mevduat mı avantajlı e-mevduat mı derseniz, e-mevduat hesabınız vade sonunda yenilenirken cari faiz oranları ile değil, o anki e-vadeli faiz oranları ile yenilendiği için daha avantajlıdır. e-Mevduat hesabı açtırarak paranızın değerini korumak isterseniz, ''e-Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?'' konusunu inceleyebilirsiniz.

Son olarak vadeli mevduat ile e-mevduat arasındaki farklardan biri de e-vadeli mevduat türünde herhangi bir hesap işletim ücreti ödemezsiniz. Bankaların internet bankacılığını kullanarak açtırdığınız e-mevduat hesabınız varsa, verilen bankacılık hizmetlerinin karşılığında hesap işletim ücreti talep edilmemektedir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler