Vakıf Katılım Altın Endeksli, Altın Korumalı TL Katılma Hesabı Nedir?

Vakıf Katılım altın endeksli, altın korumalı TL mevduat hesabı, Merkez Bankası'nın açıklaması sonrasında banka tarafından yatırımcılara sunuldu.


Vakıf Katılım altın endeksli TL katılma ürünü, Merkez Bankası’nın 29 Aralık’ta ortaya çıkardığı altın altın endeksli TL mevduat / katılma hesabı ürünü için yakında ortaya çıkan bir mevduat ürünüdür. Vakıf Katılım tarafından yayınlanan bu ürünün özelliklerini yazımızda açıklayacağız. Vakıf Katılım kur korumalı TL katılma hesabında olduğu gibi özelliklerin aynı olduğunu belirtmemiz gerekiyor.
 Yazımızda bankanın ürünü nasıl işleyeceğini, altın dönüşüm fırsatlarını yatırımcıya nasıl sunacağını inceleyeceğiz.

Vakıf Katılım Altın Endeksli TL Katılma Hesabı Kimler Açtırabilir?

Vakıf Katılım altın endeksli TL katılma hesabı için yurtiçi yerleşik gerçek kişiler başvuruda bulunabilir. Bunun dışında tüzel kişiler başvuru yapamaz. 28 Aralık itibariyle sistemde altın hesabı bulunanlar ile bu tarihten sonra açılacak işlenmiş ve hurda altın karşılığı altın hesapları, hesap sahibinin isteği üzerine dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye dönüştürülebilecek.
 
Vakıf Katılım altın endeksli TL katılma hesabı için yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler bu sistemden faydalanabilecek. Tüzel kişiler bu sisteme dahil olamazlar.

Vakıf Katılım Altına Dayalı TL Katılma Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılabilir?

Vakıf Katılım altın endeksli TL katılma için Merkez Bankası’nın açıkladığına göre 3 ay, 6 ay ve 12 ay sürelerinde hesap açılabilmektedir. Banka bu kuralın dışında, kendisi bir zaman dilimi bildiremeyecek. Orta ve ara vadeler de bu ürün için bankalar tarafından açılamayacak.

Vakıf Katılım Altın Endeksli TL Katılma Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Merkez Bankası’nın politika faizi en düşük faiz oranı olarak Vakıf Katılım altın endeksli TL katılma hesabında kullanılabilecek. (Şu anda bu oran yüzde 14 politika faizidir) Bankanın kur korumalı TL katılma ürünü için de önce üst faiz limiti konmamıştı. Sonrasında üst sınır olarak Merkez Bankası faizinin 300 baz puan üstü belirtildi. Bu ürün için de uygulamanın geçerli olduğunu belirtelim.

Vakıf Katılım Altın Endeksli TL Katılma Gram Farkı Ödemesi

Vakıf Katılım altın endeksli TL mevduat hesabına geçtiğinizi düşünelim. Dönüşüm gerçekleştiği gün saat başı; 10’da, 11’de, 12’de, 13’te, 14’te ve 15’te Merkez Bankası’nın ilan ettiği 995/1000 veya 1000/1000 saflıktaki gram altının TL karşılığı kadar gramı hesaplanmak üzere, 120.000 TL ile TL hesabına dönüşüm tamamlanmış olsun. 12 ay vade sonunda, vade bitimindeki saat 11’de ilan edilen satış fiyatı hesaplandığında; gram fiyatı artış göstermiş ve aldığınız faiz bunun altında kalmış kabul edelim. Aradaki fark Maliye Bakanlığınca ödenecek..

Vakıf Katılım Altın Endeksli TL Katılma Hesabında Stopaj Uygulanacak Mı?

Vakıf Katılım altın endeksli TL katılma hesabından stopaj alınmayacaktır.  

Vakıf Katılım Altına Dayalı TL Katılmada Vade Dışında Para Çekilebilir Mi?

Vakıf Katılım altın endeksli TL katılma ürününde elbette dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. Ancak hesabınız hemen vadesiz mevduat hesabına döndürülecek ve kazandığınız faizler ve gram hesabından kazancınız varsa, bunları alamayacaksınız. 150 Bin TL yatırımınızın olduğunu varsayarsak o an itibariyle de aynı paranız kalacaktır.

Vakıf Katılım Altın Endeksli TL Katılma En Düşük Yatırım Limiti Nedir?

Vakıf Katılım altın endeksli TL katılma ürünü için en düşük yatırım limiti 250 Türk lirası olarak belirtilmiştir.

Diğer Makaleler