Vakıf Katılım Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Nedir?

Vakıf Katılım döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı hakkında merak ettiğiniz soruları makalemizde yanıtlamaya çalıştık.


Ülkemizdeki döviz tevdiat hesabı sayısının artması ve yatırımcının yabancı paraya kayması üzerine döviz endeksli, kur korumalı TL katılma ürünü Yeni Türkiye Ekonomik Modeli kapsamında devreye alındı. Vakıf Katılım Bankası kur korumalı TL katılma ürününü, Cumhurbaşkanı’nın açıklamasından kısa bir süre sonra hemen yürürlüğe koydu.
 Bu katılma ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Vakıf Katılım Bankası Kur Korumalı TL Katılma Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Vakıf Katılım Bankası döviz endeksli, kur korumalı TL katılma hesabı, normal vadeli katılma hesapları gibi bankanın kendi vadelerini belirleyebildiği bir katılma ürünü değil. 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık vadeler halinde seçenekler sunulabilir. Bir başka deyişle, 92 günlük, 181 günlük ve 366 günlük vadeler kur korumalı TL katılma ürününde geçerli olabilir. Normal durumlarda bankaya ait katılma hesaplarının vadelerini banka kendisi belirleyebilir. Ancak belirttiğimiz üzere, devletin şartlarına göre bu hesaplar vadelendirilir.
 
Kur korumalı TL katılma ürünü ING Bank’ta hizmete sunulduğunda sadece banka şubelerinden açılabilecektir. Bankaya giderek Vakıf Katılım enflasyon korumalı, döviz endeksli TL katılma hesabı açtırmak isterseniz, Vakıf Katılım Bankası Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve il ilçe bilgilerinizi yazarak arama yapabilirsiniz.

Vakıf Katılım Bankası Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Katılma Hesabı Kimler Açabilir?

Vakıf Katılım Bankası döviz endeksli, enflasyon korumalı TL katılma hesabı yalnızca gerçek ve tüzel kişilerin katılımına açık bir ürün olarak bankanın enstrümanları arasında yer alacak. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Tüzel kişilik olan firma ve kurumlar, bu avantajlı üründen faydalanamayacaklardı. Fakat 2022 yılının Ocak ayında alınan bir karar ile tüzel kişilik olan kurumlar ve şirketler de bu mevduat ürününün özelliklerinden yararlanabilir hale geldi. Bu katılma ürünün ortaya çıkmasındaki amaç, döviz tevdiat hesabındaki döviz katılmaının kur korumalı TL katılma hesabına kayması. Bu yolla da Türk lirası bazlı varlıkların değerlerinin belirlenmesinin kolaylaşması. 

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Vakıf Katılım Bankası Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Katılma Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Vakıf Katılım Bankası kura endeksli, enflasyon korumalı TL katılma hesabındaki faiz oranlarını banka kendisi de belirleyebilir. Açıklanan politika faizi üzerinde faiz sunarak yatırımcıdan daha fazla katılma toplamak isteyebilir. Fakat en düşük faiz oranını Merkez Bankasının açıkladığı politika faizi olarak sunması da zorunlu bir durumdur. Bankalar, özelde de Vakıf Katılım Bankası, politika faizi üzerinden bir faiz vererek nemalandırma yapabilir. En fazla faiz oranı ise Merkez Bankasının politika faizinden 300 baz puan kadar üstünde olabilir.
 
Katılma faiz oranlarının ne olacağı hakkında bilgi almak isterseniz bankayı arayabilirsiniz. Vakıf Katılım Bankası İletişim sayfamızda bulunan bilgiler yardımıyla banka ile iletişime geçebilir, merak ettiğiniz detayları sorabilirsiniz. (Banka sayfası henüz hazırlanamadığından telefon numaralarını buradan sizlerle paylaşalım: 444 44 77 – 0 850 202 1 202)

Vakıf Katılım Bankası Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Katılmadan Vade Dışında Para Çekmek

Vakıf Katılım Bankası kur korumalı TL katılma hesabında kazanç sağlayabilmek açısından vade sonunu beklemelisiniz. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz katılma hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, aşağıdaki örneği dikkate alırsak; 190.000 TL olan yatırımınız 190.000 TL olarak kalacaktır.

Vakıf Katılım Bankası Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Vakıf Katılım Bankası kur korumalı TL katılma hesabındaki gelirinizi vade sonunda kur oranındaki yaşanan hareketlilik de yakından ilgilendiriyor. Bunun için baz alınacak kur tutarı ise Merkez Bankasının her gün altı defa saat başı açıklayacağı kur tutarı olacak. Saat 10, 11, 12, 13, 14 ve 15’te açıklanacak kur ile işlemler yapılacak. Biraz detaya inmemiz gerekirse, kur korumalı TL katılma hesabını açtığınız günkü bu alış kuru, vade sonunda da vade sonuna denk gelen günün saat 11’de açıklanan satış kuru kazanabileceğiniz ek geliri hesaplayacaktır. Vade başlangıcında döviz alış kuru 1 TL ise vade sonunda aynı döviz kuru 2 TL olursa, aradaki fark Hazinece karşılanacak. Şimdi dilerseniz aşağıda bir örnekle de durumu izah edelim.
 
Bir yatırımcının yüzde 14 faiz ile 190 bin TL tutarındaki parasını, 6 aylık vade ile kur korumalı TL katılma hesabına yatırmış olduğunu hayal edelim. Vade başlangıç tarihinde dolar kuru 10 TL olsun. 6 aylık vade tamamlandığında, dolar kurunun 11,41 TL olduğu gözlemlensin. Burada, yatırımcının kur korumalı TL katılma hesabında toplamda 216 bin 600 TL’si olduğunu hesaplarız. Fakat dolar kurundan da anlayacağımız gibi bir katılma hesabına yatırmak yerine yatırımcı 190 bin TL’si ile vade başlangıcındaki alış kuruyla 19.000 dolar alsaydı, vade sonundaki satış kuruyla 216 bin 790 TL’si olacaktı. Aradaki bu 190 TL’yi döviz endeksli, kur korumalı TL katılma hesabında Hazine üstleniyor.

Türk Lirası Vadeli Katılma Hesapları Kur Korumalı TL Katılma Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası katılma hesabına entegre olabilecektir. 20 Aralık 2021’de ya da öncesinde açtırdığınız döviz tevdiat hesaplarınızın da dönüşümü sağlanmaktadır.

Vakıf Katılım Bankası Kur Korumalı TL Katılma Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Vakıf Katılım Bankası kur korumalı TL katılma ürünü için en düşük yatırım tutarı 250 TL olarak belirlenmiştir.

Vakıf Katılım Bankası Kur Korumalı TL Katılma Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Vakıf Katılım Bankası kur korumalı TL katılma hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal katılma hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Vakıf Katılım Bankası’ta bulunan döviz endeksli TL katılma hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Vakıf Katılım Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Vakıf Katılım kur korumalı TL katılım hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler