Vakıf Katılım kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Vakıf Katılım kimin? Sahibi kim? Vakıf Katılım Bankasının sahibi devlet mi? Vakıf Katılım'ın kurucusu kim? Ne zaman kuruldu? Bu yazımızda bu soruların yanıtlarını veriyoruz.
“Vakıf Katılım Bankası ne zaman kuruldu? Kurucusu kim? Vakıf Katılım hisseleri kime ait? Vakıf Katılım devlet bankası mı?” gibi sorular banka müşterileri tarafından ve bankaya mevduatlarını yatırmak isteyen mudiler tarafından sıkça soruluyor. Bunların yanı sıra, “Vakıf Katılım Bankası’nın ortakları var mı? Kaç şubesi var? Vakıf Katılım şube sayısı kaç?” gibi sorular da müşteriler tarafından soruluyor. Biz de bu yazımızda merak ettiğiniz detaylarla ilgili bilgiler sunacağız.
 Vakıf Katılım Bankası, İslami bankacılık esasına uygun olarak düzenlenmiş, faizsiz bankacılık anlayışını esas almış katılım bankaları arasında yer almaktadır. Katılım Bankacılığı anlayışını daha iyi kavramak isterseniz Katılım Bankaları sayfamızda bulunan açıklamayı okuyabilirsiniz. Bankacılık faaliyetlerini yürütmek için sürekli BDDK denetiminde olduğundan dolayı da güvenilir bir bankadır. Ülkemizde faaliyet göstermek isteyen tüm bankalar faaliyet izni almak zorundadır.

Vakıf Katılım ne zaman kuruldu? Kurucusu kim?

Vakıf Katılım Bankası 2015 yılında bir anonim şirket olarak kuruldu ve faaliyet izni için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na başvurdu. 17 Şubat 2016’da ise BDDK tarafından faaliyet izni alarak faaliyetlerine başladı. Kuruluşunda Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani Vakfı, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han Vakfı, Mahmut Han-ı Sani Bin Abdülhamit Han-Evvel Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdüsselam Vakfı tarafından ödenmiş toplam 805 milyon TL sermaye ile kurulmuştur. Bankanın yönetim kurulu başkanı Öztürk Oran, genel müdürü ise İkram Göktaş’tır.

Vakıf Katılım Bankası’nın sahibi kimdir?

Vakıf Katılım Bankası’nın sahibi olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü ve diğer iştirak eden vakıflar diyebiliriz. Katılım Bankaları arasındaki en genç üyedir. Vakıf kültürü ve faizsiz bankacılık düsturu üzerine inşa edilmiş olan banka, kısa sürede Türkiye’nin önemli noktalarında şubelerini açarak faaliyetlerine başladı. Üstlendiği misyon ile sadece ortakları için değil topluma faydalı olabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

Vakıf Katılım Bankası hisseleri kimin? Ortakları var mı?

Vakıf Katılım Bankası hisseleri vakıflar arasında bölüşülmüştür. Ortaklık yapısını inceleyecek olursak, 5 milyar 720 milyon değerindeki hisselerin yüzde 99’una Vakıflar Genel Müdürlüğü sahiptir. Bu da 5 milyar 662 milyon 800 bin TL’ye denk gelir. Kalan kısımlar ise Bayezid Han-ı Sani Vakfı, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han Vakfı, Mahmut Han-ı Sani Bin Abdülhamit Han-Evvel Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdüsselam Vakfı gibi vakıfların yüzde 0,25’lik paylarından oluşur. Bu payların ederi ise her biri 14 milyon 300 bin TL’dir.

Vakıf Katılım ülkemizde hangi statüde çalışıyor? Devlet bankası mı?

“Vakıf Katılım Bankası devletin bankası mı, ülkemizde hangi statüde çalışıyor” sorusuna yanıt olarak Vakıf Katılım Bankası ismiyle müstesna bir katılım bankasıdır, diyebiliriz. Bir devlet kurumu olan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün hissesinin olması hasebiyle elbette devletin bu bankada büyük ortak olduğunu söylemek mümkün. Ancak katılım bankacılığı etiketi bir devlet bankası olması durumunun oldukça önündedir.
 
Vakıf Katılım Bankası’na faizsiz bankacılık standartlarına uygun olarak mevduatlarınızı yatırmak istiyorsanız ve kar oranlarını merak ediyorsanız Vakıf Katılım Mevduatları sayfamızı, kredi faiz oranlarını öğrenmek istiyorsanız Vakıf Katılım Kredileri sayfamızı, bankaya ait kredi kartlarının hangileri olduğunu merak ediyorsanız Vakıf Katılım Kredi Kartları sayfamızı takip edebilirsiniz. Bununla birlikte bankanın iletişim detaylarına da Vakıf Katılım İletişim Bilgileri sayfamızdan ulaşabilirsiniz. (Çok yakında diğer linklerimiz de aktif olacaktır)

Vakıf Katılım Bankası şube sayısı kaç? Vakıf Katılım Bankası’nda kaç personel çalışıyor?

2020 faaliyet raporuna göre bankanın ülkemiz sınırları içinde 116 şubesi bulunuyor. Bu şubelerde ve genel müdürlüğünde çalışan personel sayısı ise 1642’dir. Yeni açılan / açılacak olan şube sayıları ile buradaki veriler güncellenecektir.

Vakıf Katılım güvenilir mi?

Vakıf Katılım Bankası bir kamusal sermayeli banka ve katılım bankasıdır. Devlet bankası statüsünde olması bile güvenilir olması için yeterli olsa da belirtmekte fayda var ki 5411 sayılı bankacılık kanunu uyarınca kurulup işletildiğinden ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından da denetlendiği için güvenilirliği perçinlenmektedir. Böylece aslında bankalara da değil de bankacılık sistemine güvenmek gerektiğini anlıyoruz. Zira güvenilir bir bankacılık sistemi içinde amiyane tabirle “bozuk bankalar” türemeyecektir.

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler