Vakıf Katılım Kolay Adres Tanımlama, IBANSIZ Para Gönderme

Vakıf Katılım Kolay Adres, IBAN adresinizi ya da hesap numaranızı kullanmak yerine kişisel bilgilerinizi kullanarak para transfer etmenizi sağlayan bir bankacılık protokolüdür.


Vakıf Katılım Kolay Adres tanımlama ve FAST sistemleri ile daha kolay bir bankacılık deneyimi bankanın müşterilerini bekliyor. 12 Kasım’da duyurulan ve 18 Aralık 2020’de 11 pilot banka tarafından kullanılmaya başlanan sistemler, diğer bankaların da uygulamaları sistemlerine entegre etmeleri ile 8 Ocak 2021’de resmen kullanılmaya başlandı. Vakıf Katılım da diğer bankalar gibi bu sistemlere 8 Ocak 2021 tarihinden itibaren katıldı. Bu makalemizde “Vakıf Katılım Kolay Adres nasıl tanımlanır?”, “Kolay Adres nedir?”, “FAST nedir?” sorularına yanıtlar bulacağız. Konuya geçmeden evvel Kolay Adres ve FAST sistemi ile ilgili Kolay Adres Tanımlama Nedir? IBANSIZ Para Gönderme isimli konumuzu okumanızı öneriyoruz. Sonrasında bu yazımıza geri dönebilirsiniz.

FAST Sistemi Nedir?

Vakıf Katılım Kolay Adres öncesinde Fonların Anında ve Sürekli Transferi (FAST) sistemini sizlere tanıtmamız gerekiyor. Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olarak tanımlanan bu sistem ile artık günün her saatinde, haftanın her gününde para transferleri gerçekleştirebilirsiniz. Daha önceleri yaşanan hafta sonu, mesai dışı, tatil günleri para gönderememe gibi sorunlar böylece ortadan kalkmış oluyor. Aynı zamanda az sonra açıklamaya başlayacağımız Vakıf Katılım Kolay Adres ile de olan ilintisi nedeniyle bu sistem oldukça önem taşıyor. Dilerseniz FAST İle EFT İşleri 7 Gün 24 Saat başlıklı yazımızı gözden geçirebilirsiniz.

Vakıf Katılım Kolay Adres Nedir?

Vakıf Katılım Kolay Adres, IBAN adresinizi ya da hesap numaranızı kullanmak yerine kişisel bilgilerinizi kullanarak para transfer etmenizi sağlayan bir bankacılık protokolüdür. 26 haneli uzun IBAN adresleri olmadan, akılda tutulamayan hesap numaralarına gerek kalmadan para transferi yapabilirsiniz. Yapmanız gerekense T.C Kimlik Numarası, Yabancı Kimlik Numarası, Vergi Kimlik Numarası, Cep Telefonu Numarası, Pasaport Numarası ve E-Posta Adresi gibi bilgileri Kolay Adres olarak sisteme tanımlamak. Belirtmek gerekiyor ki, Vergi Kimlik Numaranızı tüzel hesaplarınız için kullanmanız gerekir. Tanımlama sonrasında size para göndermesini istediğiniz kişilere Kolay Adres olarak tanımladığınız bilgilerinizi verebilir ve para kabul edebilirsiniz. Aynı şekilde farklı kişilerin de KOLAS bilgilerini alarak para transferi yapabilirsiniz.

Vakıf Katılım KOLAS Tanımlama Nasıl Yapılır?

Vakıf Katılım Kolay Adres, 26 haneli uzun IBAN adresi ya da hatırlanması kolay olmayan hesap numaranız yerine kullanabileceğiniz kişisel bilgilerinizden oluşan bir yapıyı anlatıyor. Oluşturmak istediğiniz kişisel bilginizi belirleyerek Vakıf Katılım Mobil Şubeye ya da internet şubesine giriş yapmanız yeterli. Girişinizin ardından Para Transferleri/Kolay Adres İşlemleri bölümünden Kolay Adres Tanımlama linkine tıklayarak Kolay Adres Tanımlama yapabilirsiniz. Aynı yolla KOLAS güncelleme işlemlerini de yapabilirsiniz.
 Mobil bankacılık kanallarını ya da internet şubesini kullanamayan banka müşteriler Vakıf Katılım şubelerinden de KOLAS tanımlaması yapılmasını isteyebilir. Size en yakın şubenin nerede olduğunu öğrenmek için Vakıf Katılım Şubeleri sayfamızı, diğer bankaların şubeleri için de Banka Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek arama işlemi yapabilirsiniz.

Vakıf Katılım Kolay Adres Ne Zaman Uygulanacak?

Vakıf Katılım Kolay Adres, 8 Ocak 2021 tarihi itibariyle kullanılmaya başlanmış bir sistemdir. Merkez Bankasınca 12 Kasım 2020’de ilk kez duyurulduğunda, 18 Aralık’tan yalnızca 11 pilot banka tarafından uygulanacağı duyurulsa da pek çok banka tarafından uygulanmaya konmuştur. Bu bankalar arasında Vakıf Katılım da bulunmaktadır.

Vakıf Katılım Kolay Adres Ücretli Mi?

Vakıf Katılım ya da Bankalararası Kart Merkezi, Kolay Adres sistemi için sizden herhangi bir başlık altında ücret talep etmez.

Vakıf Katılım KOLAS Transfer Limiti Var Mı?

Vakıf Katılım Kolay Adres ile bir kerede 1000 TL kadar para transferini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Günlük limitin ise 50 Bin TL olduğunu belirtelim. Elbette bu limitlerin olmasının asıl nedeni FAST sistemidir. Eğer FAST sistemi içinde bir güncelleme yapılarak limitler daha yukarı taşınırsa buradan sizlere bilgi sunacağız. Bunun yanında FAST sisteminin de tıpkı EFT’de olduğu gibi bir transfer ücret tarifesinin bulunduğunu da belirtelim. Bu transfer ücret tarifesini belirleyen Vakıf Katılım değildir. Merkez Bankasınca bu ücret tarifesi belirlenir.

Vakıf Katılım Kolay Adres Bilgileri Nerede Saklanıyor?

Vakıf Katılım Kolay Adres için tanımladığınız bilgiler BKM (Bankalararası Kart Merkezi) sunucularında saklanmaktadır ve bu nedenle bilgilerinizin güvendedir. Banka tarafından ya da BKM tarafından bilgileriniz alakasız üçüncü kişilerle paylaşılmaz. Sadece fon aktarma, fon çekme işlemlerinin yerine getirilmesi amacıyla; 5411 sayılı Bankacılık Kanununun ve sair mevzuat hükümlerinin zorunlu kıldığı ya da izin verdiği kişilerle / kurumlarla paylaşılabilir.

Kolay Adres Kaç Hesapta Kullanılabilir?

Tüm bankalar dahil olmak üzere toplamda 5 tane kolay adres tanımlayabilirsiniz. Bir örnekle sizlere durumu anlatmaya çalışalım. Vakıf Katılım’da bulunan bir hesabınız için 5 tane Kolay Adres tanımladığınızı düşünürsek, bu 5 adresinize de para gönderenler tek bir IBAN hesabına yani sizin Vakıf Katılım hesabınıza para göndermiş olurlar. Bu 5 Kolay Adres’ten bir tanesini başka bir banka için tanımladığınızı düşünürsek, artık Vakıf Katılım için o tanımlama ortadan kalkar ve diğer banka için tanımlanmış olur. Son tanımlanan Kolay Adresin burada geçerli olacağını belirtelim.

Vakıf Katılım Kolay Adres Hangi Hesaplar İçin Tanımlanır?

Vakıf Katılım Kolay Adresi Sadece vadesiz TL hesaplarınız için tanımlayabilirsiniz. Şimdilik vadeli hesaplarınız ve döviz hesaplarınız için Kolay Adres tanımlama yapamazsınız.

Kolay Adres Tanımlama Yapabileceğiniz Bankalar

Aşağıdaki bankalar arasından dilediğinizi seçerek Kolay Adres tanımlama ve FAST sistemleri için bankanın genel politikalarını öğrenebilir ve hemen Kolay Adres tanımlama yapabilirsiniz. Bununla birlikte herhangi bir bankada henüz bir hesabınız bulunmuyorsa ve banka hesabı açtırmak istiyorsanız Banka Hesabı Açmak İsteyenlere Öneriler isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.
 
Akbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Albaraka Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Alternatif Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Anadolubank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Burgan Bank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Denizbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Fibabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Garanti Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Halkbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
HSBC Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
ING Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
İş Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Kuveyt Türk Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Odeabank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
QNB Finansbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Şekerbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
TEB Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Türkiye Finans Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Vakıfbank Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Yapı Kredi Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
Ziraat Katılım Bankası Kolay Adres Tanımlama Nedir IBANSIZ Para Gönderme
 
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler