Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Vakıfbank bitcoin, ethereum gibi kripto para satışı yapabilir mi? Hesap açabilir mi? Bankalardan ethereum, bitcoin almak için neler yapılmalı? Merak edilen sorular için makalemizi inceleyebilirsiniz.


“Vakıfbank kripto para ve bitcoin hesabı açılabilir mi? Vakıfbank’tan kripto para birimlerinden istediğimizi satın alabilir miyiz ya da bozdurabilir miyiz?” gibi sorular, kripto para piyasalarını takip eden ya da kripto para piyasalarında yeni yatırım yapmak isteyenlerce çok fazla sorulan sorular arasındalar. Bu konuya derinlemesine değinmeden önce banka ile ilgili bilgileri verelim. Vakıfbank, Türkiye’nin en önemli devlet bankaları arasında yer alıyor. Güvenilir bir devlet bankası olması nedeniyle, kripto para piyasalarında işlem yapmak isteyecek olan yatırımcıların bankayı tercih etmek istemesi oldukça anlaşılır. Bu makalemizde bankanın böyle bir hizmeti sunup sunmadığını, “Hangi şartlarla Vakıfbank bitcoin ve kripto para hesabı açılır? Bankalar kripto para satarlar mı?” gibi sorular eşliğinde bu konuyu inceleyeceğiz.

Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Neden Açılmak İsteniyor?

Ülkemizde bitcoin, ethereum gibi coinler ve diğer altcoinler yatırım tercihi olarak karşımızda duruyor. Bitcoin, 2008 yılında ilk kez ortaya çıktığında, dünyada ve ülkemizde bu kadar rağbet göreceği ve üstelik peşi sıra altcoinler ortaya çıkacağı tahmin edilemezdi. Özellikle ülkemizdeki bitcoin ve ethereum gibi kripto para birimlerine yatırım yapılması, yatırımcının yerel para birimine, dövize ya da altın gibi değerli madenlere yatırım aracı olarak güvenmemesi olarak görülebilir.
 Aynı zamanda yatırımcının kısa sürede çok fazla kar edecek bir ürün olarak kripto paraları gördüğü de bir gerçek. Büyük bir kesim yatırımcı kripto para borsalarında işlem yapıyor ve borsalardan haberdar. Ancak bir kesim yatırımcı ya ilk kez piyasaya gireceklerinden ya da kripto para borsalarına güvenemediklerinden Vakıfbank gibi güvenilir bir banka ile çalışmayı isteyebiliyor. Dediğimiz gibi pek çok yatırımcı esasen kripto para borsalarını biliyor ve hali hazırda işlemlerine kripto para borsalarında devam ediyor. Fakat bu yatırımcıların dahi bulundukları borsalara güvenememesi sonucunda böyle bir istek ortaya çıkabiliyor. Peki Vakıfbank bitcoin ve kripto para hesabı açılabilir mi? Gelin birlikte inceleyelim.

Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Açtırmak Mümkün Mü?

Vakıfbank bitcoin, ethereum gibi kripto paralar için ya da diğer altcoinler için hesap açma imkânı vermiyor. Banka, farklı şekillerde blockchain sistemi içerisinde yer alsa da doğrudan bir kripto para birimi için bünyesinde hesap açılmasına olanak veremiyor. Bunu engelleyen kendi politikaları değil elbette, BDDK düzenlemeleri ve bankacılık kanunları bunun önündeki engeller. Dijital çağın gereğine karşı BDDK düzenlemeleri ve bankacılık kanunları ne kadar diretir bilinmez ama şimdilik yasal mevzuatlar herhangi bir bankada kripto para hesabının açılmasına el vermiyor. Kanun ve düzenlemelere göre bankalar krediler veren, mevduatlar toplayan birer kurumdur.

Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Alınır?

Vakıfbank bitcoin ve ethereum gibi kripto paraların doğrudan satışını yapamaz. Fakat az sonra değineceğimiz gibi kripto para borsalarından dilediğiniz kripto para birimini satın almak için para kripto para borsalarına para göndermeniz gerekecektir. Tam da bu noktada Vakıfbank hesabınızdan ya da daha geniş bir bakışla, bir banka hesabınızdan kripto para borsası hesabına para gönderirsiniz. Yani bankalar kripto para alabilmeniz için yalnızca bir köprü vazifesi görecektir. Konuyla ilgili daha fazla detaya erişmek isterseniz “Bankalar Neden Bitcoin ve Kripto Para Satmıyor?” isimli makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Vakıfbank’da Kripto Para – Bitcoin Bozdurulabilir Mi?

Satın alırken olduğu gibi elinizdeki kripto paraları bozdururken de Vakıfbank sadece aracılık hizmeti verebilir. Kripto paralardan almak ya da elinizdeki kripto paraları bozdurmak istediğinizde kripto para borsalarına ihtiyacınız olacaktır. Bu kripto para borsalarında sizin gibi kripto parasını bozdurmak isteyen yatırımcılar olacağı gibi alıcılar da olacaktır. Güncel kurlar üzerinden saniyeler içinde kripto paranızı bozdurabilirsiniz. Vakıfbank ya da diğer bankalar bu noktada devreye girerler. Zira borsadaki hesabınızda yer alan TL’lerinizi ya da dövizlerini banka hesabına çekmek isteyebilirsiniz. Paranızı çekmek istediğiniz anda Vakıfbank hesabınıza paranızı aktarabilirsiniz. Bununla birlikte sizin için hazırlamış olduğumuz “Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Bozdurulur?” isimli rehberimizi incelemenizi öneriyoruz.
 
Bunun yanında Vakıfbank hesabınız yoksa ve açtırmak isterseniz, “Vakıfbank Hesap Açma” konumuzu inceleyebilirsiniz. Şubelerden konuyla ilgili destek almak için de Vakıfbank Şubeleri sayfamızda bulunan arama sistemi sayesinde il ve ilçenizi seçerek yaşadığınız yerdeki Vakıfbank şubelerinin adreslerini hızlıca öğrenebilirsiniz.
 
Aynı zamanda bitcoin borsalarında bulunan paranızı banka hesabına aktarıp aktaramayacağınızı da düşünüyorsanız “Bitcoin ve Kripto Para Banka Hesabına Nasıl Aktarılır?” rehber içeriğimize göz atmanızda yarar var. Bununla beraber Vakıfbank hesabınız yoksa ve açtırmak isterseniz “Vakıfbank Hesap Açma” konumuzu, konuyla ilgili şubelerden destek alabilmek için istiyorsanız ancak şubelerin yerlerini bilmiyorsanız “Vakıfbank Şubeleri” konumuzu incelemelisiniz.

Vakıfbank Bitcoin – Kripto Para Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Vakıfbank bitcoin, ethereum ve diğer altcoin kripto para birimleri satışını yapmayan ve bozmayan bir bankadır, demiştik. Kripto para borsalarında yapacağınız alışverişler ardından paranızı Vakıfbank hesabınıza çekebilir ya da kripto para borsalarına para aktarabilirsiniz. Ülkemizde Paribu, BTC Türk gibi yerel ve güvenilir kripto para borsaları bulunur. Aynı zamanda Binance gibi yabancı kirpto para borsaları vardır. Dilediğiniz bir tanesi ile çalışabilirsiniz. Belirtmemiz gerekir ki Vakıfbank ve BTC Türk arasında yapılan bir anlaşmaya göre BTC Türk kirpto borsasından Vakıfbank hesabınıza 7/24 para çekebilirsiniz ve banka hesabınızdan kripto borsasına 7/24 para gönderebilirsiniz. BTC Türk’ün anlaşmalı olmadığı bankalarla ise sabah 9, akşam 16:45 arası EFT işlemi yapılabiliyor.
 
“Ülkemizde en güvenilir kripto para borsaları hangileridir, nereden kripto alınmalı?” diye düşünüyorsanız “Türkiye’de Bitcoin ve Kripto Para Nereden Alınabilir?” isimli makalemizi incelemenizi öneriyoruz.

Farklı Bankaların Bitcoin ve Kripto Hesapları

Farklı bankaların kripto para; bitcoin ya da altcoin hesapları olup olmadığını incelemek için dilediğiniz bankanın konusunu inceleyebilirsiniz. Bundan önce isterseniz sizin için hazırladığımız “Hangi bankalar bitcoin ve kripto para satıyor?” konusunu da inceleyebilirsiniz.

Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Diğer Makaleler