Vakıfbank Dosya Masrafı İadesi

Vakıfbank'tan kullanılan kredilerin dosya masrafını talep edebilirsiniz.


Kullanmış olduğunuz kredilerin dosya masraflarını geri alabilmek için her bankanın uygulamış olduğu prosedür ne yazık ki farklı. Bazı bankalar sorun çıkarabildiği gibi, bazıları da müşterisine çok büyük kolaylık sağlıyor. Vakıfbank da bu süreci uzatan, tüketicilerini az da olsa zorlayan bankalardan. 
2015 Vakıfbank Dosya masrafı iadesi için izlenilmesi gereken yol diğer bankalardan birazcık farklı. Aslında prosedür genel olarak aynı fakat; yine de farklı olduğunu düşündüğünüz yerler olacağından eminiz. 

Vakıfbank Dosya masrafı iadesi için öncelikle herhangi bir Vakıfbank şubesini krediyi kullanan kişinin kimliği ile birlikte ziyaret etmesi gerekiyor. Bu ziyaret sırasında herhangi bir dosya masrafı ödenip ödenmediğine dair bilgi toplamak öncelikli amacımız. Bazı müşteriler, telefon bankacılığı aracılığı ile bilgilerin aktarıldığını hatta, e-mail adresine gönderim sağlandığını belirtmiştir. Yine de şubeye gidip bunu ilk ağızdan öğrenmek en sağlıklısı olacaktır. Özellikle krediyi kullandığınız şubeye gitmeniz daha da uygun olanı. 

Banka yetkilisine döküm almak için başvuruda bulunduğunuzda sizden 100 TL gibi bir tutar talep edeceklerdir. Bu tutar başlangıçta biraz mantıksız görünse de iade talebinde bulunulduğunda itiraz edilen tutarlar arasına katılabilecektir. 

Son 10 yıl için ödenen dosya masrafını gösteren belge elinize ulaştıktan sonra yapmanız gereken bulunduğunuz bölgedeki İlçe Hakem Heyeti'ne başvuruda bulunmak. 

2015 yılı itibarıyla 3.321,17 TL'nin üstündeki tutarlar için Tüketici Mahkemesi'ne, ikamet ettiğiniz bölgede Tüketici Mahkemesi yok ise Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvuruda bulunmanız gerekiyor. 

Vakıfbank Dosya Masrafı için heyete ileteceğiniz dilekçenin içerisine bankadan almış olduğunuz dökümü ve bu döküm için 100 TL ödediğinize dair dekontu da eklemeniz yararlı olacaktır. 

Hakem Heyeti, Vakıfbank'a açacağı dava ile dosya masrafı iadesinin olumlu ya da olumsuz gerçekleşeceğine dair bilgilendirmeyi size yapacaktır. Size heyet tarafından verilen evrakların kaç suret şeklinde çoğaltılması gerektiği başvuru esnasında belirtilecektir. Elinizde bir adet kopya kalması, sonucu öğrenmek için Tüketici Hakem Heyeti'ne gittiğinizde kullanmanız gerekeceğinden önemlidir. 

Davanın olumlu ya da olumsuz sonucu, maksimum 4 aylık bir süre sonunda tarafınıza bildirilecektir.

Diğer Makaleler