Vakıfbank Kur Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Vakıfbank döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı nedir, nasıl açılır? Aklınızdaki soruların yanıtını makalemizde bulabilirsiniz.
Vakıfbank kur korumalı TL mevduat ürünü, tasarruflarını değerlendirirken kurdaki yükselişten etkilenmek istemeyen müşteriler için Vakıfbank tarafından aktif edildi. Böylece yatırımcılar kaygı duymadan, kur riskinden uzak Türk lirası mevduatlarını değerlendirebilecekler. Döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabı, ülkemizdeki döviz tevdiat hesaplarında bulunan dövizlerin Türk lirası olarak tutulması amacıyla açılabilecek bir hesaptır. Yeni Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında döviz endeksli kur korumalı TL mevduat hesabını ilk açıklayan kamu bankalarından biridir Vakıfbank.
 Vakıfbank, devreye alınan bu ürün için faiz oranını kendisi belirleyebilir ya da duyurulan faiz ile mevduatları vadelendirebilir. Bu mevduat ürününün banka tarafından nasıl işleneceğini ve değişimin nasıl yansıtılacağını makalemizde açıklamaya çalışalım.

Vakıfbank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Ürününe Kimler Katılabilir?

Vakıfbank kur endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı ürününe sadece Türkiye yerleşik bulunan gerçek ve tüzel kişiler dahil olabilirler. Ancak Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketler, ilk ortaya çıktığında bu mevduat ürününden faydalanamayacaktı. 2022 yılının Ocak ayında kararda değişikliğe gidilerek, tüzel kişiliği haiz olan şirketler de yatırımlarını bu mevduat ürününe yapabilmektedirler.

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Vakıfbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Vakıfbank kur korumalı TL mevduat hesabı 3 ay, 6 ay, 9 ay, 12 ay vadeler ile açılabilecek. Gün olarak bakıldığında ise 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 günlük vadeler geçerli olabilecek. Normal şartlarda Vakıfbank Vadeli Mevduat ürünlerinin bankanın kendi politikaları ile vadelendirildiğini belirtelim. Ancak bu ürün için yasa koyucunun sunduğu şartlara göre yukarıda belirtilen şartlarda vadeler belirlenebilecek.
 
Vakıfbank kur korumalı TL mevduat hesapları sadece Vakıfbank şubelerinden açılmaktadır. Bankaya giderek Vakıfbank enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat ürününe başvurmak için de Vakıfbank Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek il ve ilçe bilgilerinizi girerek size en yakın şubenin adresini bulabilirsiniz.

Vakıfbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Vakıfbank döviz endeksli ve kur korumalı mevduat hesabı üç finans enstrümanı için TL olarak açılabilecektir. Bunlar Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleridir. Bu üç enstrüman dışında farklı para birimlerinde karşılığı olan mevduat hesapları açılamaz.

Vakıfbank Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Vakıfbank dövize endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat ürünü için banka kendi belirleyeceği faizi kullanabilir. Fakat müşterilerine sunabileceği en düşük politika faizi oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faizi kadar olmak zorundadır. Dilerlerse bankalar da Vakıfbank gibi politika faizi üzerinde bir faiz uygulayarak nemalandırma işlemi yapabilmektedir. Bankanın uygulamış olduğu en düşük faiz oranı yüzde 14 olan politika faizidir. Faiz oranları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Vakıfbank İletişim sayfamızdaki bilgilerden bankaya erişebilir ve destek alabilirsiniz.

Vakıfbank Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Vakıfbank kur korumalı TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün altı defa (saat 10, saat 11, saat 12, saat 13, saat 14 ve saat 15) açıklanan kur belirleyici olacaktır. Biraz detay vermemiz gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız günkü kur alış fiyatı ile vade sonundaki saat 11’de açıklanan kur satış fiyatı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.
 
Birikimini değerlendirmek amacıyla Vakıfbank’a gelen bir yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 20.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına yatırmış olsun. Vade başında 2 TL olan döviz, vadenin sonunda 3,10 TL olarak Merkez Bankasınca satış tutarı olarak açıklanmıştır. Normal mevduat hesaplarında faiz oranı kadar nemalandırılacak olan hesap 2.800 TL faiz alacaktı ve 22.800 TL olarak vade sonunda yatırımcının hesabına eklenecekti. Ancak yatırımcı aynı dönemde döviz almış olsa 10.000 dolar tutarındaki yatırımı 31.000 TL’lik bir getiri sunacaktı. Kur korumalı TL mevduat ürünü sayesinde arada bulunan 8.200 TL Hazine garantisi altındadır ve yatırımcıya vade sonunda ödenecektir. Bu durumda da yatırımcı hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Vakıfbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Vakıfbank kur korumalı TL mevduat hesabında stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Vakıfbank’ta bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Vakıfbank Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Vakıfbank kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 20.000 TL olan yatırımınız 20.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Vakıfbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Vakıfbank kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 1000 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutarın altında para yatıramazsınız. Fakat dilerseniz 1000 TL üzerinde para yatırabilirsiniz.

Vakıfbank Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Vakıfbank kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.
 
 

Diğer Makaleler