Türkiye Vakıflar Bankası kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Türkiye Vakıflar Bankası kimin? Vakıfbank'ın sahibi kim ve hisseleri kimin? Vakıfbank'ta kaç personel çalışıyor? Türkiye'de kaç şubesi var? Bu soruların yanıtlarını bu makalede bulabilirsiniz.


“Vakıfbank ne zaman kuruldu? Kurucusu kim? Türkiye Vakıflar Bankası’nın ortakları var mı? Hisseleri kimin? Vakıfbank devlet bankası mı? Vakıfbank güvenilir mi?” gibi sorular pek çok Vakıfbank müşterisinin ve bankaya mevduat yatırmak isteyen mudiinin sorduğu sorular arasında.  Aynı zamanda “Vakıfbank’ın kaç personeli var? Vakıfbank şube sayısı kaç?” gibi sorular da yine vatandaşlarımız tarafından sorulan sorulardan. Biz de bu yazımızda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını ve daha fazlasını sizlere sunacağız.
 Türkiye Vakıflar Bankası ya da Vakıfbank, ülkemizin köklü ve yerel sermayeli devlet bankası olarak faaliyetlerini sürdüren kamusal sermayeli bankalar arasındadır. Yüzde yüz sermayesi devletin elinden çıkmıştır. Ülkemizdeki bankalar arasında en fazla müşteriye sahip olan bankalardan biridir. Elbette bunda bir devlet bankası olmasının ve kamusal güvenin olduğu bir gerçektir. Fakat Vakıfbank kampanyaları ile de müşterileri kendine çeken önemli bir banka konumundadır. Tüm bankalar gibi 5411 sayılı kanuna ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun düzenlemelerine uygun olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Vakıflar Bankası ne zaman kuruldu? Kurucusu kim?

Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı ya da bildiğimiz adıyla Vakıfbank, Türkiye’nin en büyük üçüncü bankası olma özelliğini kazanmıştır. Vakıfbank, 1954 yılında 6219 sayılı bankaya ait kanunla kuruldu. Bankanın kurulmasının en önemli amacı vakıf gelirleri ile elde edilen paranın en modern şekilde değerlendirilebilmesini sağlamaktı. Türkiye’de bulunan bankalar arasında vatandaşlar tarafından Ziraat Bankası ve Halkbank ile en çok tercih edilen bankalardan biridir. Elbette bunun en temel sebebi bir kamu sermayeli bankaları arasında yer alması yani bir devlet bankası olmasıdır.

Vakıfbank’ın sahibi kimdir?

Vakıfbank bir devlet bankasıdır. Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan mazbut vakıflar ve Türkiye Vakıflar Bankası Emekli Sandığı bankanın sahibidir, dersek yanlış olmayacaktır. Elbette Türkiye Hazinesi de bankanın sahipleri arasındadır. Ortaklık paylarını anlatırken oranları da göreceğiz. Bankanın Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere yurt dışında 3 şubesi var. Bu şubelerden Bahreyn’de bulunan şubesi off-shore hizmeti vermektedir.

Vakıflar Bankası hisseleri kimin? Ortakları var mı?

Vakıflar Bankası’nın 4 farklı hisse tipinde ortakları bulunuyor. A Grubu hisselerde yüzde 27,52’li ve B Grubu hisselerde yüzde 9,93’lük hak sahibi Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı payı bulunur. B Grubu hisselerde diğer mülhak vakıfların payı yüzde 0,07 oranındadır. C Grubu hisselerde Vakıfbank Emekli Sandığı’nın payı yüzde 10,31’dir. Diğer gerçek ve tüzel kişiler ise C Grubu hisselerin yüzde 0,04’üne sahiptir. D Grubu hisselerde ise Türkiye Varlık Fonu’nun oranı yüzde 35,99 olarak karşımıza çıkıyor. Halka açık hisselerin oranıysa yüzde 16,14’tür.

Vakıflar Bankası ülkemizde hangi statüde çalışıyor? Devlet bankası mı?

Vakıfbank, yerli sermaye ile 6219 sayılı özel kanunla kurulmuş bir devlet bankasıdır. Bir diğer deyişle kamusal sermayeli bankadır. Vakıfbank BDDK denetiminde ve 5411 sayılı bankacılık kanununa göre krediler vermekle ve mevduatlar biriktirmekle vazifeli bir bankadır. Eğer bankanın mevduat ürünlerini incelemek isterseniz Vakıfbank Mevduatları sayfamızı inceleyebilirsiniz. Vakıfbank’tan kredi kullanmak istiyorsanız ve bu nedenle faiz oranlarını merak ediyorsanız güncel kredi faiz oranlarını öğrenmek için Vakıfbank Kredileri sayfamızı incelemenizi öneriyoruz. Aynı zamanda Vakıfbank Kredi Kartları sayfamızı inceleyerek bankanın kredi kart ürünlerine de ulaşabilirsiniz. Bunun yanında bankanın iletişim bilgileri için Vakıfbank İletişim sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Vakıfbank şube sayısı kaç? Vakıflar Bankası’nda kaç personel çalışıyor?

Vakıfbank’ın 8 Mayıs 2021 tarihi itibariyle Türkiye çapında 934 şubesi bulunmaktadır. Çalışan sayısı bakımından Türkiye’nin en çok personel çalıştıran üçüncü bankası olan Vakıfbank, bünyesinde 16 bin 743 personele istihdam sağlamaktadır. Bu personellerden 61 tanesi ilkokul mezunudur. 809 lise ve dengi okul mezunu olan personelinden 511’i erkek, 298’i kadındır. Yükseköğretim okulundan mezun olan personel sayısı 13995 olan banka 7221 kadın, 6774 erkek lisans mezunu bulunuyor. Yüksek lisans yapan toplam personeli ise 1878’dir. Bunlardan 988’i kadın, 890’ı erkektir.
 
Şehrinizde bulunan Vakıfbank şubesinin nerede olduğunu merak ediyorsanız sitemizde yapacağınız basit bir aramayla şehrinizdeki şubenin adres bilgilerine, telefon bilgilerine erişebilirsiniz. Arama yapmak için Vakıfbank Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Vakıfbank güvenilir mi?

Vakıfbank elbette güvenilir ve müşterileri tarafından çok güvenilen bir banka konumundadır. Bunda bir kamusal sermayeli banka olmasının etkisi olduğu gibi BDDK tarafından denetlenmesinin de etkisi olduğu bir gerçektir. Bunun yanında banka, farklı finansal inceleme birimleri tarafından da incelendiğinden güven katsayısı daha da artmaktadır. Duyulan güvenin bankalara değil de bankacılık sistemine olduğunu böylece anlayabiliriz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler