Varant Nedir?

Varant fiyatları ve hakkında merak ettikleriniz.


Hisse senetleri piyasası içindeki getirilerin ufak bir sermayeyle katılma şansı tanıyan kısa ve orta uzunluktaki yatırım araçlarına varant denilmektedir. Aynı zamanda hisselerin risk kontrollerinin yapılması için de kullanılır. Sermaye ile alım satım işleri yapıldığında varantlar kaldıraç hisse senetleri piyasası olarak işlerler. Hareketli piyasa beklentilerinde yatırım için kullanılabilir.
Varant, elinizdeki bir hisse senedini ya da endeksi çeşitli vadelerde birtakım fiyatlar üzerinden alım ya da satım olanaklarını tanır. Yatırımcılara herhangi bir yük oluşturmaz ve yatırımcı kişiler varanta ayırdıkları bütçenin asla daha fazlasını kaybetmek gibi durumlar yaşamazlar. Açık satılmayan varantların düşüş oranlarının beklentileri satım varantı olarak yatırımlandırılır.

Varantın Faydaları Nelerdir?


Varant için tam olarak bir hisse denilemez. Hisse ya da endekse göre düzenlenen bir alım ve satım işlemleri yapabilme hakkıdır. Ufak primlerle hisse senetleri üzerine yatırım yapabilmenizi sağlar. Risk en aza indirilerek varant sayesinde sınırsız kazanç imkanı yakalanır.

Sermayanizden ne kadar büyük bir kısım ayırarak yatırım yaparsanız kazanç imkanını yakalayabilirsiniz. İstediğiniz takdirde sermayenizin büyük kısmını kendinize saklayarak sermaye garantili fonlarda oluşturabilirsiniz.

Teminat gerektirmeyen varantlar ile piyasanın düşüşlerinden etkilenmeden para kazanabilirsiniz. Satım varantları risk kontrolleri amacıyla da kullanılabilir varantlardır. Yatırımcılara herhangi bir yüküm uygulanmaz ve piyasanın yapıcı olmasından dolayı risk en alt sınırlarda olur. Stopaj açısından ele alındığı zaman hisse ve endeks varantlarının iki türlüsü de hisse senetlerinin vergilendirilmesi şeklinde vergilendirilir ve stopajı yoktur.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler