Vefat Eden Kişinin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Vefat eden kişilerin kredi kartı borçları ve kredi ödemeleri bankalar tarafından bazı durumlarda silinebilmektedir.
İnsanlar bankalardan aldıkları bireysel krediler ve kredi kartları işlemlerinde bazı zamanlarda sıkıntı yaşayabiliyorlar. Bu tür sıkıntılar arasında ise ansızın ortaya çıkabilen vefat etme durumları yer alabiliyor. Vefat eden kişinin kredi kartı borcunun ne olacağı sorusu ise akabinde akıllara gelmektedir. Ev, eğitim, araç ve tüketici kredisi kategorisinde yer alan kredilerden yararlanmış kişiler vefat ettikleri zaman ödeme konusunda sıkıntılar ortaya çıkabilir.
Bankalar bu tür vefat durumlarında kredi tahsislerinde yaşam sigortasının yapılmasını mecburi kılmıştır. Böylelikle kendilerini vefat durumlarında teminat altına almış olurlar. Özellikle konut kredisi gibi uzun vadeli olan krediler bankalar açısından riskli olduğu için sizlerden yaşam sigortası yapılmasını isterler.

Yaşam sigortaları bankalar ile birlikte yapılacağı gibi aynı zamanda gerekli incelemeler yapıldıktan sonra sigorta şirketleri ile birlikte de yapılabilir. Kredi kartınıza ait olan borçların vefat durumundan sonra geride kalan insanların mağduriyetine yol açmamasını istiyorsanız yaşam sigortası yaptırmayı deneyebilirsiniz.

Kredi Kart Borcundan Dolayı Yakın Akrabalar Yükümlü Tutulur mu?

Borçlarınız bireysel olmasına rağmen, vefat durumlarında kredi kartınıza ait olan borçlarınız yakınlarınızdan tahsil edilebilir. Fakat bireyler bu durumu reddi miras yaptıkları zaman borcu ödemeyebilirler. Bu durum genellikle borçların mirası geçtiği zamanlarda uygulanan bir durumdur.

Kredi Kartı için Yapılan Yaşam Sigortası Borçlar için Güvence Temin Ediyor mu?

Kredi kartları ile ilgili talep edilen yaşam sigortaları vefat olayları meydana geldiği zaman yakınların mağdur olmalarını engeller. Borca ilişkin olan tutar poliçede iletilmiş olan ipotek tutarı ile denk olan rakamdır. Kredi kartı ödemeniz ipotek tutarı üstünden yapılıyor ise arkada kalan borcunuz akrabalarınıza verilir.

Bankalardan Alınamayan Borçlar için Ne Yapılabilir?

Ölen bir kişinin mirası var ise bankalar bu miras üzerinde hak talep edebilirler. Fakat mevcut borç kalan mirastan daha fazla ise bu yolu seçmezler. Ölüm sebebi doğal afetlerden dolayı ortaya çıktı ise bankaların politikalarına göre borç tamamen silinebilir. Bankalar her kişinin olağan bir şekilde yaşamını sürdürürken aniden ölmesi durumunda mirasçılar ve miras üstünde herhangi bir çıkışa ulaşamazlar ise kalan borcu batık kredi olarak ele almayı denerler.

Ayrıca vefat durumu yaşandığı zaman vefat eden kişinin yakınlarının vakit kaybetmeden ilgili bankaya başvurarak kredi kartını iptal ettirmesi ve kapatması gereklidir. Bu işlemi yaptırabilmek için vefat eden kişiye ait olan ölüm belgesinin de yanınızda olması bankalar tarafından talep edilmektedir.

Diğer Makaleler