Viop Nedir?

Viop işlem saatleri ve viop teminat


Viop, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası anlamına gelir. Ekonomik ya da finansal veriler ile sermaye piyasaları araçlarının üstünde yapılan düzenlenmiş vadeli işlem sözleşmeleri ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer araçların sanal ortamlarda alım satım işlerinin yapılabileceği bir piyasadır.
Vadeli işlem sözleşmeleri, Pay Vadeli İşlem Ana Pazarı, opsiyon sözleşmeleri Pay Opsiyon Ana Pazarı ve son olarak Endeks Opsiyon Ana Pazarı şeklinde üç ayrı işlem sistemi olarak pazar oluşturmuştur.

1. Pay Vadeli İşlemler Ana Pazarı

Pay Vadeli İşlemler Ana Pazarı, vadeli işlem sözleşmeleri hizmetini görür. Sözleşmeler belirlenen vadelerde ve önceden belirlenmiş olan fiyatlarla birlikte alım ve satım yükümlülüğünü içeren sözleşmelerdir. Pazar üzerindeki pay vadeli işlem sözleşmeleri işlemini görmektedir.

2. Pay Opsiyon Ana Pazarı

Alım ve satım opsiyon sözleşmeleri işlemlerini görür. Opsiyona sahip olan tarafa belli bir vade ya da vadeye kadar önceden belirlenmiş fiyat, miktar ve nitelikler üzerinden alım satım hakkı verir. Satan taraf sözleşme kapsamında dayanak varlığını almaya ve satmaya yükümlüdür.

3. Endeks Opsiyon Ana Pazarı

Pazar içerisinde ilk olarak BIST 30 endeksi opsiyon sözleşmelerinin işlemlerini görmektedir.

Ülkemizde vadeli işlem ve opsiyon piyasaları ve teminat sistemleri takas kurumunun güvencesi altındadır. İşlem gerçekleştirmeyi düşünen yatırımcılara sözleşme içinde belirlenen teminatların ödenmesi ile yükümlüdürler.

Vade zamanı sona erdiği takdirde alım satım yapılabilir. Vade sona ermeden ters işlemler ile pozisyon sona erdirilir ve teslimat şart değildir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler