​ Western Union PTT Para Transferi İşlemleri 2022

Western Union PTT Para Transferi İşlemleri sayesinde yurt dışına hızlı bir şekilde para gönderebilir, aynı şekilde para alabilirsiniz.
Western Union PTT para transferi işlemleri sayesinde dünyanın birçok noktasından para transferi yapabilirsiniz. PTT üzerinden anlaşmalı olan ülkelere para gönderebilir ve bu ülkelerden para alabilirsiniz.
 Bir ülkeden başka bir ülkeye para gönderme veya alma konusunda PTT ile ortak bir çalışma içerisinde olan Western Union, transfer işlemleri sırasında sizden birtakım bilgiler talep eder. Aynı zamanda talep edilen bilgiler içerisinde karşı tarafın bilgileri de yer alır. Bilgilerin ve para gönderme için oluşturulan kodun, uyuşması durumunda para transferi gerçekleşir. Western Union PTT para transferi işlemleri konusunda birtakım masrafları size veya karşı tarafa yansıtır. Masrafların genelde para gönderen tarafa yansıtıldığı söylenebilir.
 
Western Union para transferi konusunda her ülkeye farklı tarife uygular. Bu yüzden ülkeden ülkeye para transferi konusunda farklı ücretlerle karşılaşmanız söz konusu olabilir. Transfer işlemleri bazı durumlarda dakikalar içerisinde bazı durumlarda ise ertesi gün geçer. Yine bu durumda da ülkeden ülkeye farklılık göstermesi söz konusu olabilir.
 
Para transferi işlemlerinde en çok merak edilen konuların başında, alt ve üst para gönderme limitleri yer alır. Para gönderirken bir üst limit vardır ve herhangi bir ülkeye veya para birimine göre bu limitler değişim göstermez. ABD Doları için üst para gönderme limiti 7500 USD, Euro gönderimlerinde üst limit 7500 Euro, Türk Lirası gönderilerimde ise üst limit 25000 TL’dir.
 
Wester Union para gönderme alt limiti ise yine en çok merak edilen konuların başında yer alır ancak bu konuda herhangi bir alt limit bulunmaz. Dilerseniz 1 kuruş, 1 cent gibi küçük rakamlarda dahi para gönderme masrafını ödeyerek gönderim sağlayabilirsiniz.

Western Union PTT Para Gönderme

Western Union PTT para gönderme işlemi birçok kişi bir karmaşa ve soru işaretleriyle dolu bir işlem olabilir ancak sanıldığı kadar karmaşık ve zor değildir. Hızlı bir şekilde yurt dışına para göndermek mümkündür.
 
Western Union ile yurt dışına para göndermek istiyorsanız, öncelikle size en yakın PTT şubesine gitmeniz gerekir. PTT’de ilgili gişeye yurt dışına para göndermek istediğinizi belirtin. Görevli size bir pusula verir ve bu pusuladaki ilgili alanları hem eksiksiz hem de doğru bilgilerle donatmanız gerekir. Pusulayı doldurduktan sonra görevliye iletip, ne kadar para göndermek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Görevli sistem üzerinden göndereceğiniz paraya göre komisyon tutarını size söyler. Komisyonu ve gönderecek olduğunuz parayı görevliye teslim edebilirsiniz.
 
Görevliye parayı teslim ederken TL, Euro ve Dolar olarak teslim edebilirsiniz. Ayrıca karşıya para gönderirken, paranın hangi para birimiyle gitmesi gerektiğini de belirtebilirsiniz. Ardından geçerli olan kimliği görevliye vererek, işlemlerinize devam edebilirsiniz. Görevli sisteme tüm bilgileri girip, ödemeyi gerçekleştirdikten sonra tarafınıza bir makbuz verecektir. Makbuzun tek nüshası sizde, diğer nüshası ise görevlide kalır.
 
Ödeme işleminin tamamlanması ve makbuzun alınmasıyla birlikte makbuz üzerinde yer alan kod ile karşı taraf parayı rahatlıkla çekebilir. MTCN numarası olarak adlandırılan bu kod, karşı tarafın Wester Union şubesinden para çekmesine yardımcı olur. Bu yüzden işlemler tamamlandıktan sonra bu kodu karşı tarafa teslim edebilirsiniz.

Western Union PTT Para Çekme

Western Union PTT para çekme işlemi ilk etapta size karmaşık gelebilir ve paranın yurt dışından nasıl sizin hesabınıza yatacağı konusu, karamsarlık yaratabilir.
 
Wester Union ile yurt dışından para almak, oldukça basit ve kolay bir işlemdir. Tek yapmanız gereken geçerli kimliğiniz ve karşıdan gelen ödeme bilgilerini hatasız bir şekilde görevliye vermektir. Para çekme işlemi için öncelikle herhangi bir PTT şubesine gitmeniz gerekir. PTT şubesinde Western Union işlemleriyle ilgilenen ayrı bir gişe bulunur. Bu gişeye sıra alarak veya direkt olarak başvurarak, yurt dışından Western Union ile adınıza bir para yattığını söylemeniz gerekir.
 
Görevliye bu bilgiyi vermenizin ardından görevli de size para çekme pusulası iletir. Bu pusulada birtakım bilgiler istenir ve bu bilgileri hem eksiksiz hem de doğru bir şekilde girmeniz büyük önem taşır. Para çekme pusulasında sizden; para gönderen kişinin ad-soyad bilgileri, para gönderilen ülke bilgisi, ne kadar para gönderdiği, gönderilen para birimi, MTCN numarası ve iletişim bilgiler gibi bilgiler talep edilir. Bu bilgileri eksik ya da hatalı doldurmanız durumunda para çekme işleminiz başarısız olur. Bu yüzden karşı taraftan da bu bilgileri doğru bir şekilde almak önemlidir.
 
Söz konusu para çekme pusulasını doldurmanızın ardından geçerli olan kimliğinizi görevliye iletmeniz gerekir. Görevli ise doldurmuş olduğunuz pusulada yer alan bilgileri sistemdeki bilgilerle karşılaştırır ve doğruluğu kontrol eder. Eğer bilgiler doğruysa, para çekme işleminiz onaylanır ve görevli size bir makbuz verir. Makbuzun hemen ardından da para tarafınıza teslim edilir ve para çekme işlemi tamamlanır. Para çekme işlemini sadece TL olarak değil, Euro veya Dolar olarak gerçekleştirebilmek mümkündür.

Western Union PTT Para Alma

Wester Union PTT para alma işleminiz için kimliğiniz ve karşı taraftan size iletilen MTCN numarası ile herhangi bir PTT şubesine başvuru yapmanız gerekir. Para alma işlemi son derece kolay bir işlemdir ve para işlemi sırasında sizden herhangi bir komisyon kesilmez. Komisyon yalnızca, para tarafınıza iletilirken, gönderici tarafından kesilir. Kesilen tutar, göndericinin isteğine bağlı olarak gönderilen paradan veya ekstra olarak ödenir.
 
Para alma işlemleri sırasında geçerli kimlik kullanmak büyük önem taşır. Geçerli kimlik, Türk vatandaşları için farklı, yabancı vatandaşlar için farklıdır. Türk vatandaşları Wester Union ile Türkiye’den para gönderme ya da alma işlemleri yapacakları zaman; nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport gibi belgeleri kullanabilirler.
 
Yabancı vatandaşlar ise Türkiye’den para gönderme veya alma işlemleri için pasaport veya ikamet tezkeresi gibi belgelerle iletişim yapabilirler. Yabancıların para transferi işlemleri sırasında Wester Union ile yapabilecekleri en fazla tutar 12.000 TL’dir. Aynı zamanda bu paraya denk Euro ve Dolar gibi para birimleri de bu sınıra dahildir.
 
Wester Union ile yurt dışından para alabilmek adına para alacak kişinin 18 yaşını doldurması zorunluluğu vardır. Ayrıca yukarıda belirtmiş olduğumuz geçerli kimliklerden herhangi birini yanınızda götürmeniz gerekir. İşlemler sadece hizmet verilen para birimleri çerçevesinde yapılır. Türkiye’de para çekme konusunda geçerli olan para birimleri ise Euro, TL ve dolardır. Size gönderilen parayı alabilmeniz adına MTCN numarası şarttır. Bu numara olmadan para çekmeniz söz konusu olmaz.
 
Western Union PTT para alma konusunda, para gönderilen ülkenin kuralları geçerlidir. Karşı taraftan gönderilen paranın sınırı, ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Bu yüzden yurt dışından tarafınıza gelen paranın alt veya üst sınırı hakkında, yalnızca karşı taraftaki ülkedeki temsilciliklerden, para gönderen taraf bilgi alarak, size bu konu hakkında bilgi verebilir.

Postane Yurt Dışı Para Transferi

Postane yurt dışı para transferi konusunda kullanabileceğiniz en güvenli merkezlerden biridir. Postane, yani PTT sayesinde Western Union üzerinden yurt dışına para gönderebilir ve yurt dışından para alabilirsiniz.
 
Western Union ile yapacağınız para transferi işlemine göre komisyon kesintileri söz konusu olur. Komisyon kesintileri yalnızca gönderen tarafa aittir. Para çekme işleminde ise herhangi bir şekilde komisyon ödemezsiniz. Yurt dışından para alırken, gönderici tarafından size gönderilen şifre sayesinde paranızı kolaylıkla çekebilirsiniz. Çektiğiniz parayı Euro, TL veya Dolar olarak çekebilmeniz mümkünken, para gönderirken de yine Euro, Dolar ve TL olarak paranızı gönderebilirsiniz.
 
Western Union ile postane yurt dışı para transferi yapmak son derece hızlı ve güvenli bir işlemdir. Tüm PTT şubelerinden, yurt dışına para transferi işlemleri yapabilirsiniz.

PTT Western Union ile Gönderilen Para Ne Zaman Karşı Tarafa Ulaşır?

PTT Western Union ile gönderilen para ne zaman karşı tarafa ulaşır?” sorusu, yurt dışı para transferi işlemleri sırasında en çok merak edilen soruların başında yer alır.
 
Western Union ile PTT şubesinden gönderilen veya yurt dışından Türkiye’ye gönderilen herhangi bir para, anında Western Union sistemine düşer. Gönderici taraftan, tarafınıza iletilen MTCN numarasıyla da hemen parayı çekebilmeniz mümkündür.

PTT Western Union ile Hangi Gün ve Saatler İçerisinde Para Çekebilirim?

PTT Western Union ile hangi gün ve saatler içerisinde para çekebilirim?” sorusu hakkında birçok cevap bulabilirsiniz.
 
Western Union PTT para transferi işlemleri için yalnızca PTT’nin mesai saatlerini takip etmeniz gerekir. Western Union firmasının kendince belirlemiş olduğu mesai saatleri, PTT’den yapılmak istenen işlemleri için geçerli değildir. PTT’nin mesai saatleri geçerli olduğu için hafta içi  sabah 08.30 ve akşam 17.30 saatleri arasında para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca merkez ve kalabalık yerde hizmet veren bazı PTT şubelerinin ise Cumartesi günleri 13.00’a kadar açık olduğunu belirtmek isteriz.

PTT Western Union ile Gönderdiğim Parayı İptal Edebilir Miyim?

PTT Western Union ile gönderdiğim parayı iptal edebilir miyim?” sorusu birçok kişi tarafından sıkça sorulan sorular arasında yer alır.
 
PTT üzerinden Western Union ile göndermiş olduğunuz paranın iptalini sağlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, ilgili görevliye gönderdiğiniz paranın iadesini yapmak istediğinizi söyleyip, para ve yanınızda varsa para gönderme pusulasını teslim etmektir. Dakikalar içerisinde iptal işlemi sağlanırken, ne yazık ki para gönderme işlemi sırasında sizden kesilen komisyon ücreti geri iade edilmemektedir.

PTT Western Union ile Gelen Parayı ATM’den Çekebilir Miyim?

PTT Western Union ile gelen parayı ATM’den çekebilir miyim?” sorusunu merak edenlerin sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğu söylenebilir.
 
PTT Wester Union ile gerçekleşen para transferi işlemlerinde herhangi bir şekilde ATM kullanılmaz. Para transferi işlemlerinde güvenlik büyük önem taşır ve bu yüzden kişinin para çekmek veya göndermek için kimlik bilgilerini görevliye verip, kendisini doğrulatması gerekir. Bu yüzden PTT Western Union ile gelen para ATM üzerinden çekilemez. PTT ATM’lerinde böyle bir ekran veya hizmet söz konusu değildir.
 
 

Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler