Wise Avantajları ve Dezavantajları

Wise hesabının avantaj ve dezavantajlarını detaylarıyla sizin için inceliyoruz.


Wise Hesabı, esnek bir hesap olarak sıklıkla kullandığınız banka hesabınıza mükemmel bir tamamlayıcıdır. Bu hesap, uluslararası para transferleri, online alışveriş ve yurt dışı tatiller gibi her türlü döviz işleminizde kullanılabilir. Wise, düşük ücretlerle hizmet verirken, paranızı çevirirken en uygun döviz kurlarını (reel piyasa kuru) kullanarak tasarruf sağlar. Wise Hesabının sunduğu birçok avantajları arasında para gönderme, para saklama ve harcama için geniş bir para birimi yelpazesi sunmasıdır. Böylece dünya genelinde mali işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca, Wise kartını neredeyse dünyanın her yerinde kullanarak, bulunduğunuz ülkenin yerel halkı gibi uygun fiyatlara harcamalar yapabilirsiniz.

Wise Hesabının Avantajları Neler?

Wise hesabının avantajlarını sekiz maddede sıraladık.

Çoklu Para Birimi Desteği

Wise hesabı sayesinde 10 farklı para birimiyle hesap detaylarınızı yönetebilirsiniz. Aynı zamanda mevcut para biriminden farklı para birimlerine de çeviriler yaparak dilediğiniz para biriminde paranızı tutabilirsiniz.

Geniş Para Birimi Portföyü

50'den fazla para biriminde bakiye tutma imkânı sunarak, döviz ihtiyaçlarınızı daha rahat karşılayabilirsiniz. Dolar cinsinden tuttuğunuz paranızı, ödeme zamanı geldiğinde Türk lirasına çevirerek o anki en avantajlı kurdan ödemenizi yapabilirsiniz.

Geniş Coğrafi Kapsam

80'den fazla ülkeye para transferi yapma olanağı sağlar. Böylece global finansal işlemlerinizi kolaylaştırır. Almanya’dan ya da Amerika Birleşik Devletleri’nden Türkiye’ye kolayca para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

Düşük Transfer Ücretleri

Wise, piyasadaki en düşük transfer ücretlerinden birini sunarak, finansal işlemlerinizde tasarruf etmenize yardımcı olur. Elbette bu çok iddialı bir cümle oldu. Ancak firmanın kendilerini böyle tarif ettiklerini de belirtmemizde yarar var. İnternet siteleri üzerinden de takip edebileceğiniz üzere, eğer kendileri o anki en avantajlı fiyatı sunmuyorsa, sunan farklı bir ödeme sistemini öneriyor.

Şeffaf ve Erişilebilir Ücretler

Ücret hesaplayıcısı sayesinde tüm ücretler açık ve kolayca görülebilir hale gelmektedir. Bu da elbette gönderim esnasındaki sürpriz ücretleri ortadan kaldırıyor.

Reel Döviz Kuru Kullanımı

Uluslararası transferlerde dönüşüm işlemleri için gerçek döviz kuru uygulanarak, daha adil ve uygun maliyetli döviz işlemleri yapmanızı sağlar. Araya giren komisyonlar da öyle göz korkutucu değil. Evet, Türkiye’de bile bu böyle!

Wise Kart İle İşlem Ücretlerinden Tasarruf

Wise kart kullanarak uluslararası işlem ücretlerini en aza indirgeyebilir ve döviz alışverişlerinde tasarruf sağlayabilirsiniz. Ne var ki bunun için Wise kartın Türkiye’ye de gelmesini beklememiz gerekiyor. Şu anda Türkiye’de Wise kart kullanımı gerçekleştirilmiyor. Dilerseniz firmanın bekleme listesine adınızı yazdırabilir ve kart kullanıma girdiğinde haberdar olabilirsiniz.

Ücretsiz Hesap Açma ve Kullanma

Wise hesabı açmak ve kullanmak için herhangi bir hesap açma ücreti, aylık veya yıllık ücret ödemenize gerek yok. Bu sayede ek maliyetlerden kaçınarak, paranızı daha verimli kullanabilirsiniz.

Wise Hesabının Dezavantajları Neler?

Wise hesabı, düşük ücretli uluslararası para transferleri ve çoklu para birimi desteği gibi önemli avantajlar sunsa da bazı dezavantajları da göz önünde bulundurmak önemlidir. Özellikle ödeme seçenekleri ve hizmet kapsamındaki sınırlamalar, kullanıcıların Wise hesaplarını kullanırken karşılaştığı temel zorluklardan bazılarıdır. Altı başlıkta bu dezavantajları inceleyelim.

Nakit ve Çek Ödemelerine Destek Yok

Wise hesapları, nakit veya çek ödemelerini kabul etmediği için bu tür işlemler için alternatif yöntemler kullanmanız gerekmektedir. Bu da elbette klasik bankacılık yöntemi olarak karşınıza çıkar. Yani bankacılık kanallarını kullanmaktan henüz kaçınamayacağız.

Kredili Mevduat Hesabı ve Kredi İmkânı Yok

Wise, kredili mevduat hesabı ve kredi alma gibi finansal hizmetler sunmamaktadır. Bu nedenle bu tür hizmetler için başka finansal kuruluşlarla çalışmanız gerekebilir. Elbette bunların başında da bankalar gelir. Bankalar gibi farklı kurum ve kuruluşlar da finansal olarak kredi faaliyetleri yürütse de yerel bazda Türkiye’de fazla tanındıkları söylenemez.

Türkiye'ye Wise Kart Gönderim Hizmeti Bulunmuyor

Wise kart hizmeti, Türkiye için henüz mevcut olmadığından bu hizmetten faydalanamazsınız. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Wise’ın listesine e-posta adresinizi eklerseniz ilk haberdar olacak olanlar arasına katılırsınız ve kolayca kart başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sınırlı Ücretsiz ATM Nakit Çekme

Wise kart ile gerçekleştirilecek ATM'den nakit çekme işlemleri için belirli bir tutarın üzerinde ücret ödemeniz gerekmektedir.

Büyük Euro Bakiyelerine Negatif Faiz Uygulaması

Wise hesabınızda büyük tutarda Euro bakiyesi bulundurmanız durumunda negatif faiz uygulanarak bakiyenizden düşülür. Türkiye için ne kadar tuhaf bir uygulama olarak görülse de Almanya gibi gelişmiş ülkelerde eksi faiz ilkesi uzun zamandır uygulanmaktadır. Konumuzu dağıtmadan ufaktan değinelim bu konuya: Negatif faiz uygulanan ülkelerde bankaların merkez bankalarında tuttukları paradan merkez bankası parası alır. Yani politika paranın tutulmasını değil de dolaşımda olmasını ister. Bu da bankada mevduat biriktirilmesini, mecazen, cezalandırır.

Hesaba Para Yükleme Ücretleri

ACH, banka kartı ve kredi kartı ile hesabınıza para yüklerken belirli ücretler ödemeniz gerekir. Bu durum işlemlerin maliyetini artırarak dezavantaj teşkil eder.
 

Diğer Makaleler