Wise Nedir? Transferwise Güvenilir Mi?

Wise ödeme sistemini derinlemesine inceleyelim. Wise nedir, güvenilir mi gibi soruların yanıtlarını yazımızda bulacaksınız.


Wise (eskiden TransferWise olarak bilinir), sınırları ortadan kaldırarak ucuz, hızlı ve güvenli bir şekilde para transferi yapmanıza olanak sağlar. Şirket, Londra'da yaşayan iki Estonyalı yakın arkadaş tarafından 2011 yılında kurulmuştur. TransferWise, işletme süresinin 10. yılında, yani 2021'de ismini Wise olarak değiştirmiştir. Bu değişikliğin nedeni, şirketin para transferinden daha fazla yeni nesil finans teknolojisi hizmeti sunmasıdır. Ad değişikliğine ve amacın genişlemesine rağmen kullanıcılar para yönetimlerini hala ucuz, hızlı ve şeffaf bir şekilde yapabilirler.

Wise Para Transferlerinde Güvenli Midir?

Söz konusu para transferi olduğunda dikkat edilecek en önemli unsurların başında firmanın güvenilir olup olmadığı geliyor.
Wise'ın aldığı güvenlik önlemleri şunlardır:
 • Hizmet verdiği ülkelerdeki düzenlemelere sıkı bir şekilde uyar.
 • Hesabınızdaki para özel olarak belirlenmiş banka hesaplarında ve yüksek kaliteli likit varlıklarda tutulur.
 • İki adımlı doğrulama sistemi ile yetkisiz kişilerin hesabınıza girişi önlenir.
 • Şirketin güvenlikle ilgili deneyimli bir ekibi bulunur.
Makalemizin devamında bu maddeleri daha da açacağız.

Geleneksel Bankacılığa Göre Devrimsel Bir Bakış

Geleneksel bankacılıkta döviz çevriminde yüksek ücretler, gecikmeler ve okunması zor küçük yazılarla karşılaşabilirsiniz. Wise kendisine bu konuda bazı temel ilkeler belirlemiş ve bu temel ilkeler nezdinde hareket etmektedir.
 • Para transferleri ucuz ve adil olmalı: Wise, para birimlerini o anki gerçek döviz kuruyla dönüştürür. Gerçek döviz kuru, alım ve satım fiyatlarının orta noktasında olan adil bir kur olarak kabul edilir. Google'a girip “dolar ne kadar?” yazdığınızda gördüğünüz döviz kurları gibi düşünebilirsiniz. Wise'da işlem ücretlerini net olarak görebilirsiniz.
 • Para transferleri basit olmalı: Wise uygulaması ve web sitesi, kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak tasarlanmıştır. Adımlar açık ve anlaşılırdır. Sıkı güvenlik önlemleri sayesinde hassas veriler sızdırılmaz.
 • Hızlı olmalı: Wise'da para transferi ve alım işlemleri genellikle hemen veya aynı gün gerçekleşir.

Wise Uygulaması Güvenilir Mi?

Wise, daha önce belirttiğimiz gibi, hizmet sunduğu ülkelerin yasal alt yapısı ile uyumludur. Bu nedenle hizmet sunduğu ülkelerdeki yönetmeliklere tam uyum sağlayarak paranızı uluslararası bankalarda koruma altına alır ve bu doğrultuda iki adımlı doğrulama (2FA) yöntemini kullanarak bireysel ve kurumsal hesaplarınızı güvence altında tutar.

İki adımlı doğrulama nedir?

İki adımlı doğrulama, birçok küresel şirketin uygulamalarında kullandığı bir güvenlik yöntemidir. Bu yöntem, uygulamada istenen noktaya erişmek için iki farklı kimlik doğrulama yöntemi gerektirir. Bu iki adım, şifre ve SMS, yalnızca sizin bildiğiniz bir soru veya parmak iziniz gibi farklı olabilir. Wise'da, SMS veya uygulama tabanlı iki adımlı doğrulama yöntemlerini kullanarak hesap güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

SMS ile iki adımlı doğrulama kurulumu

SMS ile iki adımlı doğrulama kurulumu hakkındaki bilgileri maddeler halinde sıralayalım.
 • Web sitesinde sağ üst köşedeki resme veya uygulamada sağ üst köşedeki üç noktaya tıklayın.
 • "Ayarlar" seçeneğine tıklayın.
 • "İki adımlı doğrulama" seçeneğine tıklayın.
 • Telefon numaranızı tanımlayın.

Uygulama tabanlı iki adımlı doğrulama kurulumu

Wise uygulaması için iki adımlı doğrulama kurulumu maddeler halinde aşağıdadır.
 • Wise uygulamasına giriş yapın.
 • SMS ile iki adımlı doğrulama kurulumunu tamamlayın.
 • "Ayarlar" seçeneğine tıklayın.
 • "İki adımlı doğrulama" seçeneğine tıklayın.
 • Cihazınızı tanımlayın.
 • Bildirimlere izin vererek onay isteklerini alabilirsiniz.
Bunun yanı sıra, Wise'ta çalışan bir güvenlik ekibi de bulunmaktadır. Bu ekip, güncel eğitimler alır ve işlemleri sürekli gözden geçirir. Böylece finansal güvenliğiniz daha da sağlamlaştırılmış olur.

Wise İle Paranız Güvende Mi?

Wise ile paranızın güvende olduğu doğrudur. Wise, dünya genelinde 13 milyondan fazla kullanıcının parasını emanet ettiği bir kuruluştur. Yüksek güvenlikli sistemleri ve kurum içi güvenlik ekibi sayesinde paranızı güvende tutmaktadır. Ayrıca faaliyet gösterdiği ülkelerdeki düzenleyicilerin belirlediği kurallara tam olarak uyum sağlamaktadır. 
Wise; İngiltere'de FCA, Amerika'da FinCen ve Türkiye'de Birleşik Ödeme Hizmetleri aracılığıyla BDDK tarafından denetlenen bir kurumdur. 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren Wise, en rekabetçi gönderim süreleriyle 80'den fazla ülkeye para transferi yapmaktadır. Ayrıca 12 milyondan fazla kullanıcı ayda 8 milyar dolardan fazla para transferi yapmakta ve normal bankaları kullanarak yapacakları transferlerden ayda yaklaşık 4 milyon dolar tasarruf etmektedir.
 
Wise, paranızı 54 farklı para biriminde güvenle tutmanızı sağlar. Ayrıca TrustPilot gibi dünya çapında kullanıcıların deneyimlerini puanladığı sistemlerde de yüksek bir puan almaktadır. TrustPilot'ta 168 bin değerlendirme içinde 5 üzerinden 4.5 gibi çok yüksek bir puanı vardır. Bu nedenle Wise, güvenilir bir elektronik para kuruluşudur ve paranızın güvende olmasını sağlar.

Diğer Makaleler