Yabancıya Konut Kredisi Veren Bankalar

Yabancı uyruklu vatandaşlarımız yurt içinde veya yurt dışında bankaların konut kredisi imkanlarından yararlanabilirler.


Yabancılara mortgage ya da yabancılara konut kredisi seçenekleri ülkemizde son yıllarda tüm bankalar tarafından müşterilerine sağlanmakta olan bir hizmettir. Yabancı uyruklu kişilerin hukuki haklardan mahrum kalmaları durumunda Türkiye’de gayrimenkul alımı yapabilmeleri mümkün olabilmektedir. Nakit ihtiyacı olan yabancılar yine aynı şekilde banka kredisi yolu ile nakit ihtiyaçlarını da giderebilirler.
Yabancıya konut kredisi vermekte olan bankaların her biri kendi sistemleri içerisinde farklı ödeme planları sunarlar. Çeşitli faiz oranları ve farklı ödeme planları konut kredisi almayı düşündüğünüz bankanın şartlarına göre değişebilmektedir.

Sadece Türkiye’de yaşamakta olan yabancılara konut kredisi vermek ile sınırlı olmayan bu hizmetler aynı bankalar tarafından ülke dışındaki yabancı kişilere de kredi alabilme imkanı tanıyor. Yeni çıkartılan Mütekabiliyet Kanunu sonrasında Türkiye’de ev sahibi olmaya başlayan yabancıların sayısında büyük bir artış yaşanmaya başlamıştır. Bu durum bankaların yabancılara konut kredisi imkanları sunması ile doğru orantılıdır. Avrupa ve Amerika vatandaşlarına göre bir kıyaslama yapıldığı zaman bankaların kredi kullandırma oranları ülkemizde daha fazladır.

Yabancıya Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yabancılara konut kredisi vermekte olan bankalar arasında DenizBank, ING Bank, BankPozitif, İş Bankası ve Yapı Kredi bankaları bulunmaktadır. Bu beş ayrı bankanın kendi çalışma sistemleri kendi içerisinde farklılıklar gösterebilmektedir. Yabancıya konut kredisi imkanlarından yararlanmak istediğiniz zaman seçmiş olduğunuz bankanın online bankacılık sayfalarına göz atabilir veya ilgili telefon numaraları üzerinden müşteri hizmetleri ile görüşme yapabilirsiniz.

Kredi talebinde bulunduğunuz zaman sizlerden istenen şartları öğrenebilmek için dilerseniz bankaların size en yakın şubelerine de giderek başvuru talebinizi bildirebilirsiniz. Ayrıca kendiniz bankaya gidemeyecek durumda değilseniz bir avukata davekalet vererek yabancıya konut kredisi imkanlarından yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Tercih edeceğiniz bankaların büyük bir çoğunluğuna dilerseniz telefon ile başvuru da yapabilirsiniz. Ayrıca son yıllarda giderek popüler bir hale gelen internetten kredi başvurusu formlarını da doldurarak sizlere geri dönüş yapmalarını bekleyebilirsiniz. Tüm bu yöntemlerin size uygun olmadığını düşünüyorsanız bankaların ilgili telefon numaralarına SMS göndererek yabancıya konut kredisi başvurularınızı hızlı bir şekilde yaparak başvurunuzun değerlendirmeye alınmasını bekleyebilirsiniz.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler