Yapı Kredi 5D Mevduat

Yapı Kredi 5D Mevduat ile vade tarihinden önce birikimlerinizi farklı para birimlerine vade bozulmadan dönüştürebilirsiniz.


Yapı Kredi 5D mevduat hesabı ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları bu makalemizde sizlere sunuyoruz.
Yapı Kredi’nin tüm müşterileri için uygun, birbirinden farklı mevduat türleri bulunuyor. Çeşitli vadeli mevduat hesaplarından istediğinizi seçerek avantajlı fırsatlarla birikime başlayabilirsiniz. Bununla birlikte klasik mevduat ürünlerinden farklı olarak 5D mevduat hesabı da açabilirsiniz. 5D vadeli mevduat hesabı sahipleri, klasik vadeli mevduat sahiplerine göre daha fazla avantaja sahip olurlar.

Yapı Kredi 5D Mevduat Hesabı Nedir?

Yapı Kredi 5D mevduat hesabı ile normal vadeli hesaptan farklı olarak açtığınız mevduat kontratı üzerinden mevduatın vadesini bozmadan TL (Türk lirası), USD (Amerikan Doları), EUR (Euro), GBP (İngiliz Sterlini), XAU (Altın) gibi beş farklı döviz cinsinden dönüşüm yapabilme ve faiz getirisi elde edebilme olanağı sağlayan bir mevduat hesabıdır.

Klasik vadeli mevduat hesaplarında tek bir para birimi üzerinden işlemler yapabilirsiniz. Eğer tek bir para birimi üzerinden yatırımlarınızı gerçekleştirmek isterseniz, Yapı Kredi Vadeli Mevduat hesabı konumuzu inceleyebilirsiniz. Ancak 5D vadeli mevduat hesabı klasik bir vadeli hesaptan farklıdır.

Yapı Kredi 5D Mevduat Avantajları

Yapı Kredi 5D mevduat hesabı avantajlarını aşağıda inceleyelim:
  • Piyasa hareketlerine binaen döviz dönüşümleri yaparak kur değişimlerinden kar sağlayabilirsiniz.
  • Kur ve faiz değişimleri esnasında arbitraj olanaklarından yaralanabilirsiniz.
  • Vadeli mevduat hesaplarınızdaki birikimlerinizi vade tarihi öncesinde farklı para birimlerine dönüştürmek isterseniz, faiz kaybı yaşamazsınız.

Yapı Kredi 5D Mevduat Hesabı İşleyişi

Yapı Kredi 5D mevduat hesabınızda beş farklı döviz arasından dilediğinizi kullanabilirsiniz. Bu döviz kurları: TL (Türk lirası), USD (Amerikan Doları), EUR (Euro), GBP (İngiliz Sterlini), XAU (Altın).

Dövizinizi Seçin

5D mevduat hesabı için ilk açılışta tek bir döviz cinsinden açılacaktır. İlk etapta anapara ve yatırım yapacağınız döviz cinsini seçmeniz gerekir.

Açılış Emri Verin

Seçilen farklı döviz cinsleri için işletilecek olan faiz oranları üzerinde karar vererek hesap açılış emri verirsiniz.

Yapı Kredi 5D Mevduat Komisyon ve BSMV

Hesap açılış tarihinden itibaren açılış komisyonu ve BSMV tahsil edilecektir. Ancak baştan tahsili yapılan bu tutarlar hesabın vade tarihine kadar kapatılmaması halinde hesaplarınıza iade edilecektir. Aynı zamanda bu tutarlara faiz işletilmeyecektir.

Yapı Kredi 5D Mevduat Faizi

Vade süresi boyunca 5D mevduat hesabına, anapara üstünden işlem başlatıldığında anlaşılan tutar üzerinden gecelik faiz oranı işletilmeye başlanacaktır. Böylece gecelik faiz getirisi elde etmiş olursunuz.

Yapı Kredi 5D Mevduat Döviz Dönüşümü

Vadeli mevduatınızın vade süresi boyunca herhangi bir gün döviz dönüşümü yapmak istediğinizde tek yapmanız gereken gerekli talimatı vermek. Hangi döviz cinsi ya da cinslerinden, hangi miktarlarda ve hangi döviz cinsine dönüşüm yapılacağına ait detaylar dönüşüm talimatında yer almaktadır.

Döviz dönüşümü gerçekleştikten sonra bir sonraki dönüşüme ya da değişiklik yapılmadıysa vade tarihine kadar her döviz birikiminde anapara üzerinden mevduat hesabı başlangıcında belirlenen oranlarda faiz işletilir.  

5D Mevduat Hesabının Sona Ermesi

Vade geldiğinde, anapara ve faiz gelirleri ile açılık komisyonu ve BSMV tutarları da hesabınıza geçecektir. 5D mevduat hesabı, vade tarihinde uzatılmayarak mevduat sonlandırılır.

Yapı Kredi 5D Mevduat Hesabı Vergilendirme

Yapı Kredi 5D mevduat hesabında vergilendirme 01.01.2013 tarihli Bakanlar Kurulu kararınca Türk Parası ve Yabancı Para vadeli mevduatlarda uygulanan stopaj oranları uygulanır.

Yapı Kredi 5 D Mevduat Açılışında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yapı Kredi 5d mevduat hesabı açılışı sırasında her bir döviz cinsi için belirlenen faiz oranları vade boyunca geçerli olacaktır. Aynı zamanda gecelik olarak yalnızca anapara olarak temdit olunur fakat vade sonunda temdit olmayacaktır. Ayrıca mevduat hesabınızı açtırırken döviz cinsi seçiminde seçmiş olduğunuz döviz cinslerinde tanımlı hesaplarınızda yeterli bakiyenizin bulunması gerekir. Eğer tanımlı döviz cinsinde hesabınız bulunmuyorsa 5D mevduat hesabı açılırken gerekli olan döviz hesabı da açılacaktır.

Döviz hesabınızı açtırırken seçtiğiniz döviz cinsi ya da cinsleri dışında farklı bir döviz cinsini ekleyemezsiniz. 5D mevduat hesabında mevduat süresi anaparanın ne kadar süreyle hesaba bağlanacağını ve ne kadar süreyle gecelik faiz getirisi işletileceğini gösterir. Ürünü işlem tarihiyle valör tarihi arasında iptal ederseniz, açılış komisyonu ve BSMV hesabınıza iade edilecektir. Ancak valör tarihinden sonra iptal etmeniz durumundaysa açılış komisyonu ve BSMV tutarı tarafınıza iade edilmeyecektir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler