Yapı Kredi bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama 2022

Yapı Kredi bireysel emeklilik başvurusu yapmak ve sorgulama işlemi yapabilmek için bu yazımızı incelemenizi öneriyoruz.


Yapı Kredi bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulaması yapmak isteyen katılımcıların Yapı Kredi bireysel emeklilik planlarını incelediklerini ve konuyla ilgili bilgi aradıklarını biliyoruz. Her zaman müşterilerinin memnuniyeti için çalışan banka, bireysel emeklilik sisteminin ortaya çıkmasıyla birlikte bireysel emeklilik sektörüne de giriş yaptı. Bu konuda da Allianz Yaşam ve Emeklilik ile çalışan banka, Allianz Yaşam ve Emeklilik acentesi olarak hizmet vermektedir.
 Bu makalemizde biz de “Yapı Kredi bireysel emeklilik başvurusu ve sorgulama” konusunda sizlere bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konudan önce ise “Bireysel emeklilik nedir? Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik ilişkisi nedir? Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik bireysel emeklilik avantajları neler? Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının ve fonların ne gibi önemi ve katkısı var?” gibi bireysel emeklilik katılımcılarının merak ettiği diğer soruları inceleyeceğiz.

Yapı Kredi Allianz Yaşam ve Emeklilik bireysel emeklilik sistemi nedir?

Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemi, Allianz Yaşam ve Emeklilik şirketi için yürütülen bir özel emeklilik sistemi uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Biz öncelikle genel bireysel emeklilik sistemi hakkında bilgi verecek olursak; geleceğiniz için erkenden tasarruf etmenizi, para biriktirmenizi sağlayan alternatif bir emeklilik sistemidir. Bankalar aracılığı ile yapılabildiği gibi emeklilik şirketleri aracılığı ile de bireysel emeklilik çalışması yapılabilir. Burada özellikle belirtmek gerekir ki Yapı Kredi, Allianz Yaşam ve Emeklilik şirketi adına acentelik yapar. Yani siz Yapı Kredi üzerinden bireysel emeklilik işlemlerinizi yürütürken, esasen işlemlerinizi gerçekleştirecek olan şirket Allianz Yaşam ve Emeklilik Hayat ve Emeklilik olacaktır. Zira bankalar kendileri bizzat bireysel emeklilik alanında hizmet veremezler.
 
Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik tarafından sunulan bireysel emeklilik hizmetleri planlar halinde müşterilere sunulmaktadır. Bu planlardan hangisini seçeceğiniz yapacağınız katkı payı ödemesine göre değişiklik gösterecektir. Örnek vermek gerekirse aylık 200 TL dolaylarında bir ödeme yapma gücünüz varsa, sistem size Kişiye Özel Plan Paketi seçeneğini sunacaktır. Bununla birlikte 100.000 TL başlangıç kapitali ödemeniz halinde 200 TL’lik Safran Plan önerilir. Bu tamamen ödeme stratejinize göre değişecektir. Az sonra tüm detayları ile bu emeklilik planlarını inceleyeceğiz.

Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı nedir?

Allianz Yaşam ve Emeklilik Hayat ve Emeklilik, bireysel emeklilik sisteminde katkı payı toplamada, devlet katkısı kazanmada ve fon yönetiminde aracı bir kurum olarak sizlere yardımcı olacaktır. Devlet katkısı, 100 TL’lik yatırımlarınıza devlet tarafından 30 TL eklenmesi anlamına gelir basitçe. Devlet desteği katkısını daha iyi anlamak için “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” isimli makalemizi incelemenizi öneriyoruz.
 
Allianz Yaşam ve Emeklilik’te basit bir hesaplama yapmamız gerekirse, biz Kişiye Özel Plan paketi üzerinden anlatacağız. Aylık asgari katkı payı olan 200 TL üzerinden ve 10 yıllık bir süre ile hesaplamaya başlarsak; 200 aylık katkı payı x 120 ay = 24.000 TL toplam birikim olarak hesaplama sonucu ortaya çıkacaktır. Böylece ortaya hesap edilebilecek toplam katkı payı çıkar. 24.000 TL birikim tutarı x %30 devlet katkı oranı = 7.200 TL devlet katkısı tutarı olarak hesaplanır. Emekli olarak sistemden ayrılmanız durumunda 24.000 TL birikim tutarı + 7.200 TL devlet katkısı + (Fon getirisi hesaplanmamıştır) = 31.200 TL ile sistemden emekli olursunuz.
 
Bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz “Bireysel emeklilikte devlet katkısı ne kadar?” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz. Bu makalemizde bireysel emeklilik sisteminde devlet katkısının önemini ve özelliklerini detaylı şekilde sizlere sunduk.

Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik 3 yıllık devlet katkısı tutarı

3 yıl sistemde kalarak, isteğinizle sistemden ayrılırsanız, 200 TL aylık katkı payı tutarı x 36 ay = 7.200 TL toplam birikiminiz olacaktır. Katkı payı hesabı için de 7.200 x %30 = 2.160 TL devlet katkısı tutarı hesaplanacaktır. Ancak sistemden erken çıkacağınız için bu tutarın sadece yüzde 15’ini alabileceksiniz. Hesaplamasını yaparsak, 2.160 devlet katkısı tutarı x yüzde 15 = 324 TL devlet katkısı tutarı olarak hesaplanacaktır. Toplamda ise hesaplamamız gerekirse, 7.200 + 324 TL = 7.524 TL sistem çıkarken alabileceğiniz tutar olacaktır. Tabi ki yine bu hesaplamada fon getirilerinin hesaplanmadığını belirtelim.

Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik 6 yıllık devlet katkısı tutarı

Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik bireysel emeklilik aracılığı ile sistemde 6 yıl kaldığınız ve sonrasında ayrılmak istediğinizi varsayalım. Yine Kişiye Özel Plan seçildiğinde, 200 TL aylık katılım payı x 72 ay = 14.400 TL toplam birikim tutarı olacaktır. Devlet katkısı için de 14.400 x %30 = 4.230 TL olarak hesaplandığını görebiliriz. Sistemden ayrılmaya karar verdiğiniz için de bu devlet katkısı tutarının sadece yüzde 35’ini alabileceksiniz. Hesaplamamızı yaparsak, 3.600 TL devlet katkısı x %35 = 1.512 TL devlet katkısı tutarı alabileceksiniz. O halde 14.400 TL toplam birikim tutarı + 1.512 = 15.912 TL ile sistemin ayrılabilirsiniz. Yine hatırlatalım; bu hesaplama dahilinde fon getirileri hesaplanmamıştır.

Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik 10 yıllık devlet katkısı tutarı

Yapı Kredi – Allianz Yaşan ve Emeklilk bireysel emeklilik sisteminde 10 yıl boyunca Kişiye Özel Plan dahilinde kalan biri için hesaplamalar yapacağız. Ama şunu da belirtelim ki iki farklı hesaba ihtiyaç duyacağız. İlk durumda 10 yıl sistemde kaldığınızı ama emekli olmadan yani 56 yaş öncesinde sistemden ayrılacağınızı kurgulayacağız. Diğer hesaplamada ise 56 yaşını doldurmuş, 10 sene sistemde kalmış olduğunuzu varsayacağız.

Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik bireysel emeklilik planları nelerdir?

Yapı Kredi’ın da diğer bankalar ve emeklilik şirketleri gibi bireysel emeklilik sistemi birikimleri için hazırladığı bireysel emeklilik planları bulunuyor. Katılımcının kendi istek ve öngörüleri ile katılım payı tutarlarına göre işlem yapabileceği bu paketlerde bulunan fonları tercih ederek yatırımlarınızı artırabilir ve geleceğe daha umutlu bakabilirsiniz. Ancak önce belirtelim ki sadece bireysel emeklilik planlarına göz gezdireceğiz. Bankanın grup planlarına bu yazımızda değinmeyeceğiz. Şimdi bireysel planları incelemeye başlayalım.

Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemi Kişiye Özel Plan

Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemi Kişiye Özel Plan paketindeki aylık en az katılım payı tutarı 200 TL olarak belirlenmiş. Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yıl içinde ayrılanlar için aylık brüt asgari ücretin %75’i, sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yılını dolduran sözleşmelerden beş yıldan önce ayrılanlar için, aylık brüt asgari ücretin %50’si tutarında giriş aidatı tutarı kesilecektir. Kişiye Özel Emeklilik Planı’nda katkı payı üzerinden yönetim gider kesintisi uygulanmaz.

Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemi Safran Plan

Yapı Kredi bireysel emeklilik sistemi Safran Plan, zorunlu başlangıç kapitali gerektiren bir plan olarak karşımıza çıkıyor. Bu planda zorunlu başlangıç kapitali olarak 100.000 TL ödemeniz durumunda ayda asgari katkı payı olarak 200 TL ödersiniz. Giriş aidatı olarak; sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yıl içinde ayrılanlar için aylık brüt asgari ücretin % 75’i, sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yılını dolduran sözleşmelerden beş yıldan önce ayrılanlar için aylık brüt asgari ücretin % 50’si tutarı ücret kesilmektedir. Safran Emeklilik Planı’nda katkı payı üzerinden yönetim gider kesintisi uygulanmaz. Ek yönetim gider kesintisi de bu planda bulunmuyor. Safran Emeklilik Planı’nda birikim üzerinden de herhangi bir gider kesilmemektedir.

Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik bireysel emeklilik avantajları nelerdir?

Yapı Kredi – Allianz Yaşam Emeklilik bireysel emeklilik sisteminde bankanın sağladığı bazı avantajların olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle grup paketlerinde özel avantajlar ve imkanlar hem çalışanlar hem de işverenler için ortaya çıkabilir. Bu ve bunun gibi avantajlar diğer bankalarda da bulunabilir. Planlar içinde bulunan avantajlı fonlar, fonları yönetecek olan profesyonel fon yöneticileri, yüzde 25 oranında devlet desteği olanağı da bulunur. Güvenli ve şeffaf bir sistem olması nedeniyle gözünüz arkada kalmadan işlemlerinizi yapabilirsiniz. Zira paranız Takasbank hesaplarında bulundurulur. Daha detaylı olarak bireysel emeklilik avantajlarını incelemek isterseniz, “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” isimli konumuzu incelemenizi öneriyoruz.

Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik bireysel emeklilik başvuru şartları nelerdir?

Yapı Kredi – Allianz Yaşam ve Emeklilik bireysel emeklilik başvurusu için sistemin içinde bulunan bazı şartları da bilmemiz gerekiyor. Bireysel emeklilik sistemine başvuru yapabilmek için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Mavi Kart sahibi olmak ve medeni hakları kullanabilir olmak şartları yeterlidir. Eskiden 18 yaş sınırı bulunan sistemde artık bu şart ortadan kalkmış durumda. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz “18 yaş altı bireysel emeklilik” konumuzu okuyabilirsiniz.

Yapı Kredi bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?

Yapı Kredi bireysel emeklilik başvurusu yapmak için size en yakında bulunan Yapı Kredi şubelerine uğrayabilir ve bilgi isteğinde bulunabilirsiniz. En yakın Yapı Kredi şubesinin nerede olduğunu merak ediyorsanız Yapı Kredi Şubeleri sayfamızı ziyaret ederek yerini öğrenebilirsiniz. Şubeye gitmeden de bireysel emeklilik başvurusu yapabilmeniz mümkündür. Bankanın internet sitesi üzerinden başvuru yapmak için Yapı Kredi Bireysel Emeklilik sayfasını ziyaret edebilir ve orada bulunan formu doldurarak işlem yapabilirsiniz. Banka sizinle iletişime geçmeyecektir. Bunun yerine Allianz Yaşam ve Emeklilik acentesi ya da Allianz Yaşam ve Emeklilik yetkilisi sizinle iletişime geçerek bilgi verecektir.
 
Aşağıdaki telefon numaraları üzerinden de bireysel emeklilik başvurusu ile ilgili bilgi almanız mümkün olacaktır. Detaylı bilgi için “Yapı Kredi Bireysel Emeklilik İletişim ve Müşteri Hizmetleri” linkindeki konumuzu takip edebilirsiniz.
 
Yapı Kredi iletişim merkezi numarası: 0 850 222 08 00
Allianz Yaşam ve Emeklilik Emeklilik müşteri ilişkileri numarası: 0 850 222 0 638
 
Daha fazla bilgiye ulaşmak ve diğer firmalar / bankalar için de başvuru durumlarını değerlendirmek isterseniz “Bireysel emeklilik başvurusu nasıl yapılır?” konumuzu inceleyebilirsiniz.
 

Diğer Makaleler