Yapı Kredi bireysel emeklilik iptali ve para iadesi 2022

Yapı Kredi bireysel emeklilik para iadesi ve Yapı Kredi - Allianz Hayat bireysel emeklilik iptali konusundaki tüm bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.


Yapı Kredi bireysel emeklilik iptali ve para iadesi ile ilgili banka müşterileri ve Anadolu Hayat Emeklilik bireysel emeklilik katılımcıları internet üzerinden aramalar gerçekleştirebiliyor. Katılımcılar ya da banka müşterileri çok çeşitli nedenlerden dolayı bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak isteyebiliyor. Elbette en önemli sebebin sistem üzerinde sağlanan birikimin, yokluk zamanlarında alınmak istenmesi olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle de bu yazımızda bireysel emeklilikten nasıl çıkabileceğinizi, paranızı bireysel emeklilik şirketinizden nasıl iade alabileceğinizi açıklayacağız. Daha detaylı bilgi için “Bireysel emeklilik nasıl iptal edilir? İletişim ve SMS” konumuzu incelemenizi öneriyoruz.
 Bireysel emeklilik sistemine uzun yıllar boyunca katkı payı ödemeyi istemediğiniz için ya da nakit ihtiyacınızın olmasından dolayı bireysel emeklilik iptali düşüncesi kafanızda oluşabilir. Hatta bu düşüncenizin yanında bazı soru işaretleri de oluşacaktır. Nasıl bireysel emeklilik iptali yapabilirim? Bireysel emekliliğimi iptal edersem ne gibi dezavantajlarla karşılaşırım? Bireysel emeklilik iptalinde yapılabilecek yasal kesintiler nelerdir? Kesinti tutarı tahsil edildikten sonra emeklilik hesabımdaki bakiye ne kadardır? Para iadesi nereye kaç günde yapılır? Yapı Kredi bireysel emeklilik iptali ve para iadesini ele aldığımız bu yazıyı okurken zihninizi meşgul eden tüm bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Bireysel emeklilik sistemi nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, emeklilik döneminizi aktif ve sağlıklı bir şekilde geçirebilmeniz adına aktif çalışma yaşamınızda sizi birikim yapmaya teşvik eden bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Bireysel emeklilik hesabınıza düzenli şekilde katkı payı ödeyerek mevcut yaşam standartlarınızı emekliliğinizde de devam ettirebilir, yoğun iş temponuz nedeniyle ertelemek zorunda kaldığınız birçok şeyi gerçekleştirmek için fırsat bulabilirsiniz.
 
Bireysel emeklilik sisteminde yatırdığınız katkı payları geniş emeklilik yatırım fonları yelpazesinden seçeceğiniz yatırım fonlarında adeta kartopu gibi büyür. Ayrıca ödeyeceğiniz her katkı payının yüzde 30'u kadar devlet katkısı ile birikiminiz değerine değer katar. Hem devlet katkısının kurgulanışı hem de kartopu etkisi sebebiyle bireysel emeklilik sistemi uzun vadeli yatırım için uygundur. Uzun vadede karşılaşabileceğiniz bazı sorunlar size sistemden erken ayrılmayı düşündürtebilir. Ancak bireysel emeklilik iptalinin bazı dezavantajlarının olduğunu da hatırlatmak gerekir.

Bireysel emeklilik iptalinde karşılaşabileceğiniz dezavantajlar

Bireysel emeklilik sisteminde katılımcıyken gerek emeklilik sisteminin size sağladığı haklar gerekse emeklilik sözleşmeniz uyarınca emeklilik şirketinizin size sunduğu fırsatlar sayesinde oldukça avantajlı bir konumdayken bireysel emeklilik iptali durumunuzda bazı avantajlarınız kaybolmaktadır. Bireysel emeklilik sözleşmeniz gereğince emekli olmadan sistemden erken ayrılmanız durumunda hem hayat ve emeklilik şirketlerinin hem de devletin gelir devinimi kısa bir süreliğine sekteye uğrar. Bunun sonucunda gerek devlet gerekse emeklilik şirketleri eksi yönlü mali tablolar ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durum çeşitli şekillerle size aksettirilerek tazmin edilmeye çalışılır. Açıkladığımız durumlarla ilgili sonuçları genellikle aşağıdaki gibi görmeniz mümkündür.
  • Bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkınızı elde edemeden bireysel emeklilik iptali durumunuzda sisteme giriş tarihinizden kaynaklanan süreye ilişkin haklarınızı kaybedersiniz.
  • Bireysel emeklilik iptalinizde gerek hesabınız adına yatırdığınız katkı payları gerekse hesabınızdaki birikim üzerinden yapılabilecek çeşitli yasal kesintiler nedeniyle istediğiniz verimi bireysel emeklilik sisteminden elde edemeyebilirsiniz.
  • Devlet katkısı hesabınızda bulunan tutara tamamıyla hak kazanabilmeniz için bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkını elde etmiş olmalısınız. Aksi halde devlet katkısı hesabınızdan sistemde geçirdiğiniz süreye bağlı olarak farklı oranlarda kesintiler yapılmaktadır.
  • Bireysel emeklilik iptali halinde, bireysel emeklilik sistemindeki vergi avantajını yitirirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminde 10 yıldan az kaldığınız hallerde ,10 yıldan fazla kalıp emeklilik hakkını elde edemeden bireysel emekliliğinizi iptal ettiyseniz oranında sisteme ödediğiniz katkı paylarının getirisinden stopaj kesintisi yapılmaktadır.
Bireysel emeklilik sisteminin sağladığı avantajları da incelemek isterseniz “Bireysel emeklilik sisteminin avantajları nelerdir?” makalemizi okumanızı öneriyoruz.

Bireysel emeklilik sisteminden emekli olmaya hak kazanılması ve bireysel emeklilik iptali

Bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunuz tarihten itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmanız koşuluyla 56 yaşınızı tamamlamanızın ardından emekliliğe hak kazanırsınız. Emeklilik hakkınızı elde etmenize karşın isterseniz katkı payı ödeyerek sistemde yer alan avantajları kullanmaya devam edebilirsiniz. Üstelik katkı payı ödemeye devam ettiğiniz sürece yüzde 25 oranında devlet katkısı alabilirsiniz. Acaba, emeklilik hakkınızı kullanabilmek adına aynı şirkette ya da farklı şirketlerde bulunan bireysel emekliliklerinizi iptal ettirmeniz şart mıdır?
 
Aynı şirkette ya da farklı şirketlerde birden fazla emeklilik sözleşmenizin bulunması halinde bu sözleşmelerden herhangi birinden emeklilik hakkını elde ettiğiniz anda yürürlükteki diğer sözleşmelerinizin tarafı olan emeklilik şirketine başvurarak emeklilik hakkı kazandığınız sözleşmeniz ile beraber seçeceğiniz diğer sözleşmelerinize ilişkin başvuruda bulunduğunuz şirketteki sözleşmenize ilişkin hesabınız ile birleştirme yoluyla, emeklilik hakkınızı tüm sözleşmeleriniz adına kullanabilirsiniz.

Bireysel emeklilik iptali nasıl sağlanır?

Bireysel emeklilik sözleşmenizi dilediğiniz anda feshederek bireysel emeklilik iptali işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Burada önemli olan hususun altını bir kez daha çizmemizde fayda vardır. Bireysel emeklilik sözleşmenizi iptal ederek sistemden ayrılmanız durumunda emekli olmanın size sağlayacağı bazı avantajları kaybedebilirsiniz.

Bireysel emekliliğinizi iptal ettirme sürecinde takip edeceğiniz adımlar sözleşmenizi sunan bankadan bankaya; emeklilik şirketinden emeklilik şirketine değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden bireysel emekliliğinizi iptal ettirmek istediğinizde sözleşmenizin emeklilik hizmeti sunucusu olan banka ya da emeklilik şirketiyle irtibata geçerek iptal sürecini şirketin iletişim kanalları aracılığıyla öğrenmeniz daha iyi olabilir. Örneğin bazı bankalar bireysel emeklilik iptalini internet şubeleri üzerinden yapabiliyorken kimi şirketlerde bireysel emeklilik iptali için çağrı merkezi ile iletişime geçilmelidir.

Yapı Kredi bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır?

Yapı Kredi Bankası, bireysel emeklilik sistemindeki iştiraki Allianz Yaşam ve Emeklilik A.Ş. tarafından hazırlanan 5 farklı emeklilik planını müşterileri ile tanıştırmaktadır. Yapı Kredi’nin sunduğu emeklilik planlarını inceleyebilmek adına Yapı Kredi şubelerine gidebilir ya da Allianz’ın resmi internet sayfasından ürünler menüsü üzerinden bireysel emeklilik planlarına bakabilirsiniz. Banka şubesinde yer alan Allianz Yaşam ve Emeklilik’in temsilcisi bireysel emeklilik danışmanı ile istişare ederek kendi istekleriniz doğrultusunda yapılandırabilirsiniz. Yapılandırdığınız emeklilik planının Allianz tarafından kabul edilmesi durumunda sözleşmeyi imzalayarak bireysele emeklilik sistemine dahil olabilirsiniz. Bireysel emeklilik sistemine Yapı Kredi kanalları aracılığıyla katılım sağlamış olsanız da bireysel emeklilik iptali için atmanız gereken adımlar çok daha farklı yollardan olacaktır.

Yapı Kredi şubelerinden bireysel emeklilik iptali

Bireysel emeklilik iptali işleminizin nasıl gerçekleşebileceği hakkında Yapı Kredi şubelerinden bilgi alabiliyorken emeklilik sözleşmenizin fesih sürecini, sözleşmenizin diğer tarafı olan Allianz Yaşam ve Emeklilik’in müşteri hizmetleri kanalı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla Yapı Kredi şubelerinden bireysel emeklilik iptali yapılamamaktadır.

Allianz Yaşam ve Emeklilik bireysel emeklilik iptali

Allianz Yaşam Emeklilik’in hazırladığı bireysel emeklilik planından ayrılmak için bireysel emeklilik iptali talebinizi Allianz Müşteri Hizmetlerini arayarak oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda bireysel emeklilik iptali işleminiz için Allianz’ın internet sitesindeki Online İşlemler üzerinden talep oluşturabilir veya ayrılma talep formunuzu Allianz Müşteri Hizmetleri’ne iletebilirsiniz. İptal talebinizin oluşmasının ardından ilgili birim bilgilendirilme yapılabilmesi için tarafından en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

Müşteri Hizmetleri Merkezi üzerinden bireysel emeklilik iptali

Allianz Müşteri Hizmetleri’ni 0 850 724 55 00 numaralı hat üzerinden aradıktan sonra ilgili tuşlamalar sonucunda Allianz Yaşam ve Emeklilik’in bireysel müşteri temsilcisine ulaşabilirsiniz. Devam eden bireysel emeklilik sözleşmeniz için cayma bildiriminize ya da bireysel emeklilik iptali isteğinize dair talebinizi oluşturabilirsiniz. Talebinizin oluşturulmasına müteakiben ilgili birim size gerekli bilgilendirmeyi yapabilmek ve istediğiniz takdirde ayrılma talep formunuzu size ulaştırabilmeleri için en kısa süre içinde size dönüş gerçekleştirecektir.

Allianz Yaşam ve Emeklilik Ayrılma talep formu ile bireysel emeklilik iptali

Allianz Yaşam ve Emeklilik’in ayrılma talep formunu kendi el yazınız ile doldurup imzaladıktan sonra yanına kimlik fotokopinizi ekleyerek bireysel emeklilik iptali talebinizi Allianz’a posta, faks ya da e-posta yolu ile ulaştırabilirsiniz. Allianz Genel Merkezi’nin Allianz Tower Küçükbakkalköy Mahallesi Kayışdağı Caddesi No:1 34750 Ataşehir / İstanbul adresine posta yoluyla iletebilirsiniz. Allianz Yaşam ve Emeklilik’in Müşteri Hizmetleri’ne istek@allianz.com.tr adlı e-posta adresine veya 0 (216) 556 67 77 faks numarasına gerekli evraklarınızı gönderebilirsiniz. Evraklarınızın Müşteri Hizmetleri Merkezi’ne ulaşmasının ardından iptal işleminiz başlatılacaktır.

Allianz Online üzerinden bireysel emeklilik iptali

Allianz’ın https://www.allianz.com.tr/tr_TR.html#!/view1 URL adresli internet sayfası üzerinden sağ üstteki giriş yap butonuna tıklayarak Allianz Online sayfasına geçip T.C. kimlik numaranız ve Allianz şifreniz ile Allianz Online’a giriş yapabilirsiniz. İlgili menü üzerinden bireysel emeklilik iptali talebinizi oluşturabilirsiniz.

Yapı Kredi bireysel emeklilik sözleşmesinden cayma

Bireysel emeklilik teklif formunuzu imzaladığınız ya da mesafeli satışta teklifi onayladığınız tarihi takip eden 60 gün içinde bireysel emeklilik sözleşmenize dair cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Sözleşmenizden caymanız durumunda, cayma bildiriminizin şirkete ulaştığı andan itibaren vermiş olduğunuz katkı payı ödeme talimatlarınız şirket tarafından iptal edilir.

Yapı Kredi bireysel emeklilik sisteminden çıkışta para iadesi

Yapı Kredi bireysel emeklilik para iadesi konusunda fazla araştırma yapıldığını biliyoruz. Bireysel emeklilik şirketleri, emeklilik faaliyetleri sonucunda oluşan masrafları karşılamak amacıyla giriş aidatı kesintisi, fon toplam gider kesintisi ve yönetim gider kesintisi olmak üzere üç farklı kesinti türü uygulayabilirler. Emeklilik şirketleri yasal limitler dahilinde bu kesintilerin oranlarında farklı uygulamalara gidebilirler. Bireysel emeklilik iptali sonrasında yapılacak stopaj kesintisi ya da bilindik adıyla gelir vergisi kesintisi, birikiminizin emeklilik yatırım fonlarında elde ettiği getiri üzerinden yapılmaktadır. Emekliliğe hak kazanmadan önce bireysel emekliliğinizi iptal ettirirseniz emeklilik sözleşmenizin yapısına göre stopaj kesintisinin yanı sıra fon toplam gider kesintisi veya yönetim gider kesintisi de ödeyebilirsiniz.

Yapı Kredi emekli olmadan bireysel emeklilikten çıkmak

Bireysel emekliliğiniz haricinde devlet katkısı hesabınızdaki tutarın tamamına hak kazanamadığınız için emeklilik sisteminde geçirdiğiniz ters orantılı olarak kesinti yapılacaktır. Tüm bu kesinti kalemleri hesabınızdaki bakiyeden tahsil edildikten sonra hesabınızdaki birikim belirtmiş olduğunuz banka hesabınıza Allianz Yaşam ve Emeklilik tarafından 20 iş günü içerisinde iade edilir. Bireysel emeklilik sözleşmenizden caymanız durumunda Allianz Yaşam ve Emeklilik, yaptığınız tüm ödemelere sözleşmenizin hükümleri uyarınca yapılabilecek kesintiler dışında herhangi bir kesinti yapmaksızın ödediğiniz katkı payı üzerinden elde edilmiş getiriniz varsa bu getiri tutarına stopaj kesintisi uyguladıktan sonra hesabınızda kalan bakiyeyi istediğiniz banka hesabına aktarır.

Diğer Makaleler