Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Yapı Kredi'de bitcoin, ethereum alınıp satılabilir mi? Yapı Kredi bitcoin ve diğer kripto para hesapları var mı? Soruların yanıtları için makalemizi inceleyebilirsiniz.


Yapı Kredi bitcoin, kripto para hesabı nasıl açılır? Yapı Kredi Bankası’ndan kripto para alınabilir mi, bozdurulabilir mi?” tarzında sorular, kripto para piyasalarıyla ilgilenen pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Biz de bu soruları ve merak edilen diğer soruları bir araya getirerek bu içeriği sizlere sunuyoruz. Bitcoin, ethereum ve diğer altconler, kripto para piyasalarında işlem gören kıymetli ürünler. Bu ürünler son dönemlerde oldukça hareketli. Ülkemizde de oldukça rağbet gören bu kripto para birimleri hakkında yatırımcılar araştırmalarını sürdürüyor.
 Satoshi Nakamoto adında bir kişi ya da bir grup Bitcoin’i 2008 yılında ortaya çıkardığında kimse bu kadar popüler olacağını ve talep göreceğini, üstelik de peşinden bu kadar altcoini beraberinde ortaya çıkaracağını tahmin etmiyordu. Fakat hem dünya da hem de zamanla ülkemizde kripto para birimlerine ilgi oldukça arttı. Bu ilginin temelinde şüphesiz yatırımcıların kendi para birimlerine, döviz para birimlerine ve altın gibi maden değerlerine yatırım aracı olarak fazla güvenmemeye başlaması yatıyor. Aynı zamanda kripto para birimlerinin mekândan ve merkezden uzak yapısı onu daha fazla güvenli yapan bir başka nokta.

Neden Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Açılmak İsteniyor?

Yapı Kredi bitcoin ve kripto para hesabı açılmak istenmesinin ana nedeni, ülkemizde kripto paralara yatırım yapmak isteyen bir kısım yatırımcının kripto para borsalarına güvenmemesi. Bu nedenle de kripto para yatırımlarını güvendikleri bankalar üzerinden yapmanın daha güvenli olacağını düşünüyorlar. “Yapı Kredi bitcoin ve kripto para hesabı nasıl açılır? Kripto para alma satma işlemi nasıl yapılır?” gibi sorular da bu düşüncelerden türüyor. Şimdi dilerseniz başlıklar halinde bu sorulara yanıtlar bulmaya çalışalım.

Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Açmak Mümkün Mü?

İlk sorumuzla başlarsak, “Yapı Kredi bitcoin ve kripto para hesabı nasıl açılır?” Yapı Kredi, ülkemizde en güvenilen yerli bankalar arasında bulunuyor. Arkasında ülkemizin en köklü ailelerinden biri bulunuyor. Bu nedenle kripto para piyasalarına girerek kripto paralara yatırım yapmak isteyen yatırımcıların bu bankayı neden tercih etmek istediklerini kolayca anlayabiliriz. Ancak Yapı Kredi, kripto para borsalarına para gönderip kripto para borsalarından para çekebileceğiniz bir banka olsa da doğrudan kripto para satın alabileceğiniz, elinizdeki kripto parayı döviz gibi bozdurabileceğiniz bir banka değil.
 
Sadece Yapı Kredi değil, ülkemizde işlem gören hiçbir banka müşterilerine kripto para ve bitcoin hesabı açamaz! Türkiye’de mevcut bankacılık kanunları ve BDDK düzenlemeleri bankaların krediler vermesine ve mevduatlar toplamasına izin veriyor. Yönetmeliklerde kripto para hesabı ile ilgili bir tabir kullanılmaması ise bankalar üzerinden herhangi bir banka hesabı açılmayacağını bizlere gösteriyor.

Yapı Kredi Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Alınır?

Yapı Kredi bitcoin ve kripto para hesabı açamayacağınız için doğrudan kripto para satın alabileceğiniz bir banka değildir. Ülkemizdeki bankacılık mevzuatları bankada kripto para hesabı açılmasına müsaade etmediği gibi, bankadan kripto para almanıza da müsaade etmiyor. Fakat bankanın kripto para hesabı olmaması ya da doğrudan kripto para satmaması, kripto para piyasalarında sistem dışında kalması anlamına da gelmemektedir. Yapı Kredi ve diğer bankalar, kripto para borsaları ve yatırımcı arasında önemli bir köprü niteliği taşırlar. Aşağıdaki başlıklarda konuyu detaylandıracağız. Fakat bu konuyla ilgili daha detaylı bir yazı okumak istiyorsanız “Bankalar Neden Bitcoin ve Kripto Para Satmıyor?” isimli makalemizi okumalısınız.

Yapı Kredi Kripto Para – Bitcoin Bozdurulabilir Mi?

Yapı Kredi kripto para ve bitcoin bozdurmak için de yetkili değildir. Yukarıdaki başlıkta kripto para satamadığını belirtmiştik, doğal olarak doğrudan yatırımcının kripto parasını da satın alamıyor. Konuyu biraz daha açarak anlatmamız gerekirse, yatırımcının elinde bulunan kripto parayı bozdurmak için yatırımcının kendisi gibi satıların ve alıcıların olduğu bir platforma yani borsaya ihtiyacı vardır. Kripto borsalarında alıcı ve satıcılar buluşarak, güncel kur üzerinden bitcoin, ethereum ve diğer altcoinler için alış – satış işlemleri gerçekleştirirler. Sonrasında yatırımcılar, paralarını çekmek istediklerinde Yapı Kredi TL ya da döviz hesaplarına elde ettikleri geliri çekebilirler. Tersini de düşünürsek, kripto para almak isteyen bir yatırımcı da kripto para borsasına TL ya da döviz biriminde para gönderebilir. Böylece Yapı Kredi Bankası’nın yatırımcı ve borsa arasında bir aracı olduğunu, doğrudan kripto para alıp satmadığını görmüş oluyoruz. Bitcoin ve Kripto Para Nasıl Bozdurulur?” yazımızda konuyla alakalı daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.
 
 
Siz de kripto para borsalarına para göndermek ya da bozdurduğunuz paranızı hesabınıza aktarmak istiyorsanız bir banka hesabına ihtiyacınız var. Yapı Kredi’tan hesap açmak isterseniz Yapı Kredi Hesap Açma sayfasından hesabınızı nasıl açacağınızı öğrenebilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak isterseniz de Yapı Kredi şubelerine uğrayabilirsiniz. Yapı Kredi Şubeleri sayfamızda il ve ilçe bilgilerini girerek basit bir arama yaparak yaşadığınız yerdeki Yapı Kredi şubelerinin adreslerini, telefon numaralarını öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi Bitcoin – Kripto Para Almak İçin Ne Yapılmalıdır? 

Ülkemizde Yapı Kredi’den ya da geniş açıdan bakarsak, bankalardan ziyade kripto para satın almak ve satmak için bir kripto borsasına ihtiyacınız olacaktır. Fakat yalnızca kripto para borsalarına girmekle işiniz bitmiyor. Alıcıysanız para göndermeniz, satıcıysanız para çekmeniz gerekecektir. Burada da bankalar devreye girer. Türkiye’de kripto borsası olarak işlev gören yerel borsalar; Paribu ve BTC Türk bulunuyor. Elbette diğer firmalar da var ancak en çok tercih edilenleri burada sizlerle paylaşıyoruz. Bir de yabancı borsalar bulunuyor. Bunların en büyük temsilcileri ise Binance’dır.
 
Yerel borsalardan BTC Türk ise pek çok banka ile anlaşmalıdır. Ancak şimdilik Yapı Kredi ile anlaşması bulunmayan BTC Türk, anlaşmalı olduğu bankalardan 7/24 havale imkânı sunmaktadır. Anlaşma sağlanmamış diğer bankalarla ise resmî tatil olmayan hafta içlerinde sabah 09:00, akşam 16:45 arasında EFT olanağı sunmaktadır. “Türkiye’de Bitcoin ve Kripto Para Nereden Alınabilir?” başlıklı yazımızı inceleyerek Türkiye’de kripto paraların nerelerden, hangi borsalardan alınabileceğini öğrenebilirsiniz.

Farklı Bankaların Bitcoin ve Kripto Hesapları

Farklı bankaların kripto para; bitcoin ya da altcoin hesapları olup olmadığını incelemek için dilediğiniz bankanın konusunu inceleyebilirsiniz. Bundan önce isterseniz sizin için hazırladığımız “Hangi bankalar bitcoin ve kripto para satıyor?” konusunu da inceleyebilirsiniz.

Akbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Denizbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Fibabank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Garanti BBVA Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Halkbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
ING Bank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
QNB Finansbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Şekerbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
TEB Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Türkiye İş Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Vakıfbank Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?
Ziraat Bankası Bitcoin ve Kripto Para Hesabı Var Mı?

Diğer Makaleler