Yapı Kredi Çeyiz Hesabı

Yapı Kredi çeyiz hesabı ile devlet destekli mevduat birikimi gerçekleştirebilirsiniz. Tasarruf ettikçe faiz kazandıran çeyiz hesabı Yapı Kredi'de.


Yapı Kredi çeyiz hesabı hakkında merak ettiğiniz tüm detayları aşağıdaki makalemizde sizler için anlatıyoruz.
Genç çiftlerin evlilik için teşvik edilmeleri ve yaşayabilecekleri maddi imkansızlıkları aşmalarına yardımcı olmak adına bankalar, devlet destekli çeyiz hesapları ile genç çiftleri desteklemektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2016 Nisan’ında hayata geçirdiği uygulama ile yuva kurmak isteyen genç çiftlere devlet katkısı sağlanmaktadır. Devlet katkısı oranı da yüzde 25’leri bulduğu için, evlenecek olan gençlere kendi birikimlerinin yanı sıra devlet de hatırı sayılır bir destek vermektedir.

Çeyiz hesapları sayesinde gençlerin birikim eğilimleri artırılarak uzun süreli tasarruf yapmalarını amaçlayan ve şartlara riayet gösterilmesi durumunda, devlet katkısının da tasarrufa eklenerek ödendiği bir tasarruf türüdür. Toplumun tasarrufa teşvik edilmesi de bu hesapların amaçlarından bir tanesidir.

Yapı Kredi Çeyiz Hesabı Nedir?

Yapı Kredi çeyiz hesabı en az üç yıl boyunca düzenli ödemelerle, uzun süreli tasarruf sağlayan, devlet destekli mevduat hesabıdır. Çeyiz Hesabı, size avantajlı faiz oranlarıyla birikim imkânı sağlar. Her ödeme döneminde güncel oranlardan yararlanırsınız. Üstelik dilediğiniz anda ödemelerinizi gerçekleştirip her dönemde iki kez para çekme hakkınız vardır. Hesap açılış tarihi itibariyle yatırılması gereken tutardan fazla olan bakiyenizi, tamamına kadar çekebilirsiniz. Aylık ya da üçer aylık ödemelerle, en az 3 yıl vade için çeyiz hesabı açtırabilirsiniz.

Yapı Kredi Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi çeyiz hesabı açabilmek için Yapı Kredi şubelerine gitmeniz gerekiyor. Mobil bankacılık ya da internet bankacılığı üzerinden çeyiz hesabı açmanız şimdilik mümkün değil. Çeyiz hesabının yönetmelikle belirlenen esaslarına göre, ortak hesap olarak açılamayacağı bilinmelidir. Yalnızca Türk lirası cinsinden çeyiz hesabı açabilirsiniz.

Çeyiz hesabı açtırmak için, önce bankada hesap açtırmanız faydanıza olacaktır. Size en yakın Yapı Kredi şubesini öğrenmek için Yapı Kredi Şubeleri sayfasından sorgulama yaptırabilirsiniz.

Kimler Çeyiz Hesabı Açabilir?

Türk Vatandaşlık Kanunu’nun 28. Maddesi kapsamına giren ya da 24 yaşını doldurmamış ve henüz evlenmemiş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çeyiz hesabı açarak hemen birikime başlayabilir.

Çeyiz Hesabı Başvuru Belgeleri

Banka şubesine giderken yanınızda T.C. Kimlik belgenizin veya Mavi Kart sahibiyseniz Mavi Kart’ınızın bulunması gerekiyor.

Yapı Kredi Çeyiz Hesabı İle Ne Kadar Kazanırım?

Yapı Kredi Çeyiz hesabıyla; mevduat faiz getirisi elde edebilir, tasarrufunuzun yüzde 25’ine kadar devlet desteğinden yararlanabilirsiniz. Yapı Kredi çeyiz hesabı açtıktan sonra vadelere göre farklı devlet katkısı ve azami katkı tutarları karşınıza çıkacaktır. Eğer 36 ila 47 ay vadeyle çeyiz hesabınızı açarsanız, devlet katkısı oranı yüzde 20 ve azami katkı tutarı da 6.500 Türk lirası olacaktır. Fakat 48 ila 59 ay vadeyle çeyiz hesabı açmayı seçerseniz, birikiminize devlet katkısı oranı yüzde 22 ve azami katkı tutarı da 7.500 Türk lirasına yükselecektir. Son olarak da 60 ay ve üzeri vadeyle çeyiz hesabı açarak birikim yapmaya başlarsanız, devlet katkı oranı yüzde 25’e çıkacaktır ve azami katkı tutarı da 9.000 Türk lirası olarak yansıyacaktır.

Aylık olarak ödeme yapmanız halinde en az 155,26 ila en fazla 1.552,65 Türk lirası arasında düzenli olarak ödeme talimatı verebilirsiniz. İlk hesap açılışında da bir defaya mahsus olmak üzere 23.289,62 Türk lirasına kadar bir tutarı hesabınıza yatırabilirsiniz. Üç aylık talimatlarda limitlerin üç katına çıkacağını da belirtelim.

Çeyiz Hesabı Faiz Getirisi

Her bir ara vade sonunda çeyiz hesabınız için faiz getirisi tahakkuk ettirilerek ara vade başlarında anaparanıza eklenir. Eğer tahakkuk tarihleri tatil günlerine denk geliyorsa, tahakkuk tarihi, tatil günlerini takip eden ilk iş günü olarak belirlenecektir.

Yapı Kredi Çeyiz Hesabı Avantajları

Yapı Kredi çeyiz hesabı avantajlarını inceleyelim:
  • Şartların yerine getirilmesi halinde, evlilik tarihi itibariyle birikim tutarınız esas alınarak devlet katkısına hak kazanırsınız.
  • Düzenli ödeme gününü her ara dönemde bir kez; ödeme sıklığını (aylık ya da üçer aylık periyotlar) her ara vade sonundaki faizin tahakkuk gününde; ödeme tutarınızı ise Yönetmelikçe belirlenen tutar limitleri içinde sınırsız olarak değiştirebilirsiniz.
  • Ödeme ayı ya da üç aylık dönem içinde üst sınırı geçmeyecek biçimde birden çok ödeme yapma imkânınız bulunur.
  • Çeyiz hesabı sahibiyseniz, bir dönem içinde iki defa para çekme hakkına sahip olursunuz.
  • Çeyiz hesabınız için yapacağınız her bir ödeme, internet bankacılığında kullanılan, güncel ve en yüksek yıllık faiz oranları ile nemalandırılır.

Yapı Kredi Çeyiz Hesabı Ödeme Bilgileri

Sözleşme açılışında belirlediğiniz ödeme planına göre aylık ya da üç aylık periyotlar halinde düzenli ödemeler yapmanız gerekir. Yapı Kredi vadesiz mevduat hesabı sahipleri, vadesiz mevduat hesaplarından veya yine Yapı Kredi nezdinde asıl kart hamili olduğunuz, sadece bir tane bireysel kredi kartınızdan düzenli ödeme talimatı verebilirsiniz.

Ödeme gerçekleştirmek istediğiniz vadesiz mevduat hesabınızda yeterli bakiye bulunmadığı durumlarda, ödeme alınamaz ve ay sonuna kadar alt limit kadar ödeme yapılmazsa ödeme atlanmış sayılır. Bunun önüne geçmek isterseniz iki farklı vadesiz mevduat hesabınızdan, çeyiz hesabınıza ödeme yapılması için talimat verebilirsiniz.

Kredi kartı ödemelerinizde ise, kredi kartınıza ait hesap kesim tarihinde provizyon alınacaktır. Son ödeme günü geldiğinde çeyiz hesabınıza aktarılarak ödeme gerçekleşecektir.
Ara ödeme yapmak istediğinizde bunu kredi kartınız ile gerçekleştiremezsiniz. Ara ödemeler yalnızca vadesiz mevduat hesapları aracılığıyla yapılmaktadır.

Ödeme işleminizi şubeden ödemenin yapılacağı işgünü mesai bitimine kadar iptal edebilirsiniz. Vadesiz hesaptan ödeme iptali söz konusuysa, ödeme vadesiz hesabınıza iade edilir. Kredi kartından ödeme yapmışsanız ve iptalini isterseniz, kredi kartınıza ödeme iade edilir.

Çeyiz Hesabı Yasal Kesintileri

Yapı Kredi çeyiz hesabı için vergi kesintisi, birer yıl ara ile dönem sonunda geçerli olan cari vergi oranları üzerinden hesaplanır. Yıllık olarak faiz tutarı üzerinden yüzde 10 oranında bir stopaj kesintisi uygulanır. Stopaj oranında meydana gelecek değişiklikler, değişiklik tarihi itibariyle hesaba yansıtılacaktır. Ana vadesinden önce hesabınızı kapatmanız durumunda, hesap kapatma tarihi itibariyle tahakkuk eden stopaj kesintisi, vergiler gibi tutarlar çeyiz hesabınızdan tahsil edilecektir.

Çeyiz Hesabı Devlet Katkısı Nedir?

18 Nisan 2016 tarihinden itibaren çeyiz hesabı açtıran ve 24 yaşından büyük olmayan gençlere sağlanan çeyiz hesabı katkısıdır.

Devlet Katkısıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Aylık periyotta ödemeler için bir dönem içinde üç defadan fazla, üç aylık periyotta ödemeler içinse bir dönem içinde bir defadan fazla düzenli ödeme aksatılmamalıdır.

Düzenli Ödemeler

Evlilik öncesi en az üç yıl boyunca çeyiz hesabına düzenli ödemeler yapmalısınız.

Devlet Katkısına Kimler Başvurabilir?

Devlet katkısı başvurusu için 27 yaşını doldurmamış ve daha önce evlilik yapmayıp ilk evliliğini yapmış olan kişiler başvuru yapabilirler. En az üç yıl boyunca yönetmelikte esas kriterlere uygun şekilde ödemelerini düzenli olarak yapmış tüm Yapı Kredi çeyiz hesabı sahipleri devlet katkısından yararlanabilmektedir.

Devlet Katkısı Başvurusunda Gerekli Belgeler

Devlet katkısı başvurusunda bulunmak için de evlilik tarihinden itibaren altı aylık süre içinde uluslararası aile cüzdanınız ve ilk evliliğiniz olduğuna dair nüfus müdürlüklerinden temin edebileceğiniz belge ile Yapı Kredi şubelerine müracaat etmeniz yeterli olacaktır.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler