Yapı Kredi Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir?

Yapı Kredi döviz endeksli, kur korumalı TL mevduat hesabıyla alakalı merak ettiğiniz tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.
Yapı Kredi kur korumalı TL mevduat hesabı banka tarafından yatırımcıları için duyuruldu. Döviz endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat ürünü, ülkemizde bulunan döviz cinsi mevduat hesaplarındaki mevduatların fazlalaşması üzerine devreye sokuldu. Yapı Kredi’nin de bu ürünü kısa sürede müşterilerine sunmuş oldu.
 Bu makalemizde ürünün banka tarafından nasıl işletileceğini ve diğer merak ettiklerinizi açıklamaya çalışacağız.

Yapı Kredi Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Hangi Kurları Kapsıyor?

Yapı Kredi döviz endeksli ve kur korumalı TL mevduat hesabı üç finans enstrümanı için açılabilecektir. Bunlar Amerikan doları, İngiliz sterlini ve euro yabancı para birimleridir. Bu üç enstrüman dışında farklı para birimlerinde bu mevduat hesabı açılamayacaktır. Aynı zamanda 20 Aralık 2021 tarihine kadar açık bulunan döviz tevdiat hesaplarında bulunan doları bu ürüne çevirenlere daha uygun faiz oranları da sağlandığını diğer bankalarda görüyoruz. Yapı Kredi kur korumalı TL mevduat ürününde de benzeri olabilir.

Yapı Kredi Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Ürününe Kimler katılabilir?

Yapı Kredi kur korumalı, döviz endeksli TL mevduat hesabı, ülkemizde yerleşik bulunan gerçek ve tüzel kişilerce tercih edilebilecek. Merkez Bankasının sonradan getirdiği bir düzenleme ile Gerçek Kişi kavramına açıklık getirdi. Buna göre, gerçek kişiler; Yurt dışında işçi, serbest meslek müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişileri ifade etmektedir. Tüzel kişilik olarak varlıklarını sürdüren şirketler döviz endeksli mevduat ürününden 2022 yılının Ocak ayından itibaren faydalanmaya başladılar. Amaçlanan, özellikle döviz tevdiat hesaplarında yatırımı bulunan vatandaşların tasarruflarını Türk lirası bazlı varlıklara yöneltmeye teşvik etmek. Tüzel kişilik ünvanlı şirketler ise kar beklentili ticari faaliyetler için elinde döviz bulundurabilirler. 

Mart 2022'de alınan bir kararla gerçek kişiler için zaman kısıtı ortadan kaldırıldı. Tüzel kişiler için de 21 Aralık 2021 olarak belirlenen kısıt tarihi 31 Aralık 2021 olarak yeniden düzenlendi. Buna göre tüzel kişilerin 31 Aralık 2021 tarihine kadar olan döviz tevdiat hesaplarındaki dövizler için kur korumalı TL mevduat hesabı açılabilecek.

Yapı Kredi Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Kaç Ay Vadeli Açılır?

Yapı Kredi kur korumalı TL mevduat hesabı sadece belirli süreler için açılabilir. 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay vade ile açılabilecek olan mevduat ürünü, gün olarak hesaplandığında 92 gün, 181 gün, 272 gün ve 366 gün olarak hesaplanacaktır. Bankanın normal Türk lirası mevduat hesaplarını incelemek isterseniz Yapı Kredi Vadeli Mevduat linki üzerinden oranlara erişebilirsiniz.

Yapı Kredi Döviz Endeksli, Kur Korumalı Türk Lirası Mevduat Faiz Oranı En Düşük Kaç?

Yapı Kredi dövize endeksli, enflasyon korumalı TL mevduat hesabı için banka kendi faizini belirleyebilir. Ancak en düşük ölçekte kullanması gereken faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın belirlemiş olduğu politika faiz oranıdır. Bankalar, özelde de Yapı Kredi, politika faizi üzerinden bir faiz vererek nemalandırma yapabilir. Şu anda Yapı Kredi ürün için bir açıklama yapmadığından faiz oranı ile ilgili bir bilgi sunmayacağız. Ancak ürün açıklandığında faiz oranını buradan duyuracağız.
 
Faiz oranlarıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz bankanın müşteri iletişim hattına Yapı Kredi İletişim sayfamızdan erişebilirsiniz. Size en yakın Yapı Kredi şubesini bulmak isterseniz de Yapı Kredi Şubeleri sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Yapı Kredi Döviz Endeksli, Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Kur Farkı Ödemesi

Yapı Kredi enflasyon korumalı, döviz endeksli TL mevduat ürünü için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın her gün altı defa saat başı (10, 11, 12, 13, 14, 15 saatlerinde) açıklayacağı kur belirleyici olacaktır. Detaylara inmemiz gerekirse, mevduat hesabını açtırdığınız günkü kur alışı ile vade sonundaki kur satışı kıyaslanacak ve yüksek olan oran üzerinden hesaplama yapılacaktır. Aşağıda bir örnek işlem yapalım.
 
Yatırımcı, yüzde 14 faiz ile 45.000 TL parasını kur korumalı TL mevduat hesabına 366 günlüğüne yatırmış olsun. Vade başlangıcında 9 TL olan döviz, vade sonunda 17,25 TL olmuşsa, bu durumda kişi döviz almış olsaydı parasını 86.250 TL olarak bozdurabilecekti. Ancak mevduat hesabındaki tutar vade sonunda 51.300 TL’de kaldı. İşte bu aradaki 34.950 TL fark Hazine tarafından kişinin hesabına ödenecektir. Bu durumda da kişi hem yüzde 14’lük faiz getirisini elde etmiş olacaktır hem de kur farkı hesabına yatacaktır.

Yapı Kredi Kur Korumalı TL Mevduat Hesabında Stopaj Olacak Mı?

Yapı Kredi kur korumalı TL mevduat hesabında herhangi stopaj uygulaması bulunmayacaktır. Bankaların normal mevduat hesapları için stopaj ödemesi gerçekleştirilir. Fakat bu ürün için stopaj ödenmemesi kararlaştırıldığından Yapı Kredi’de bulunan döviz endeksli TL mevduat hesabındaki paranız vade sonunda size stopaj kesintisi yapılmadan yansıtılacaktır.

Yapı Kredi Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduattan Vade Dışında Para Çekmek

Yapı Kredi kur korumalı TL mevduat hesabı için en önemli konulardan biri de vade öncesinde para çekmektir. Vade sonu beklenmeden para çekilmesi durumunda hesap vadesiz mevduat hesabına dönecek ve faiz hakkı ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanında elbette kur koruması da söz konusu olmayacağından, yukarıdaki örneği dikkate alırsak; 45.000 TL olan yatırımınız 45.000 TL olarak kalacaktır.

Türk Lirası Vadeli Mevduat Hesapları Kur Korumalı TL Mevduat Hesabına Entegre Olabilir Mi?

Türk lirası vadeli hesaplar da enflasyon korumalı, döviz endeksli Türk lirası mevduat hesabına entegre olabilecektir.

Yapı Kredi Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı En Düşük Yatırım Limiti Var Mı?

Yapı Kredi kur korumalı TL mevduat ürünü için en düşük yatırım tutarı 1.000 Türk lirası, maksimum ise 500 milyon Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Yapı Kredi Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı Yenilenebilir Mi?

Yapı Kredi kur korumalı TL mevduat hesabı süresi bittiğinde şirketler ve kişiler için yenileme yapılabiliyor. İlk çıktığı dönemde tek seferlik açılabilen bu hesap, yatırımcının istemesi halinde yenilenebilmektedir. Bu yenileme için kur tutarı, hesabın ilk açıldığı zamanki kur ile aynı olacaktır.
 
Konuyla ilgili daha fazla bilgiye erişmek isterseniz Döviz Endeksli, Enflasyon Korumalı TL Mevduat Hesabı Nedir? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Diğer Makaleler