Yapı Kredi Fonlu Mevduat

Yapı Kredi fonlu mevduat hesabı, klasik mevduat hesaplarına göre yüzde 0,25 ile yüzde 0,75 oranında daha fazla getiri sağlayabilmektedir.


Yapı Kredi fonlu mevduat hesabı nedir? Yapı Kredi fonlu mevduat hesaplama konularında merak ettiğiniz detayları sizler için araştırdık. Aşağıdaki makalede gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.
Mevduat faiz getirisi ile kazanan yatırımcılar için bankacılıkta farklı bir yöntem daha bulunuyor, fonlu mevduat hesapları. Bankacılıkta değişen mevduat hesap faiz oranları yatırımcıların farklı kanallar aramasına ve sonucunda da bankaların fonlu mevduat hesaplarını ortaya çıkarmasına sebep oluyor. Böylece bu tür yatırım hesaplarına mevduatlarını emanet eden yatırımcılar, hem garanti bir birikim geliri elde ediyor hem de seçtiği yatırım fonunun gelirine ortak olabiliyor.

Elbette bankalar, bu ürünleri için ana hatları yatırımcı için kendisi belirliyor. Fonlarda yüzde 50 orana kadar yatırım imkânı sağlayan bankalar, fon için en az yüzde 10 yatırım imkânı sunmakta. Burada özellikle belirtmek gerekirse, tüm bankalar için ortak bir nokta bulunuyor. O noktaysa, bu hesapların özünde birer vadeli hesap olarak görülmeleridir. Zira bu hesaplardaki mevduatın belli bir oranıyla fon yatırımı yapılmakta, kalanı da vadeli mevduat hesabında değerlendirilmektedir.

Fonlu Mevduat Hesabı Nedir?

Fonlu mevduat hesaplarında klasik mevduat hesaplarına göre daha fazla mevduat faizi ödenebilmektedir. Bu tür mevduatlar klasik mevduat hesaplarına nazaran 0,25 ile 0,75 puan daha karlı olabiliyor. Ancak belirtmekte yarar var, bankalar bu yüksek faiz fırsatını belli bir dönem içinde sunabiliyorlar. Bazı bankaların bir aylık paketlerinde bu faiz oranları bulunabilirken bazılarında süre altı aya çıkabiliyor.

Bu tür mevduat hesaplarında yatırımcıların yatıracağı mevduat tutarları da önemlidir. Bazı bankaların 100.000 Türk lirası altında yatırım imkânı vermediğini söyleyelim. Fakat farklı bir banka ise 10.000 Türk lirası mevduat ile yatırım kabul edebiliyor. Bir standart uygulama söz konusu değil.

Yapı Kredi Fonlu Mevduat Hesabı

Yapı Kredi fonlu mevduat hesabında birikimlerinizin, isteğinize bağlı olarak yüzde 10’unu, yüzde 20’sini ya da yüzde 30’unu yatırım fonlarında değerlendirebilir; kalanı için de 29 ila 90 günlük vadeli mevduat hesabınızda faiz getirisi elde edebilirsiniz. Hesap açmak için 10.000 Türk lirası alt limit ve 3.000.000 Türk lirası da üst limit olarak belirlenmiştir. Birikiminizi aylık vadede liste faiz oranları ile değerlendirebileceğiniz bir mevduat hesabıdır. Bu yönüyle karma bir işlem yapısına sahiptir.

Siz de birikimlerini değerlendirmek için klasik bir vadeli mevduat hesabı açmak isterseniz, Yapı Kredi Vadeli Mevduat yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yapı Kredi Fonlu Mevduat Açtırmak

Yapı Kredi fonlu mevduat hesabınızı açtırabilmek için en yakın Yapı Kredi şubesine giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Aynı zamanda bankanın 444 0 444 numaralı Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak da başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığıyla Yapı Kredi Fonlu Mevduat Hesabı

Yapı Kredi fonlu mevduat hesabı açtırmak için banka müşterisi olmanız gerekir. Müşteri değilseniz, Yapı Kredi şubelerinden, internet / mobil bankacılık seçeneklerinden biri ile müşteri olabilirsiniz.

İnternet bankacılığı ile işlem yapmak için T.C. Kimlik Numaranız ve internet şifrenizle giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra Yatırımlar bölümünden Vadeli Mevduatlarım seçeneğine ve ardından da Vadeli Mevduat Açılışı seçeneğine tıklayın. Karşınıza gelen seçenekten Fonlu Mevduat hesabınızı kolayca açabilirsiniz.

Mobil Bankacılıkla Yapı Kredi Fonlu Mevduat Hesabı

Mobil bankacılık ile fonlu mevduat hesabı açmak için Mobil bankacılık uygulamasını açarak T.C. Kimlik Numaranız ile mobil bankacılık şifrenizi tuşlayarak sisteme giriş yapın. Sonrasında Yatırımlar bölümü, Vadeli Mevduatlar, Vadeli Mevduat Açılışı seçeneğinden Fonlu Mevduat hesabı açılışını yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Fonlu Mevduat Faiz Oranları

Yapı Kredi fonlu mevduat faiz oranlarının avantajları ile 29 ila 90 günlüğüne sadece Türk lirası cinsinden yatırımlarınız için fonlu mevduat sahibi olabilirsiniz. Hesap açılış limiti 10.000, üst limiti ise 3.000.000 Türk lirası olarak belirtilmiştir. Üç farklı tipte fon için mevduat hesabı açılabilir.

YFBL2

Yapı Kredi Portföy Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu (YFBL2), yüzde 10 fon payına ve yüzde 90 mevduat payına sahip olduğu durumda, ilave faiz oranı yüzde 2, faiz oranı ise yüzde 9 olarak belirlenmiştir. Eğer yüzde 20 fon payına ve yüzde 80 mevduat payına sahip fon tercih edilirse, ilave faiz oranı yüzde 2,05, faiz oranı ise yüzde 9,05 olacaktır. Bu fon için son olarak, yüzde 30 fon payına, yüzde 70 mevduat payına sahip olduğu durumdaysa ilave faiz oranı yüzde 2,10 ve faiz oranı da yüzde 9,10 olarak belirlenmiştir. Ayrıca bu fon yalnızca Yapı Kredi şubelerinden açılabilmektedir.

SPT01

Yapı Kredi Portföy Birinci Fon Sepeti Fonu (SPT01), yüzde 10 fon payına ve yüzde 90 mevduat payına sahip olduğu durumda, ilave faiz oranı yüzde 2,25, faiz oranı yüzde 9,25’tir. Eğer yüzde 20 fon payına ve yüzde 80 mevduat payına sahipse, ilave faiz oranı yüzde 2,30, faiz oranıysa yüzde 9,30 olmaktadır. Bu fon için son olarak, yüzde 30 fon payına ve yüzde 70 mevduat payına sahip olduğu durumdaysa ilave faiz oranı yüzde 2,35 ve mevduat faiz oranı yüzde 9,35’tir.

YFAI1

Yapı Kredi Portföy Koç Holding İştirakleri Hisse Senedi Fonu (YFAI1) ise, yüzde 10 fon payına ve yüzde 90 mevduat payına sahip olduğunda ilave faiz oranı yüzde 2,35 ve faiz oranı ise yüzde 9,30 olarak değerlendir. YFAI1 fonu için yüzde 20 fon payı ayrılarak, yüzde 80 mevduat payı ayrıldığı durumdaysa ilave faiz oranı yüzde 2,35, faiz oranı yüzde 9,35 olarak faizlendirilir. Son olarak, yüzde 30 fon payı ile yüzde 70 mevduat payı ayrıldığında ilave faiz oranı yüzde 2,40 ve faiz oranı yüzde 9,40 olarak belirlenir.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler