Yapı Kredi Kartopu

Yapı Kredi kartopu ürünü ile birikimlerinizi vadeli bir mevduat hesabında değerlendirir ve dilediğiniz Yapı Kredi fonuna yatırım yaparak kazanç elde edebilirsiniz.


Yapı Kredi kartopu fonu ürünü ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları sizler için araştırdık ve makalemizde tüm bilgileri derledik.
Yatırımcılardan katılma payları karşılığı toplanan tasarrufların, katılma payı sahipleri namına, riskin dağıtılması kuralına uygun olarak ve inançlı mülkiyet esası gereği, portföyü işletmek amaçlı kullanılan sermaye varlığıdır. Yatırım fonları da yatırımcıdan toplanan birikimler karşılığında hisse senedi, kira sertifikası ya da altın gibi sermaye piyasası enstrümanlarından oluşan bir portföyün yönetilmesi demektir. Kısaca ifade etmek gerekirse, yatırım fonları; yatırımcılardan toplanan tasarruflar, yatırımcı adına çeşitli yöntemlerle değerlendirir.

Yapı Kredi Kartopu Fonu

Yapı Kredi Kartopu fonu ile vadesiz mevduat hesabınızdan veya kredi kartınızdan vereceğiniz talimatlar doğrulusunda dilediğiniz fon paketlerini istediğiniz sıklıkla alabilirsiniz. Kendi adınıza işlemler yapabileceğiniz gibi sevdikleriniz adına da yatırım fonlarını alabilir ve birikimler yapabilirsiniz. Kartopu fonu, seçtiğiniz fon paketini istediğiniz sıklıkta otomatik olarak alır ve tasarruflarınızda size yardımcı olur.

Finansal çevrelerde oluşan gelişmeler ışığında ve yazılı beyanınız doğrultusunda, talimatlarda yer alan fon alım tarihi ve alım sıklığına göre, bir sonraki dönemden başlar ve otomatik fon alımları, yeni oluşturacağınız fon paleti çerçevesince gerçekleşecektir.

Yapı Kredi Kartopu Kampanyası

Yapı Kredi kartopu kampanyasına katılarak “Yapı Kredi Biriktiren Fon Paketi Kartopu” olarak isimlendirilen ürün ile orta vadeli ve düzenli bir yatırımın kapılarını aralarsınız.

Düzenli Yatırım İmkânı

İşlem yapmak istediğiniz fon paketini, talimatlarınız doğrultusunda, belirlediğiniz tarihler arasında ve dilediğiniz miktarda düzenli olarak almanızı sağlar. Sadece bir kere talimat vererek, bir kez daha kontrol etmenize gerek kalmadan, fon alımlarını belirlediğiniz dönemlerde yapabileceksiniz. Yapı Kredi Kartopu ile fonlarınızın kontrolünü elinizde tutabilirsiniz.

Kartopu Fonu Esnekliği

Talimatlarınıza esas olarak sahip olduğunuz ve kendi hesaplarınızda tuttuğunuz yatırım fonlarını, istediğiniz anda ve dilediğiniz miktarda bozdurup nakde dönüştürerek, nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Şunu da hemen belirtelim; bu fon için fon bozma işlemi sadece internet bankacılığı ve Yapı Kredi şubelerinden gerçekleşmektedir. Bununla birlikte dilediğinizde, toplu ödeme seçeneğini kullanarak yatırımlarınızı da artırabilirsiniz.

Fon bozdurma işlemi için internet bankacılığını tercih etmeyecekseniz, size en yakın Yapı Kredi şubesine uğrayabilirsiniz. En yakın şube için Yapı Kredi Şubeleri sayfamızda il ve ilçe bilgilerinizi girerek arama yapabilirsiniz.

Riski Dağıtma İmkânı

Yapı Kredi’de bulunan başka bir fonu, seçmiş olduğunuz mevcut yatırım fonu içine ekleyebilir ya da isterseniz çıkarabilirsiniz. En fazla on adet, en az ise iki adet farklı fon ile Yapı Kredi Bankası fonu oluşturabilirsiniz. Düzenli olarak, birden çok yatırım fonuna yatırım yapma olanağı sayesinde, yatırımlarınızın farklı risk gruplarındaki yatırım fonlarında değerlendirilmesi sağlanır.

Yapı Kredi Kartopu Fonuna Başvuru

Yapı Kredi fonlarından dilediğinize yatırım yapabilmek için öncelikle bankanın müşterisi olmanız gerektiğini ve bir vadesiz mevduat hesabınızın bulunması gerektiğini hatırlatalım. Banka müşteri olmak için şubelerden, internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanallarından birini tercih edebilirsiniz.

Pek çok yatırımcı artık yatırımlarını online yöntemler aracılığıyla gerçekleştiriyor. Fakat elbette klasik yolu da bir kenara bırakmıyoruz; şubelerden de Yapı Kredi Kartopu fonu için başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için müşteri temsilcisi aracılığı ile sözleşmenizi yaparak fon alımına başlayabilirsiniz.

Bunun yanında internet bankacılığını kullanarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Önce T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Girişin ardından Yatırımlar menüsü altındaki Kartopu bölümüne gelerek talimat verebilirsiniz. Aynı zamanda 444 0 444 numaralı telefon bankacılığını arayarak da fon alım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Yapı Kredi Kartopu Fon Alış İşlemi

Yapı Kredi Kartopu fonunda, risk ve getiri beklentilerinize göre üç farklı fon paketi ile yatırım yapma olanağınız bulunur. YFBD4, YFBL2 fonlarının bulunduğu birinci paket, YFBD4, YFAI1 ve YFBD3 fonlarının bulunduğu ikinci paket ile YFBD4, YFBT4 ve YFBD3 fonlarının bulunduğu üçüncü paket arasından seçim yapabilirsiniz. Şunu da eklemeliyiz ki; yatırım fonları için yapılacak olan yatırımlarda bir gelir garantisi söz konusu değildir. Çevresel, ekonomik risklerden ötürü fiyat dalgalanmaları yaşanabilir ve bu durum da olumlu / olumsuz yönde fonları etkileyebilir.

Detaylar

Paket 1: Finans piyasalarındaki tüm fırsatlardan yararlanmak isteyen ancak yatırımların olumsuz piyasa şartlarında korunmasını isteyen müşteriler için idealdir. Zira YFP Kısa Vadeli Borçlanma Fonu (YFBL2) yüzde 50 ve YKP Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu yüzde 50 yatırım imkânı sağlar. Böylece yatırımcı olumsuz piyasa koşulları karşısında birikimini koruma şansı yakalar.

Paket 2: Yatırımlarını süreli büyüyen bir hisse senedi portföyü ile çeşitlendirmek ve olası değer kayıpları karşısında portföy dengesini sağlamak için ağırlıklı sabit getirili menkul kıymetlere birikimini bağlamak isteyen yatırımcıların tercih edebileceği bir yatırım fonudur. YKP İkinci Değişken Fon (YFBD3) yüzde 30, YKP Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu YFBD4 yüzde 30, YKP Koç Holding İştirakleri Hisse Senedi Fonu yüzde 30 yatırım imkânı sunar.

Paket 3: Türkiye hazinesinin döviz cinsi borçlanma aracı olan eurobond ile yatırımlarını çeşitlendirmek isteyen yatırımcıların tercih edebileceği bir fondur. YKP Kısa Vadeli Borçlanma Araçları Fonu (YFBD3) yüzde 30, YKP Özel Sektör Borçlanma Araçları Fonu (YFBD4) yüzde 30 ve YKP Eurobond Borçlanma Araçları Fonu (YFBT4) yüzde 30 yatırım olanağı sağlar.
Paketler arasından istediğinizi seçerek, fonlar arasındaki ağırlık oranlarını kendi isteğinize göre belirleyebilirsiniz.

Yapı Kredi Kartopu Ücretleri

Yapı Kredi Kartopu fon hesabından hesap işletim ücreti alınmaz. Ancak aracı hizmet kuruluş ücreti alınmaktadır. Bununla birlikte, Gelir Vergisi Kanunu’nun, geçici 67. maddesi uyarınca yatırım fonlarından elde ettiğiniz kazançtan yüzde 10 stopaj kesintisi yapılmaktadır.

Yapı Kredi’ye ait diğer mevduat ürünlerini incelemek için lütfen Yapı Kredi Mevduat Ürünleri sayfasını inceleyin.
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler