Yapı Kredi kimin? Hisseleri kime ait? 2022

Yapı Kredi kimin? Yapı ve Kredi Bankası hisseleri kime ait ve ortakları kim? Yapı Kredi devlet bankası mı? Yapı Kredi ne zaman kuruldu? Soruların cevapları yazımızda.


Yapı Kredi Bankası ne zaman kuruldu? Yapı Kredi sahibi kim? Yapı Kredi devlet bankası mı? Hisseleri kimin?” gibi merak edilen soruların yanında “Yapı Kredi güvenilir mi? Çalışan sayısı kaç? Şube sayısı kaç?” gibi sorular da banka müşterileri ve bankaya mevduat yatırmak isteyenler tarafından sıkça soruluyor. Bu makalemizde merak ettiğiniz sorularla ilgili yanıtları sizlere vereceğiz.
 Yapı Kredi oldukça köklü bir banka. Ülkemizde kurulan ilk özel bankadır. Özel sermayeli mevduat bankaları arasında en güvenilen bankalardan biri olmasının en önemli nedenleri ise tarihi birikimi ve bankacılık kültürünü ülkemize getiren bankalardan biri olması. Türkiye’de bireysel bankacılık ve ticari bankacılık konularında özel sektöre yön veren ve banka, kurulduğu günden bu yana ülke ekonomisinin gelişiminde büyük bir rol sahibi olmuş, yenilikçilik ve hizmete dayalı bankacılık anlayışıyla sektörün yön vericisi konumuna gelmiştir. Yazımızın devamında Yapı Kredi ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası ne zaman kuruldu? Kurucusu kim?

Yapı ve Kredi Bankası ya da kısa adıyla Yapı Kredi, 1944 yılında İstanbul’da kuruldu. Türkiye’nin ilk ulusal çaplı özel bankasıdır. Burada ulusal çaplı ifadesinin üzerinde durmamız gerekiyor. Daha önceleri özel bir bankanın o tarihe kadar yerel olarak kurulduğunu biliyoruz. Fakat 1944 yılında Kazım Taşkent tarafından banka kurulduğunda henüz ulusal çapta bir özel sermayeli mevduat bankası bulunmuyordu.
 
Kurucusu, daha önce belirttiğimiz gibi Kazım Taşkent’tir. Birinci Dünya Savaşında Çanakkale’de ve Kafkasya cephesinde savaşmış bir insandır. Kazım Taşkent hem Yapı Kredi Bankası için hem de ülkemiz için çok önemli bir karakter. Zira genç cumhuriyetin bursla yurtdışında okuttuğu ve kimya mühendisi olarak ülkesine katkı sağlamasını beklediği Taşkent, daha da fazlasını yaparak ülkenin ilk ulusal bankasını kurdu.

Yapı Kredi’nin sahibi kimdir?

Yapı Kredi’nin sahibi Koç Grubu ve ailesidir, diyebiliriz. Fakat özellikle çok ortaklı şirketlerde ya da bankalarda sahip olma kavramı biraz akışkan bir kavram. Hisse payları üzerinden kuruluşların ortakları arasında sahiplik oranına göre yani hisse oranına göre sahip olma durumu değişebilir. Şu anki ortaklık payları incelendiğinde Koç Grubunun, bankanın en yüksek payına sahip olduğunu görürüz. Bu da Grubu, Yapı Kredi’nin sahibi yapmaya yetiyor. Şimdi de ortaklık yapısını ve hisse durumunu inceleyelim.

Yapı Kredi Bankası hisseleri kimin? Ortakları var mı?

Yapı Kredi Bankası’nın hisseleri yüzde 40,95 oranında Koç Grubunun iştiraki olan Koç Finansal Hizmetler A.Ş.ye aittir. Yapı Kredi hisselerinden yüzde 30,03 kadarı halka arz edilmiş durumdadır ve borsada işlem görmektedir. Koç Holding A.Ş.ye ait hisse oranı ise yüzde 9,02 oranındadır. Avrupalı yabancı ortak UniCredit S.P.A. ise banka hisselerinin yüzde 20’sine sahiptir.

Yapı Kredi ülkemizde hangi statüde çalışıyor? Devlet bankası mı?

Yapı Kredi, daha önce de belirttiğimiz gibi, ülkemizin kurulan ilk ulusal özel bankasıdır. 5411 sayılı bankacılık kanununa göre ve BDDK düzenlemeleri ışığında çalışır. Yüksek hissesi Koç Grubuna ait olan banka, ülkemizdeki en önemli bankalar arasında yer alır. Sermayesi ve ortaklık yapısı itibariyle bir devlet bankası değildir. Bir bankanın devlet bankası olması için kanunla kurulması ve hazinenin bankada payının olması gerekir.
 
Bankacılık kanununa göre faaliyet sürdüren banka krediler vermekte ve mevduatlar toplamaktadır. Eğer Yapı Kredi’de mevduatlarınızı değerlendirmek istiyorsanız ve mevduat faiz oranlarını merak ediyorsanız Yapı Kredi Mevduatları sayfamız size yardımcı olacaktır. Bankadan kredi kullanma istiyorsanız ve Yapı Kredi kredi faiz oranlarını incelemek istiyorsanız Yapı Kredi Kredileri sayfamızdaki bilgilere erişerek kredi faiz oranlarını öğrenebilirsiniz. Yapı Kredi’nin kredi kartı ürünleriyle ilgili inceleme yapmak isterseniz Yapı Kredi Kredi Kartları sayfamıza gitmenizi öneriyoruz. Bankanın iletişim kanallarıyla ilgili de Yapı Kredi İletişim sayfası yardımcı olacaktır.

Yapı Kredi Bankası şube sayısı kaç? Yapı Kredi Bankası’nda kaç personel çalışıyor?

Yapı Kredi, ülkemizde faaliyette bulunan özel sermayeli mevduat bankaları arasında şube sayısı bakımından İş Bankası’nın ardından ikinci sırada. 2020 verilerine göre bankanın ülke çapına yayılmış 845 şubesi bulunuyor. Şubelerinde, bölge müdürlüklerinde ve genel müdürlüğünde toplam 16 bin 540 personel çalışıyor. Çalışan personelin sadece 23 tanesi ilkokul mezunu. Lise ve dengi seviyelerden mezun olan personel sayısı 1478, lisans düzeyinden mezun personel sayısı 13663 ve yüksek lisans mezunu 1376 personeli bulunuyor. Bankadaki toplam kadın çalışan sayısı 10367 iken erkek personel sayısı 6173'tür.
 
Size en yakın Yapı Kredi şubesinin nerede olduğunu öğrenmek isterseniz sitemizde bulunan Yapı Kredi Şubeleri sayfamızı ziyaret edebilir ve basit bir aramayla size en yakın Yapı Kredi şubesinin adresini ve iletişim bilgilerini öğrenebilirsiniz.

Yapı Kredi güvenilir mi?

Yapı Kredi Bankası, kurulduğu ilk günden bugüne kadar Türk bankacılık sisteminin öncü ve yenilikçi bankaları arasında yer almıştır. Sadece kurumsal kimliği ve güvene dayanan yapısı nedeniyle dahi güvenilir banka olma özelliğine sahiptir. Türkiye’de tüm bankalar 5411 sayılı bankacılık kanununa uygun olarak ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun düzenlemelerine riayet ederek faaliyet gerçekleştirmek zorundadır. BDDK denetiminden geçemeyen bankaların güvenirliği tartışılabilir fakat Yapı Kredi Bankası gibi önemli bir bankanın bu denetimlerden geçemediği görülmedi. Bu nedenle de Yapı Kredi Bankası güvenilir bir bankadır.
 
Kategori:
Etiket:

Diğer Makaleler